Host Lucie Výborné
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: „Dívám se pod sebe a zkoumám, jestli tam jsou žraloci.“ Plavkyně Bernardová přeplavala i Kanál kostí

Přeplavala sedm nejstrašnějších úžin na planetě. A napsala o tom knihu Dokud voda neskončí. Vytrvalkyně Abhejali Bernardová nejprve v roce 2009 přeplavala štafetově kanál La Manche, o kterém se říká, že to je Everest dálkového plavání. Pak ale následovaly i další přeplavby. „Člověk nemůže přijít fyzicky nepřipravený. A také musí mít dostatečně silnou hlavu, dokázat ztišit myšlenky,“ vypráví.

27:20

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Včera 31:32

Horník začal vyrábět cimbály, syn do firmy přešel z IT. Cimbály z Moravy putují do světa už 30 let

Cimbály vyrábí v rodinné dílně v Palkovicích na Moravě, firmu zdědil po svém otci. „Táta první cimbál vyrobil doma ve sklepě, na koleně. Jeho první dláto bylo prý ze šroubováku, který našel v okapu, když ho čistil od listí,“ vypráví Miroslav Holiš, který si vyzkoušel práci v IT i kastelána na hradě. Čím ho výroba cimbálů nadchla? Jak se cimbál vyrábí? A musí výrobce na nástroj umět hrát? Poslechněte si celý rozhovor.

Před dvěma dny 27:41

Host Lucie Výborné: Kvůli pátrání po původu Boženy Němcové pro nás Poláci odsvětili kostel, vypráví režisér dokumentu

Na ČT 2 bude od 6.12. k vidění dokument Tajemství života Boženy Němcové. Měla slavná spisovatelka utajený šlechtický původ? A jak to lze po dvou set letech zjistit? „Z Britské národní knihovny nám nechtěli poskytnout tři vlasy Kateřiny Zaháňské. Pátrání nás díky tomu zavedlo až do čtyřech zemí,“ popisuje dobrodružnou cestu dokumentu režisér Ivan Bareš. Co se skrývá v korespondenci Boženy Němcové? A jaký vztah měla se svými rodiči? Poslechněte si celý rozhovor.

Před třemi dny 31:59

Host Lucie Výborné: „Z jedničky svíčka, z dvojky labuť.“ Jak si zapamatovat nejen PIN ke kartě?

Čísla, jména, obličeje a slovíčka, to jsou nejčastější oblasti, které lidé zapomínají, říká zakladatel Školy paměti Jakub Pok, který je rovněž lektorem kurzů a autor knihy Jak se naučit 100 slovíček za hodinu. Stalo se vám ale někdy, že stojíte před bankomatem a nedokážete si vzpomenout na PIN? „Existuje sofistikovaná technika, kdy si člověk pro každé číslo vytvoří určité symboly,“ říká Jakub Pok.

Před šesti dny 27:29

Stopy na cestě jsou ukrajinský bestseller, říká překladatelka románu o kořenech války na Ukrajině

Ritu Kindlerovou byste mohli potkat v Národní knihovně v Klementinu nebo třeba i za kostelními varhanami v Dobříši. Mimo to je však také ukrajinistka a překladatelka. Za přínos ukrajinské kultuře za hranicemi byla vyznamenána ukrajinskou mezinárodní literární cenou Hryhorije Skovorody. Nyní vychází ukrajinský román Stopy na cestě, který Rita Kindlerová přeložila. Proč by jej měl číst český čtenář?

Před týdnem 28:43

Sledování e-sportu přináší více dopaminu než fotbal, popisuje ředitel profesionálního klubu

Fanoušci zaplňují haly a vášnivě sledují hru. Hráči se u toho ale nehýbou – sedí se sluchátky na uších před počítači. Soutěžní hraní počítačových her získává tisíce fanoušků i nové profesionální sportovce. „Je to takový koncert, na jevišti předvádíme lidem svůj um,“ popisuje Pavel Klaban, ředitel klubu Entropiq. Jak k jeho profesionálnímu hraní přistupovala jeho maminka a babička? A dá se e-sportem uživit? Poslechněte si rozhovor.

Před týdnem 24:42

Arnoštovy knihy člověka posílí při rozhodování mezi dobrým a špatným, říká Lustigova dcera Eva

Eva Lustigová je spisovatelka a dokumentaristka. V srpnu 1968 ve 12 letech opustila Československo. Přes Itálii, Izrael a Jugoslávii se s rodiči dostala až do Ameriky, kde se usadili. Po roce 1991 se přestěhovala do Ženevy a mohla se vrátit zpět do Česka. Tady založila Nadační fond Arnošta Lustiga, svého otce a přeživšího holokaustu. Jakým způsobem nadační fond vzdělává studenty? A jak Eva Lustigová šíří odkaz svého tatínka? Poslechněte si rozhovor.

Před týdnem 25:20

My jsme počítali se spálenými mosty, Ukrajinci mají nakročeno jet domů, říká 86letý dobrovolník

Josef Parlesák, narozen v roce 1936, se stal nejstarším registrovaným dobrovolníkem, který na jaře 2022 pomáhal ukrajinským uprchlíkům v rámci Vlny pomoci. Sám s manželkou a malým synem emigroval v roce 1969 do Německa, vrátili se po 20 letech. „Přihlásil jsem se jako tlumočník, protože jsem se dobře učil rusky,“ popisuje své začátky dobrovolnictví. V čem se jeho zkušenost emigranta podobá zkušenosti ukrajinských uprchlíků? A v čem je odlišná? Poslechněte si rozhovor.

Před týdnem 29:28

Známé legendy neopakuji, všechno jsem si vymyslel, říká Arnošt Goldflam o knize Praha strašidelná

Tatínek není k zahození, Tatínek 002, Strašidelné Brno. To jsou knihy pro děti, které napsal herec a spisovatel Arnošt Goldflam. A nyní vydává další titul – Praha strašidelná. „Prahu, kde žiji už 15 let, tak dobře neznám, a tak jsem to nevázal na místa, jenom na vymyšlené příběhy,“ popisuje spisovatel. Čeho se bát v místech, kde jsou všechna strašidla obvykle spíš laskavá?

Před týdnem 29:10

Vavřinec Hradilek: Když jsem přišel poprvé do slumu, asi hodinu jsem nemluvil. Je to brutální

Kajakář Vavřinec Hradilek se projel po řece Ganga v Bangladéši, jedné z nejchudších zemí světa, a to díky organizaci ADRA, která podporuje jednu ze škol v Čalantice. „I když tam bylo jen 60 dětí, v malých místnostech nám udělaly takové přivítání – byly tam nápisy ‚Welcome‘, daly nám kytice, jejich srdečný řev na uvítanou byl nádherný... To se mě hodně dotklo. Cítil jsem se tam jako na zahájení olympiády. Bylo to famózní, velkolepé,“ vzpomíná.

Před 2 týdny 27:21

Lovci mamutů jámy nekopali. Zvířata bych zapíchl zezadu, líčí autor knihy Ztracen v zemi mamutů

Lesní inženýr a fotograf Pavel Radosta se rozhodl napsat nový příběh Lovců mamutů. Kniha Eduarda Štorcha je už podle něj zastaralá. Čím ho inspirovaly KODovky? „Vadí mi, že se dnes v dětské literatuře a filmech jenom mávne kouzelnou hůlkou, a všechno je vyřešeno. Nemáme schopnost v přírodě přežít,“ tvrdí. Jak při psaní knihy využil znalosti lesního inženýra a bývalého myslivce? A proč Štorchův popis lidí nesedí? Poslechněte si rozhovor.