Live rozhovory
Epizoda 13722. duben 2022

Poslechněte si podcast: Dirigent Tomáš Brauner o koncertě v Národním divadle v rámci projektu Musica non grata

V sobotu 23.4.2022 zazní Symfonie č. 21, „Kaddish“ Mieczysława Weinberga. Polsko-ruský skladatel a klavírista Mieczysław Weinberg (1919–1996) ve svých dvaceti letech uprchl před nacismem z Polska do Běloruska a později do Moskvy, kde se ovšem kvůli židovskému původu i kvůli charakteru své hudby po válce setkal s tvrdým útlakem ze strany sovětských úřadů a v roce 1953 byl zatčen a obviněn z „buržoazního židovského nacionalismu“.

04:22

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 371Před dvěma dny 04:48

Violistka Kristina Nouzovská Fialová představuje letošní ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala

Ve dnech 29. září až 1. října proběhne další ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala. O prestižní ocenění se utká 95 mladých hudebníků z více než tří desítek zemí. Vítěz si kromě peněžní ceny odnese i mistrovský smyčec, violové pouzdro a další ceny. Mezinárodní violová soutěž Oskara Nedbala 2023 [https://www.violacompetition.com/cs/] je určena pro mladé violisty do 30 let. Do Prahy přijedou na konci září, aby tu předvedli své umění a poměřili své síly. Soutěž proběhne ve dnech 29. 9. až 1. 10. v sále Pražské konzervatoře.

Epizoda 370Před čtyřmi dny 07:46

Dětský sen Nikol Prokešové se proměnil v moderní varieté se stálou pevnou scénou v divadle Hybernia

Žánry kabaretu a varieté slavily svůj největší úspěch za první republiky a po druhé světové válce. Pražské divadlo Hybernia se ve čtvrtek 21. září po letech opět promění v elegantní a svůdný pařížský kabaret. Tato scéna v premiéře uvede Czech Cabaret Show s nádechem starých muzikálů v moderním provedení doplněné o akrobatické umění a pestré kostýmy.

Epizoda 369Před čtyřmi dny 05:17

Dvořákova Praha a debut v Japonsku. Sopranistka Kateřina Kněžíková prozrazuje svůj nebližší podzimní program

Světově uznávaná operní pěvkyně Kateřina Kněžíková má před sebou další nabitý podzim. Představí se v Rudolfinu na Dvořákově Praze a pak ji čeká podzimní turné s úplně prvním vystoupením v Japonsku.   Sopranistka se zkušenostmi ze světových pódií se ale předtím ještě několikrát představí v Česku. Nejblíže dnes v sérii árií z českých oper v doprovodu Orchestru Národního divadla a po boku svého manžela Adama Plachetky v pražském Rudolfinu. V rámci mezinárodního festivalu Dvořákova Praha tak zazní zpěv Lomikara z Kovařovicových Psohlavců, vystoupí Fibichova hrdinka dívčí války Šárka či Dvořákova kouzelnice Armida a chybět nebude ani Karel IV. v árii z opery na motivy Noci na Karlštejně a opery Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka.

Epizoda 367Před čtyřmi dny 12:45

Dramaturg Opery ND a SOP Beno Blachut a vedoucí hudební přípravy Opery NF Zdeněk Klauda představují cyklus písňových recitálů ve Stavovském divadle

Kněžíková, Šrejma, Březina i Pučálková. Písňová tvorba nejen světových, ale i českých autorů ve Stavovském divadle. Na úspěšné provedení Schubertovy Zimní cesty v lednu 2023, při kterém si Opera Národního divadla ověřila nejen akustické možnosti prostoru obvykle vymezeného pouze účinkujícím, navážou v sezóně 2023/24 dopolední koncerty na jevišti Stavovského divadla. Vzájemná blízkost interpretů a diváků umožňuje intenzívní vzájemné prožití přednášených skladeb a mimořádný zážitek zvýrazněný jindy skrytým prostředím divadelního jeviště i samotným okolím staré Prahy. Právě z její bohaté hudební historie vychází dramaturgie recitálů, která ve své jarní části rozšiřuje svůj záběr s ohledem na Rok české hudby 2024 o další okruhy skladatelů. Zazní tak díla Richarda Wagnera, Carla Marii von Webera, Franze Liszta, Františka Škroupa, Ladislava Dusíka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka, Pavla Haase a mnohých dalších.

Epizoda 364Před týdnem 07:13

Galerista Tomáš Hejtmánek zve na výstavu děl Josefa Kotrby v Galerii Arthouse Hejtmánek

Radost ze života, optimismus a veselé, svěží barvy. To vše najdeme v obrazech naivistického malíře a samouka Josefa Kotrby (1896–1984). Výstavu jeho obrazů nazvanou Nalezený malíř Josef Kotrba pořádá od 15. září do 30. října letošního roku pražská galerie Arthouse Hejtmánek. „Poprvé se tak na veřejnost dostane více než sto obrazů tohoto téměř neznámého malíře,“ říká galerista Tomáš Hejtmánek. „O jeho osobním životě není známo téměř nic. Doufáme, že nám výstava pomůže získat nějaké informace o jeho osudu nebo podobě,“ pokračuje Hejtmánek.

Epizoda 366Před týdnem 06:51

Dora Štědroňová představuje program 31. ročníku Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni

31. ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni nabídne od 13. do 20. září celkem čtyřicet představení a doprovodných akcí souborů z Polska, Slovenska, Litvy, Itálie, Ukrajiny a České republiky. Návštěvníci uvidí zahraniční inscenace Dmitrije Krymova, jednoho z nejoriginálnějších ruských režisérů, který Rusko po Putinově rozpoutání války na protest opustil, předního polského režiséra Jana Klaty, polské režisérky Katarzyny Kalwat a slovenské inscenace v režii Petry Tejnorové a Michala Vajdičky. Z České republiky se tradičně představí výběr z inscenací, které vznikly za uplynulou sezónu na domácích pódiích. Hlavní program doplní také open-air představení zdarma, sekce Johan uvádí v Moving Station, debaty, workshopy a výstava.

Epizoda 365Před týdnem 03:05

Dirigent Jakub Hrůša zve na koncert Vídeňských filharmoniků pražském Rudolfinu

Pět vystoupení zahraničních orchestrů během sedmi dní v rámci programové řady Světové orchestry. To je bilance, se kterou spěje programově nabitý začátek 16. ročníku Dvořákovy Prahy k pomyslnému vrcholu prvního festivalového týdne: 13. září se ve Dvořákově síni Rudolfina představí Vídeňští filharmonikové pod taktovkou Jakuba Hrůši, sólistou večera bude klavírista Igor Levit. Program složený z 2. klavírního koncertu Johannese Brahmse a 8. symfonie Antonína Dvořáka bude živě přenášet stanice ČT art a ČRo Vltava, zároveň se jedná o jedno z pouhých tří vystoupení tohoto prestižního orchestru, které každý rok pravidelně přenáší vysílací síť EBU.

Epizoda 363Před týdnem 06:53

Umělecká ředitelka Divadla Na zábradlí Dora Štědroňová představuje tituly nadcházející divadelní sezóny

Celkem šest nových inscenací chystá Divadlo Na zábradlí pro sezónu 2023/24. Podrobnosti prozradila umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Štědroňová redaktorce Zuzaně Filípkové.

Epizoda 361Před 2 týdny 04:45

Marie Rydlová zve na koncert Klasika nevážně 8. září na zámku Liteň

Letošní 10. ročník pěveckých kurzů Festivalu Jarmily Novotné pod vedením renomovaného amerického hlasového kouče Kamala Khana a Heleny Kaupové, profesorky Hudební fakulty Akademie múzických umění, přivítá výjimečně talentované mladé zpěváky. Jejich týdenní intenzivní studium zpěvu s vynikajícími lektory vyvrcholí 8. září závěrečným koncertem pro širokou veřejnost.

Epizoda 360Před 2 týdny 06:42

Mezzosopranistka Jana Hrochová zve na koncert s názvem Písně ruských romantiků 10.9.2023 na Novoměstské radnici v Praze

Dvojité významné výročí jednoho z nejvýznamnějších pozdně romantických skladatelů Sergeje Rachmaninova (1873 – 1943) si jistě připomíná celý hudební svět. Jeho písňová tvorba je natolik rozsáhlá, že není možné ji uvést v úplnosti. V rámci koncertu proto bude proveden reprezentativní výběr z ní a doplněn díly dalších ruských velikánů Petra Iljiče Čajkovského (1840 – 1893), jehož písně jsou u nás uváděny spíše zřídka, a Nikolaje Rimského–Korsakova (1844 – 1908). Ten je zpravidla reprezentován především symfonickou suitou Šeherezáda, písně však patří k naprosto neznámým, přestože jejich umělecká kvalita je nepopiratelná. Koncert sestavený z písní těchto autorů zazní v neděli 10. září v podání Jany Hrochové a Romana Janála za klavírního doprovodu Jana Duška.