30. květen 2022

Poslechněte si podcast: Divadlo, co si musíte pustit k tělu. Začíná první ročník festivalu nonverbálního divadla HAMU MyMime

1. června začíná první ročník mezinárodního festivalu nonverbálního divadla HAMU MyMime. Jeho cílem je spojit svět profesionálního a studentského divadla a vytvořit platformu pro setkávání umělců i široké a odborné veřejnosti. Kdo se na festivalovém jevišti potká? Jak si české nonverbální divadlo stojí v porovnání se zahraničím? Hosty Hanky Malaníkové jsou ředitel festivalu Adam Halaš, klaun a pedagog Roman Horák a absolvent Katedry nonverbálního divadla Arman Kupelyan.

48:47

ArtCafé

Vydává: Český rozhlas

Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.

Web

Před pěti dny 45:30

Festival Luhovaný Vincent jde letos přes čáru

Multižánrový festival Luhovaný Vincent se koná od 23. do 26. června v moravských Luhačovicích. Program letošního ročníku provází téma „přes čáru“. Cílem je propojovat svět návštěvníků a místních, ale i se zaměřit na spojující body ve společnosti, jako je rozvoj empatie a spolupráce. Hosty ArtCafé Alžběty Žabové jsou umělkyně Natálie Pleváková, která pro program festivalu vytváří zvukovou instalaci na míru, a organizátorky Magdalena Petráková a Nela Klajbanová.

Před týdnem 36:47

Fake Gucci v centru Prahy je ateliér i kolektiv umělců

Fake Gucci studio je kolektiv mladých umělců a zároveň sdílený ateliér, který najdete ve starém vybydleném bytě v centru Prahy. Kromě klasického ateliéru slouží i jako místo pro setkávání, výstavní prostor nebo prodejní galerie. Jak vypadá tvorba Fake Gucci studia a jakou roli hraje v tvorbě umělců prostor a kolektiv? Jakub Vinařický se vydává přímo do ateliéru za malířkou Julií Stavianis Špačkovou, fotografkou Viktorií Macánovou a kurátorkou Editou Hornovou.

Před týdnem 46:41

Fotografie, která ztrácí obrysy. Výstava v Domě fotografie zkoumá role transformovaného média

Výstava s názvem Věštění z noční oblohy částečně zakryté mraky v Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy se věnuje roli fotografie v postmediální době. Návštěvník se setkává s odlišnými formáty od objektů až po mobilní aplikace. Hosty ArtCafé Jitky Kostelníkové je autorka konceptu kurátorka Jitka Hlaváčková, fotografka a spoluzakladatelka ScreenSaverGallery Barbora Trnková a teoretička vizuální kultury, badatelka a pedagožka Andrea Průchová Hrůzová.

Před týdnem 42:55

Jaké umělecké přesahy nabízí práce s rostlinami?

Květinářství Plevel vznikalo jako umělecký projekt, Efemér zase vznikl z nápadu pracovat s květinami ekologicky a s jinou estetikou, než bylo u řezaných květin běžné. V čem spočívá ekologické květinářství? Jak to vypadá, když se ze zahrádkaření stává umělecký projekt? O květinách a umění si povídá Agáta Hrnčířová se zakladatelkami projektů Plevel a Efemér Beatou Melka Alexovou a Lucií Králíkovou. Plán na poutní queer zahradu představuje umělkyně a pedagožka Barbora Lungová.

Před 2 týdny 48:41

Oblečení pro ty, na které konfekce nemyslí

Co si mají obléknout lidé, jejichž těla nemají standardní proporce a tvary? S potřebami unikátního klienta pracovali studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM pod vedením hostující pedagožky Simony Rybákové, která aktuálně představuje projekt na Milano Design Weeku. O proměně módy, jejím chápání a o návrzích na míru si povídá moderátorka Alžběta Žabová se Simonou Rybákovou, studentkami Barborou Kotěšovcovou, Valerií Vrbovou a unikátní klientkou Kateřinou Janíkovou.

Před 3 týdny 41:22

Soutěž BookVision vznikla ze zvědavosti, co se na výtvarných školách děje, říká kurátorka

Ateliér knižního designu Fakulty umění Ostravské univerzity pořádá první ročník studentské soutěže, která reflektuje autorskou knižní tvorbu. Soutěž BookVision chce představit různé podoby autorské knihy. Jak může vypadat kniha inspirována prachem nebo dětskými příběhy? To zjišťuje Agáta Hrnčířová v rozhovoru s kurátorkou soutěže Julií Kačerovskou a studenty Lenkou Zadražilovou a Pavolem Godiškou. Vhled do digitálních podob knihy nabízí rozhovor s umělcem Viktorem Kopaszem.

27. květen 2022 40:22

V Česku je spousta nevyužitých pozemků, které by mohly fungovat jako komunitní zahrady

Hana Kramlová z Komunitního centra a zahrady Kotlaska a RUBICON centrum popisuje odstíny rozlehlé komunitní zahrady v pražské Libni. Jan Richtr je krajinářský ekolog a zahradník zeleného ostrova kolem budov IPR Praha v Emauzích, přináší pohled do záhonů, plánování měst i pohled do komunitních zahrad v zahraničí. Radka Pokorná z organizace KOKOZA, která se věnuje pěstování ve městech a kompostování, zdůrazňuje, že poptávka po komunitních zahradách a záhonech převyšuje nabídku.

26. květen 2022 42:50

Fascinace vinylovou deskou mu otevřela svět – s Ivanem Ivanovem o druhém životě kotoučů

Pro Ivana Ivanova, hudebního redaktora a bývalého šéfredaktora časopisu Rock&Pop, je vinylová deska víc než jen hudební nosič. Jako sběratel a znalec létá za deskami až na druhou stranu zeměkoule, radil vydavatelstvím s jejich reedicemi a potkáme ho na také vinylových burzách. ArtCafé Pavla Zelinky přináší historky spojené s fanouškovskou vášní, ale i rady, jak přistupovat k trhu s gramofonovými deskami. Hudbu hrajeme přímo z vinylů a gramofonu.

25. květen 2022 44:41

Umění na DVD mizí až překvapivě rychle. Videoarchiv NFA předchází digitálnímu temnu

Výsledkem projektu Videoarchiv Národního filmového archivu (NFA) je otevřená databáze českého pohyblivého obrazu, který stojí mimo kontext kinematografie. Projekt v ArtCafé představuje filmová historička a kurátorka Sylva Poláková a audiovizuální umělec a kurátor Martin Blažíček. Fungování feministického archivu audiovizuálních děl Centre audiovisuel Simone de Beauvoir v Paříži přibližuje spolu s Agátou Hrnčířovou kurátorka Nicole Fernandez Ferrer. Moderuje Alžběta Žabová.