Interview Plus
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zájem žen o technické obory roste. Teď bojujeme za flexibilitu úvazků, říká zakladatelka Czechitas

Ženy mají přirozený talent ovládat IT, myslí si v neziskové organizaci Czechitas. Jak uvádí její zakladatelka Dita Formánková, zájem žen neustále roste: „Rekvalifikujeme 300 až 500 žen do technických pozic, ten zájem registrujeme každým rokem větší. I zastoupení žen na technických oborech se v porovnání s rokem 2016 zdvojnásobilo. Teď ale bojujeme s tím, aby našly uplatnění na pracovním trhu a dostatečnou flexibilitu, kterou většinou ženy potřebují.“

26:00

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Dnes 26:07

Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Karlově univerzitě

Statisíce lidí v Izraeli protestují proti reformě justice prosazované vládou Benjamina Netanjahua. Oslabila by reforma systém soudní kontroly izraelských vládnoucích politiků? Kdo všechno se proti vládním záměrům vyslovuje a proč? Moderuje Jan Bumba.

Před třemi dny 25:53

Kvantita nahrazuje Rusům kvalitu. Ani západní technika ale není všemocná, připouští plukovník Petráš

Východoukrajinské město Bachmut se stalo dějištěm snad nejurputnějších bojů od začátku války. Ukrajinci odmítali ustoupit, přestože museli vzdorovat přesile, Rusové útočili i za cenu obrovských ztrát. Podle plukovníka Zdeňka Petráše z Univerzity obrany v Brně se město pro obě strany stalo symbolem, přestože nemá zásadní vojenský význam: „Rusové od léta nedosáhli významných územních zisků a Bachmut je jednou z možností ukázat, že speciální vojenská operace má nějaký výsledek.“

Před čtyřmi dny 26:06

Kremlu už nejde o to zastrašit společnost, údery na opozičníky jsou přesně cílené, popisuje novinář

Ruské opozici se dostalo významného povzbuzení, když dokument o opozičním předákovi Alexeji Navalném získal filmového Oscara – na fungování opozice v samotném Rusku to ale má zanedbatelný vliv. Režim dál utahuje šrouby a novináři Vladimiru Kara-Murzovi nyní hrozí 20 let ve vězení za údajné šíření lží o ruské armádě. „Byl to velmi důležitý člověk, pomáhal vytvářet seznamy oligarchů, kteří se následně ocitali na sankčních seznamech,“ přibližuje novinář Ondřej Soukup.

Před pěti dny 25:55

Pavel má jako jeden z mála šanci začít dialog a minimalizovat extremismus, míní politolog

Demonstrace Česko proti bídě, která skončila pokusem o svržení ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea a střetem s policií, se zúčastnil i děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík. On sám aktivní účast popírá a tvrdí, že jen pomáhal muži zraněnému policií. „Není to první událost, ke které se připletl. Byl pravidelným účastníkem dřívějších demonstrací na Václavském náměstí,“ připomíná politolog Aleš Michal.

Před šesti dny 26:04

Léky vyrábíme v Evropě. Klíčové ingredience jsou ale z Asie a těžko se to změní, míní biochemik

Bezpečnostní informační služba varuje před nedozírnými důsledky, pokud by se z jakéhokoli důvodu omezil či zastavil dovoz léků z Číny. „Neumím si to představit, to množství je skutečně veliké. Evropa a do značné míry i Spojené státy jsou závislé na dovozech těch aktivních substancí právě z Číny,“ konstatuje Martin Fusek z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

Před týdnem 25:47

Podcast má každý a ještě jich přibude. Nám jde o důležitá témata, říká Skalický z Vinohradské 12

Internet a rozvoj digitálních technologií zásadně proměnil způsob konzumace médií – řada lidí dnes získává zprávy výhradně prostřednictvím sociálních sítí. Součástí mediální revoluce je pak i dramatický rozvoj podcastů. „Děláme to, co rozhlasoví novináři dělají desítky let, ale trošku jinak a po svém, bez pravidel a experimentálně. Trošku si hrajeme,“ přibližuje Matěj Skalický, autor zpravodajského podcastu Vinohradská 12.

Před týdnem 25:38

Miloš Zeman si škodil svou rétorikou možná víc než nějakým jednáním, soudí ústavní právník Gerloch

Bývalý prezident Miloš Zeman byl svými kritiky často obviňován z nedodržování ústavních zvyklostí a překračování pravomocí. I on sám přiznal, že se pokoušel posunout Českou republiku k prezidentskému systému. „Tu éru lze zhodnotit jako vyhrocení určitého extrému, který už delší dobu panuje mezi tím, jak je úřad prezidenta chápán, tedy že vlastně nemá téměř žádné pravomoci, a tím, co stanovuje Ústava,“ uvádí ústavní právník Aleš Gerloch.

Před týdnem 24:23

Ukrajina už vyhrála. Teď ještě musí získat zpět území včetně Krymu, soudí britský novinář

„Rozdíl mezi Ruskem a Ukrajinou je v tom, že Rusko si válku na Ukrajině zvolilo, zatímco pro Ukrajinu je to válka vnucená, ve které ale Ukrajinci bojují o všechno,“ říká britský novinář Luke Harding, který sedm let vedl kancelář deníku Guardian v Moskvě.

Před týdnem 26:00

Nekula: Podněty předáváme antimonopolnímu úřadu. Ať řetězce soutěží o zákazníka, ne kdo víc zdraží

Zdá se vám, že některé potraviny zdražují neúměrně rychle? Stěžujte si přímo na ministerstvu zemědělství. Resort za tímto účelem dokonce zřídil speciální emailovou adresu. „Za týden nám přišlo několik desítek podnětů, některé půjdou na antimonopolní úřad a na obchodní nebo potravinářskou inspekci,“ přibližuje ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Před týdnem 25:19

Spravedlnost je pomalá. Ukrajinci se ale musí snažit odsoudit ruské velitele, míní expertka

Zahraniční experti pomáhají ukrajinským úřadům dokumentovat válečné zločiny. Je mezi nimi i Veronika Kristková, expertka na mezinárodní právo a lidská práva, která vede oddělení prokuratury a justice civilní poradní mise Evropské unie na Ukrajině. „Poskytujeme poradenství ohledně vyšetřování nebo změn legislativy, aby byla v souladu s mezinárodními standardy, nebo školení vyšetřovatelů a soudců,“ popisuje v Interview Plus.