Radioporadna
18. září 2023

Poslechněte si podcast: Dívka rozdává se svými borderkami radost. Jezdí do školky i do hospicu

Tereza Novotná vystudovala zemědělskou školu, obor veterina. Díky skvělé paní učitelce se dozvěděla o canisterapii, tedy léčbě psí láskou. A protože se starala už od svých dvanácti let o vysněnou border kolii Maxe, začala se bohulibé činnosti věnovat. Jezdí za dětmi do mateřských škol i za těžce nemocnými lidmi, kterým se svými psy rozdává radost a potěšení.

15:57

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Dnes 15:36

Její povídky jsou jako pralinky. Přinášejí úsměv a pomáhají lidem s handicapem

Petra Filová je usměvavá žena z Litomyšle, která vede spokojený život. Ve volném čase píše blog Špeky pralinkové tety. V posledních šesti letech se jí spolu s manželem podařilo shromáždit osm set tisíc korun, které věnovali konkrétním lidem. A jak se to povedlo?

Včera 16:11

Adventní kalendář nemusíte kupovat. Ušijte si ho

Tvořivá švadlena Blanka Bednářová vyrábí ve Střemošicích pestré a výjimečné dárkové předměty z látky. Teď před Vánocemi frčí loutky andělů, čertů a dalších pohádkových bytostí. Dát takové loutce správný výraz, aby se s ní mohlo hrát divadlo, to je oříšek i pro zkušené švadleny.

Před dvěma dny 14:48

Králíka nebo morče jako mazlíka? Králík potřebuje běhat, morče nesnáší samotu

Každé zvíře potřebuje péči a vhodné podmínky pro chov. Ať už se rozhodnete chovat králíka, morče nebo křečka, vždy musíte vědět, co dané zvíře potřebuje. Králík, morče i křeček vyžadují dostatečně velkou klec. Králík navíc každodenní pohyb a morče nesnáší samotu.

Před čtyřmi dny 15:03

Za nemocnou dětskou duší bývá nesoulad v rodině. Dítě nutně potřebuje pevný bod

Proč je tolik dětí nešťastných se sklony k sebepoškozování a dětští psychologové mají obsazené termíny na několik měsíců dopředu? Zeptali jsme se rodinného terapeuta a ředitele organizace Semiramis Miroslava Zavadila.

Před týdnem 15:36

Hostitelská péče nabízí lepší zázemí pro děti z dětských domovů. Jak se stát hostitelem?

V České republice je přibližně sto padesát dětských domovů, dalších sto zařízení funguje v podobě výchovných a diagnostických ústavů. Je to nejvíc ve střední Evropě.

Před týdnem 16:34

Vyrobte si leštěnku nebo čistič na okna svépomocí. Je to rychlé a levné

Zdají se vám úklidové prostředky v obchodech čím dál dražší? Vyrobte si vlastní. Na čistič oken nebo leštěnku na nábytek budete potřebovat jen pár ingrediencí a za chvíli budete mít hotovo. Jak na to? Jednoduché recepty nám nabídla v Radioporadně Českého rozhlasu Pardubice autorka knihy Domácí soběstačnost Radka Svatošová.

Před týdnem 14:51

Desková hra posadí rodinu k jednomu stolu. Vyzkoušejte Karak nebo Kutnou Horu

Deskové hry v současné době prožívají boom. Jsou to v podstatě všechny hry, které se dají hrát na stole, včetně karet. Dnes můžete vybírat mezi stovkami titulů. Podle Jana Hellera z internetového obchodu Domov her se může desková hra stát skutečně dobrý prostředníkem komunikace mezi jednotlivými členy v rodině.

Před týdnem 01:15

Z čeho se vyrábí oranžové víno? A co znamená krášlení na kalech? Zasvěcuje vinař z Choltic

Vinaři z Čech i Moravy objevují novou odrůdu Souvignier Gris. Tato odrůda má tmavší slupku, ale vyrábí se z ní bílé víno. Pochází z Německa a vznikla křížením odrůd Cabernet Sauvignon a Bronner. Odrůdě Souvignier Gris přišel na chuť i malovinař z Choltic Miroslav Horák.

Před 2 týdny 14:51

Mrkev vysévají na podzim. A pole mají přes zimu zelené. Na Farmě Částkov hospodaří jinak

Na Farmě v Částkově na Chrudimsku sklízejí díky permakulturním postupům rok od roku šťavnatější „ovoce“. Simona Hrochová tam se svou rodinou hospodaří na čtyřech hektarech půdy. Na jednom a půl hektaru pěstuje ovoce a zeleninu. Svými výpěstky zásobuje zhruba devadesát rodin v blízkém okolí od jara do prosince. Stále kvalitnější plodiny se podle pěstitelky daří pěstovat díky novým postupům, které Simona Hrochová aktivně vyhledává nejen u nás, ale i v zahraničí.

Před 2 týdny 15:31

Peršanky jsou urozené kočky. Jejich srst se neobejde bez koupele

Perská kočka je starobylé plemeno, které je typické krátkým, širokým nosem a plochým obličejem. Dalším nepřehlédnutelným znakem je bohatá srst, která se musí velmi pečlivě udržovat. Barvu srsti můžete vybírat ze šedesáti odstínů.