Epizoda 2810. květen 2022

Poslechněte si podcast: Divoká Austrálie žije vlastním životem. Nadchne hlavně přírodou

Klokani, koalové, ale i jedovatí pavouci a hadi. Austrálie má pověst divokého kontinentu, kde je nebezpečné snad každé druhé zvíře. Kdo však najde odvahu se k protinožcům vydat, bude odměněn krásnými plážemi, národními parky a pulzujícími městy. A i taková cesta přes půlku planety jde uskutečnit s omezeným rozpočtem.

43:05

Pas a pusu

Vydává: Novinky.cz

Podcast Pas a pusu přináší příběhy z blízkých i vzdálených koutů planety, povídání o exotických kulturách, lokálních pamětihodnostech, turistických lákadlech i gastronomii.

Web

Epizoda 33Před týdnem 50:33

Šanghaj nikdy nespí a na každý krok dohlížejí kamery

Do Šanghaje by se obyvatelé České republiky vešli skoro třikrát. Nejlidnatější čínské město pulzuje životem a nikdy nespí. Nejen díky bujarému nočnímu životu, ale i neustálému rozvoji a všudypřítomnému dohledu kamer, které monitorují prakticky veškeré dění. Čech Lukáš Mohelský strávil se svou rodinou v této megapoli tři roky a o svých zážitcích napsal knihu Nevšední zápisky ze Šanghaje. V ní glosuje tamní mentalitu i hektický životní styl.

Epizoda 32Před 3 týdny 42:00

Střední a Jižní Amerika naučí člověka cestovat

Asi každý má nějakou srdcovou destinaci. Pro novináře Jakuba Kynčla se jí stala Střední a Jižní Amerika, kam už přes deset let jezdí za dobrodružstvím a nevšedními zážitky. A jeho záliba často hraničí s posedlostí. Do Kolumbie si zaletěl na jediný den, v Panamě si vydobyl povolení vylézt na jeřáb vyrobený v nacistickém Německu, a z opuštěné těžařské vesnice v Chile si zase přivezl psa.

Epizoda 3121. červen 2022 01:01:52

V Bruselu alespoň jednou za život okradou každého

O Bruselu se nejčastěji hovoří ve spojitosti s institucemi Evropské unie. Život za jejich branami je však pro řadového obyvatele Belgie diametrálně odlišný. Dvojí daňový systém, dvojí politika a několik jazyků často způsobují v zemi chaos a třenice mezi Valony a Vlámy. O dalších specifikách místního života, zvycích, bezpečnosti, častých krádežích i gastronomii vypráví v novém díle podcastu Pas a pusu novinářka Kateřina Farná.

Epizoda 307. červen 2022 49:40

V Laponsku jako polární průvodce? Zima, sauny i turisté v sandálech

Finská provincie Laponsko proslula oficiální úřadovnou Santy Klause. Řídce osídlený region má ovšem mnohem pozoruhodnější lákadla, a to zejména v podobě divoké přírody. Neobvyklým způsobem, jak tuto destinaci poznat, je stát se polárním průvodcem. A jde to i bez předchozích zkušeností, jak potvrzuje Čech Martin Vlk, který tu strávil už tři sezony.

Epizoda 2924. květen 2022 45:39

S dědou komunistou na Kubě? Jedna patálie za druhou

Rodinná dovolená může být občas náročná. Obzvlášť, když vyrazíte na Kubu s dědou, který je zatvrzelý komunista. Své o tom ví Michaela Janečková, která o patáliích v této rumem nasáklé zemi vypráví ve své knize Třešně v rumu. Je Kuba opravdu taková, jak ji známe z pohlednic? Která místa stojí za návštěvu? A dokáže rum zachránit každou situaci?

Epizoda 2726. duben 2022 47:23

Hygge i krádeže kol. Dánsko umí pořádně překvapit

Dánsko není jen Kodaň se sochou malé mořské víly, Legoland a hygge. Tato malá skandinávská země dokáže překvapit i svéráznými obyvateli, častými krádežemi kol nebo zvyky, nad kterými byste nejspíš zakroutili hlavou. Věděli jste například, že pokud oslavíte 25. narozeniny za svobodna, přivážou vás Dánové k pouliční lampě a zasypou hromadou skořice?

Epizoda 2615. únor 2022 13:04

Léto 2022 ve jménu Makarské a Turecka

Po bezmála dvou letech života s covidem vyhlížíme všichni už letní sezónu, ač nikdo pořádně neví, jak bude probíhat. Cestovkám se skvěle prodává Turecko, ale návrat do doby předcovidové vyhlíží i Chorvatsko.

Epizoda 251. únor 2022 38:38

Paříž je náročná, ale má jedinečnou atmosféru

Paříž pravidelně okouzluje turisty svou architekturou, světoznámými památkami či řadou muzeí a galerií. Jak se však v dvoumilionové metropoli žije? O tom ví své Čech Jindřich Oukropec, který v ní čtyři roky bydlel. Jaká místa vyhledávají obyvatelé a v čem se zásadně liší od Pražanů? A jaké stereotypy o Francouzích a Pařížanech jsou založené na pravdě?

Epizoda 2418. leden 2022 42:36

Barcelona jako místo pro život? Každý si tam najde to svoje

Barcelona jako místo pro život? Každý si tam najde to svoje Barcelona není pro turisty žádná velká neznámá. Katalánská metropole proslula zejména kolosálním chrámem Sagrada Família a dalšími stavby architekta Gaudího. Češka Kristina Andonov však druhé největší španělské město poznala i pohledem místní obyvatelky, když v něm strávila čtyři roky života. Jaké má na Barcelonu vzpomínky a co doporučuje k vidění?