Krása
1. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Dívka roku. Linda Bartošová a Jana Kirschner o privilegiích a nejistotách královen krásy

„Obdivuju holky, které o sobě dovedou říct, že jsou dost. Já to ani po všech těch letech nedokážu,“ říká v podcastu Lindy Bartošové hudebnice Jana Kirschner. V intimním rozhovoru obě prozrazují, s jakými životními výhodami, ale zároveň také nejistotami a odsudky pro ně byla korunka ze soutěže krásy spojená. „Krása je všechno, jen ne povrchní téma. Žijeme ve světě, ve kterém je ženský vzhled nástrojem stejně silným jako moc, peníze nebo sociální postavení,“ dodává Linda.

37:02

Krása

Vydává: Český rozhlas

Krása je prvním autorským audio dokumentem novinářky a moderátorky Lindy Bartošové. V sedmidílné sérii přináší osobní zpovědi známých i neznámých žen, které se vymezují vůči konvenčním stereotypům krásy. Spolu s odbornicemi a odborníky rozebírá souvislosti ženského vzhledu se společenským statusem, úspěšností, osobními vztahy nebo psychickým a fyzickým zdravím.

Web

21. prosinec 2022 50:16

„Proč by mě nemohla zajímat Frankfurtská škola i brazilská depilace?“ Je tu debata podcastu Krása

Úspěšný podcast Krása novinářky Lindy Bartošové, který zpracovává vzhled, sexualitu, body image, feminismus a další témata, je kompletně venku a vy ho můžete poslouchat na webu Radia Wave nebo v podcastových aplikacích. Závěrečné rozloučení a také reflexní kolečko proběhlo před diváky v Kasárnách Karlín. Pokud jste se do sálu nevešli nebo jste nemohli přijít, poslechněte si záznam.

15. prosinec 2022 21:54

Vypadám jinak a hledám k sobě cestu. Psycholog radí, jak podpořit své blízké

„Část sebevědomí se opírá o naše vztahy. Když nám třeba partner nebo manžel stvrdí, že se mu stále líbíme, může to pomoci, aby se pozitivní vztah k vlastnímu tělu budoval zpátky,“ vysvětluje psycholog Martin Pospíchal, který se zaměřuje na onkologické pacientky a pacienty. Pro obnovou důvěry v sebe sama je podle něj dobrá i pohybová nebo doteková terapie a také citlivá komunikace a zájem okolí.

13. prosinec 2022 43:33

Navždy jiná: tělo mi nedalo na vybranou

„Než jsem onemocněla, hrozně vášnivě jsem cvičila. Chtěla jsem mít dokonalé ploché břicho. Byla jsem na sebe velmi přísná a stále jsem se sebou byla nespokojená,“ vzpomíná fotografka Lucie. Její vztah k tělu i k sobě samotné pak zásadně otočila zkušenost s rakovinou. V posledním dílu podcastu Krása dává Linda Bartošová slovo ženám, jejichž životy ovlivňuje vážná nemoc, úraz nebo handicap.

8. prosinec 2022 17:10

Depresi nevyběháte. Sebevědomí ale sport může posílit

„Pohyb může být součástí doplňujících režimových opatření, těžkou depresi ale nevyléčí,“ říká sportovní psycholožka Kateřina Vejvodová. Přiměřená fyzická aktivita podle ní může působit podpůrně, ale pohyb sám o sobě těžké psychické problémy nezažene. „Co se týče například poruch příjmu potravy, tam může být vrcholový sport spíš spouštěčem, než řešením.“

6. prosinec 2022 47:28

Box, činky a endorfiny. Krásu ve fyzické síle nevidí jen muži

„To bylo to poslední, co moji známí čekali: že se budu namazaná hnědým v třpytivých plavkách promenádovat v kulturáku,“ směje se kadeřnice Nina. Říká, že kvůli soutěži v bikini fitness ztratila pár přátel, ale získala lepší vztah k vlastnímu tělu. „Našla jsem své limity a zjistila, co po svém těle nemůžu chtít.“ Pohled na ženský vzhled a sebevědomí sdílí v šesté epizodě série Krása trenérka boxu, soutěžící v bikini fitness nebo instruktorka cyclingu.

1. prosinec 2022 44:26

Krásná žena v bikinách mluví o feminismu a politice. Jak se mění kultura influencerek?

Ačkoliv trendují fotky bez filtru, nejvyšší příjmy influencerkám přináší poměrně rigidní estetický ideál. „Jde o vzhled i o životní styl. Ty nejúspěšnější jsou většinou konvenčně štíhlé, zapadají do instagramového ideálu krásy, bývají heterosexuální, žijí v monogamním vztahu a v nějakém očekávaném bodě kariéry mají děti,“ popisuje sociální a kulturní antropoložka Marie Heřmanová. V rozhovoru s Lindou Bartošovou rozebírá, jak na sítích funguje feminismus nebo tváře bez filtru.

29. listopad 2022 44:27

Krása a feminismus. Chodí intelektuálky na botox?

„Ve snaze vypadat jako někdo jiný štěstí nenajdete,“ myslí si Daniela Peštová. Jedna z nejznámějších českých topmodelek v podcastu Lindy Bartošové říká, že nikdy nepodstoupila žádné úpravy vzhledu. Intelektuálka a novinářka Jana Patočková naopak přiznává, že už vyzkoušela různé zkrášlující procedury. Otevřeně mluví o tom, jak se snaha zastavit čas potkává nebo míjí s feministickými myšlenkami, které ji inspirují.

24. listopad 2022 23:35

Zlatovlásky, venuše a rozcuchané vdovy. Symbolika vlasů pohledem etnologa

„Úpravám vlasů se věnují všechny kultury na světě. Je to zásadní věc pro první dojem z člověka,“ říká Martin Rychlík, etnolog a autor knihy Historie vlasů. V rozhovoru s Lindou Bartošovou popisuje skryté významy za různými účesy nebo barvami vlasů. „S vlasy se čarovalo, zaklínalo, sídlila v nich magická síla. Zároveň byly vždy statusovým symbolem.“ Poslechněte si, jaké staré rituální funkce vlasů dodržujeme i dnes a z čeho vzešly známé stereotypy ohledně krásných vlasů.

22. listopad 2022 46:22

Problém z toho dělají lidi okolo. Jak se žije ženám s alopecií, předčasnými šedinami nebo lupénkou?

„Dnes už kolem sebe mám super lidi, kterým nezáleží na tom, kolik vlasů na hlavě mám. Mají mě rádi takovou, jaká jsem,“ říká Nikola. Ve čtvrtém dílu série Krása popisuje zkušenost s úplnou ztrátou vlasů, obočí a řas. Nevhodné poznámky od spolužáků i rodiny si vyslechla taky Kristýna, které se v patnácti letech objevily první šediny. Poslechněte si, jak se cítí ženy, které nezapadají do stereotypních představ o krásných vlasech.

17. listopad 2022 23:09

Hédonismus a ženské potěšení. Popové hudebnice už chtějí sloužit jen samy sobě

„Žena, která se projevuje sexuálně, budila vždycky spoustu morální paniky. Zároveň to vždy využíval hudební byznys a skrze hot image prodával persony a desky,“ popisuje publicistka Aneta Martínková. Dnes podle ní vzniká afirmativní pop, ve kterém hudebnice hledají svou identitu skrz potěšení. Objevováním vlastní sexuality se osvobozují od tlaku stereotypů a misogynie. Neslouží pohledům mužů, ale samy sobě.