- Podcasty
- Kdo umí, ten umí

Poslechněte si podcast: Divadlo patří k České Třebové neodmyslitelně, říká herec a režisér
Josef Jan Kopecký je původní profesí učitel. Od dob dospívání se ale věnuje amatérskému divadlu. Jako herec i režisér. Získal za něj řadu ocenění.
Kdo umí, ten umí
Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.
Doma jsem v Čechách, v New Yorku i ve Švédsku, říká jazzový kytarista Rudy Linka
Známý jazzový kytarista Rudy Linka vystoupil v rámci festivalu Pardubické hudební jaro ve východočeské metropoli a navštívil i Český rozhlas Pardubice. Tento talentovaný Čechošvédoameričan patří mezi přední světové jazzmany a jeho hudba oslovuje posluchače po celém světě.
Luže a okolí jsou krajem Jiřího Šotoly
Narodil se ve Smidarech, zemřel v Praze. Přesto je jméno básníka, spisovatele a redaktorka Jiřího Šotoly neodmyslitelně spjato s Luží a hradem Košumberk.
Hlavně když to drží! Restaurátorka Jana Waisserová propůjčuje památkám čas
Restaurování památek je boj s časem. S tím, který už uplynul a tím, co teprve přijde. Je to krásná, ale přitom náročná profese. Vyžaduje výtvarné nadání, znalosti v oboru umění i chemie a samozřejmě také dobrou fyzickou kondici.
Útulek jako splněný sen. Zapletalovi zvířatům dávají domov i lásku
Alena a Oldřich Zapletalovi jsou dva lidé s velkým srdcem. Život zasvětili pomoci zvířatům, a to je původně také svedlo dohromady. Manželé teď přetváří svůj domov tak, aby v něm byl prostor i pro opuštěné psy a kočky. Většinu svého času i financí vkládají právě do tohoto plánu.
Poezie organických křivek podle architekta Bohuslava Horáka
Dívejte se, přemýšlejte a buďte kreativní. Design je všude okolo nás. Přesně to, a nejen svým studentům, zdůrazňuje přední český designér Bohuslav Horák.
Rodák z Pardubic na cestě kolem světa: Skvěle nastartovanou kariéru vyměnil za dobrodružství
Málokdo se rozhodne opustit skvělou práci a vydá se sám na cestu kolem světa na motorce. Radim Cejnar přesně tohle udělal. Sám o sobě říká, že je dobrodruh, který dává v životě přednost svobodě a volnosti. Momentálně žije v Texasu. Využili jsme jeho krátké návštěvy k pozvání do Českého rozhlasu Pardubice.
Život mezi pardubickou kavárnou a keňskou nemocnicí
Příběh Aleše Bárty by vydal na několik životů, pracoval jako medik, zemědělec a kavárník. Pomáhal na Srí Lance po tsunami, v západokeňském Itibu založil nemocnici a na pardubické Karlovině otevřel kavárnu.
Oblečení, které se nepáře a časem získává na odolnosti. Uměli to už v době kamenné
Nalbinding je velmi stará technika pletení jehlou. První nálezy takto vyrobených textilií jsou tisíce let staré. Dodnes ale existují nadšenci, kteří se tomu věnují. Jedním z nich je Nikola Ženatá, která vyrábí ponožky, rukavice a další kusy oblečení hlavně kvůli rekonstrukcím historických událostí. Na nich se schází dobově oblečení lidé a připomínají si život ve středověku.
Ke své práci potřebuje sklo, pec i kopyto. Lustry skláře Stanislava Nováka mají punc jedinečnosti
Jedinečné skleněné lustry vyrobené technikou glass fusing vznikají na samotě u lesa v Orlických horách nedaleko Deštného. Metoda spékání skla je u nás známá, ale lustry podle ní vyrábí v České republice jen sklář Stanislav Novák.
Divadla v Hradci a Pardubicích si nekonkurují, mají jiný repertoár, říká režisér Pavel Khek
Do Klicperova divadla v Hradci Králové přišel Pavel Khek jako režisér a umělecký šéf souboru před čtyřmi lety. Pro východ Čech se rozhodl na základě nabídky, ale také jisté přesycenosti Prahou.