Tribuna
14. leden 2022

Poslechněte si podcast: Djokovič vs. Austrálie. Soupeř světové jedničky nečeká na kurtu, ale na imigračním oddělení

Novak Djokovič zřejmě nebude hrát na letošním Australian Open. Po sporu s australskými imigračními orgány, které mu podruhé zrušily vstupní víza, světová jednička nezíská svůj jednadvacátý grandslamový titul, kterým by se osamostatnila na vrcholu historické tabulky. Ještě před startem turnaje plnily Djokovičovy problémy stránky novin a zdaleka ne všechno mluví v prospěch srbského tenisty.

29:40

Tribuna

Vydává: Český rozhlas

Sportovní magazín Radia Wave. Vojtěch Jírovec a Martin Vait komentují, jak se sportovní dění odráží ve společnosti – a naopak. Pohledy daleko za branky, body a vteřiny.

Web

Před čtyřmi dny 34:06

Linekerova kauza odhalila pravý problém s nestranností BBC

Gary Lineker platí ve Velké Británii za fotbalovou ikonu a nejpopulárnějšího komentátora sportovního dění na stanici BBC. Před několika dny ale Lineker nezůstal pouze u fotbalu a ostře se na Twitteru pustil do politiky současné britské vlády. Následná kauza ukázala na vrtkavost veřejnoprávnosti a názorové neutrality na sociálních sítích.

Před týdnem 21:15

Mussolini měl obrovský vliv na italský fotbal. Pro fašismus je ale sport ošidný, říká spisovatel Lee

Před pár týdny to bylo devadesát let od nástupu nacismu v Německu, na loňský říjen zase připadlo výročí sto let příchodu fašistického režimu Benita Mussoliniho v Itálii. A právě na tento neslavný milník si britský spisovatel a tvůrce blogu a podcastu Outside Write Chris Lee přichystal vydání knihy The Defiant: A History of Football Against Fascism, která mapuje, co v té době znamenal fotbal pro oba totalitární systémy.

17. únor 2023 21:50

Janktův coming out? Vstup do neprobádaného území otestuje povahu maskulinity ve sportu

Jakub Jankto se stal prvním známým českým fotbalistou, který se odhodlal ke coming outu. Že přiznání k vlastní sexuální orientaci není ve sportu běžnou věcí, ukazuje i to, že o Janktovi psala velká světová média a podpory se mu dočkalo například i od hvězdy, jako je Neymar. Jaké jsou domácí reakce a v čem je jeho krok odvážný?

10. únor 2023 21:37

Jizerská padesátka jako jedna z mála českých sportovních akcí roste. A neztrácí kouzlo

Lyžaři pozor, je tu Jizerská padesátka. Už v neděli se tisíce závodníků vydají v Bedřichově znovu do stopy vstříc jizerským hřebenům. V čem tkví kouzlo závodu, kteří zakládali přední čeští horolezci? A proč stojí za to se do Jizerských hor vydat?

3. únor 2023 25:34

Arsenal a titul? Jak se ze specialistů ve vzletném neúspěchu stali ezo puntičkáři

Takřka dvacet let útrap, neúspěchu a někdy až groteskní trapnosti. To všechno může být letos pryč, pokud Arsenal dotáhne svou fantasticky rozehranou sezonu až do vítězného konce a stane se mistrem. Co se změnilo, že tento klopýtající fotbalový gigant začal hrát opět na špičkové úrovni?

20. leden 2023 26:18

Lance Armstrong byl psychopat i obětní beránek. Kál se napůl, dnes už ztratil relevanci

Toho večera se zatřásl světový sport. A cyklistické zemětřesení pocítila celá planeta. Lance Armstrong se v lednu 2013 přiznal k dlouhodobému a systematickému užívání dopingu, a to během všech svých sedmi triumfů na Tour de France. Před pár dny to bylo už deset let od slavného (nebo neslavného) rozhovoru v show Oprah Winfrey. Co se od té doby změnilo a vznáší se Armstrongův stín stále nad světovou cyklistikou?

6. leden 2023 21:16

Pelé hrál podle scénáře. Co se skrývalo za fasádou nejznámějšího fotbalisty?

Slovo Pelé je synonymem pro fotbalovou superhvězdu z Brazílie, a asi to tak zůstane po mnoho dalších let i po jeho skonu na konci minulého roku. Všichni vědí, že byl jedním z nejlepších hráčů historie a neposkvrněnou ikonou, která nikdy neřekla nic kontroverzního. Skrývalo se ale za Pelého fasádou ještě něco dalšího? A jak nahlížet na jeho úspěchy dnešní optikou?

30. prosinec 2022 38:09

Kdo ukradl šachového krále? Hloubkový ponor do sportovních bizarností roku 2022

Minule jsme v Tribuně probírali právě končící sportovní rok – kdo v něm překvapil, zklamal, zaskočil. Nyní se podíváme i na to, kdo nejvíce pobavil, a to ať už úmyslně, nebo ani tolik ne. Ano, je čas na největší sportovní bizarnosti.

23. prosinec 2022 38:52

Nejlepší sport roku 2022? Finále MS a Tour de France. Vynadat by zasloužil Infantino

Sportovní rok je skoro u konce. Bilancování jsme neunikli ani v nové Tribuně. Padá opona za jednou velmi nabitou sezonou, během které došlo na olympijské hry i právě skončené fotbalové mistrovství světa.

16. prosinec 2022 45:44

Mistr světa a náladovost. Co Messiho (ne)dělí od přídomku nejlepší fotbalista historie

Už roky ho soupeři nejsou schopní obrat o balon. Proč je Lionel Messi tak výjimečný, dovede Argentinu k titulu na mistrovství světa a rozhodne se už někdy definitivně staleté pátrání po nejlepším fotbalistovi historie?