Live rozhovory
Epizoda 1905. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Dirigent Jakub Hrůša provede s Vídeňskými filharmoniky Káťu Kabanovou

Netrpělivě očekávaná premiéra opery Leoše Janáčka proběhne 7. srpna. Na Salcburském festivalu, který je spojen s největšími dirigentskými legendami jako Toscanini nebo Karajan, vystoupí Jakub Hrůša poprvé. Debutové působení českého dirigenta Jakuba Hrůši na Salcburském festivalu se nese ve znamení spolupráce předních světových uměleckých osobností a těles: režie se ujal světoznámý Barrie Kosky, hrát budou Vídeňští filharmonikové. Spolu se sopranistkou Corrine Winters, která ztvární titulní roli Káti, se představí Evelyn Herlitzius jako Kabanicha, David Butt Philip jako Boris, Jaroslav Březina jako Tichon, Benjamin Hulett jako Kudrjáš, Jarmila Balážová v roli Varvary a Jens Larsen jako Dikoj.

09:48

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 395Včera 08:58

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne více 260 pozoruhodných uměleckých předmětů

Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin Večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé Československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od 4 milionů korun. K lákadlům aukce patří i obraz Světelná krajina Josefa Šímy, jednoho z největších českých malířů 20. století: vyvolávací cena začíná na 5 milionech korun. Předaukční výstava, na níž si je možné všechna dražená díla prohlédnout, se uskuteční od 27. listopadu do 6. prosince 2023 v sídle Arthousu v Goetheho ulici 17 v pražské Bubenči

Epizoda 396Před týdnem 06:53

Projektová manažerka Festivalu francouzského filmu Anna Mitéran přibližuje dramaturgii letošního 26. ročníku přehlídky

Festival francouzského filmu chystá 26. ročník, nabídne předpremiérová uvedení, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Jean-Luc Godarda a Justine Triet Festival francouzského filmu se tradičně koná koncem listopadu. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat od 23. do 29. listopadu do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival proběhne také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě, a to od 23. do 26. listopadu. Festival francouzského filmu pořádá Francouzský institut v Praze a Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci s Unifrance. 

Epizoda 394Před 2 týdny 06:46

Režisér Jakub Šmíd přibližuje novou inscenaci Laterny Magiky Valérie a týden divů

Valérie a týden divů. Nezvalův surrealistický horor o dospívání uvede Laterna Magika na jevišti Nové scény ND.V roce 1935 napsal Vítězslav Nezval slavnou poeticky-hororovou prózu Valérie a týden divů, vydanou až v roce 1945, v níž se dívka jménem Valérie během jednoho týdne mění v ženu. Její přechod z naivního dětství do temnějšího světa dospělých provází řada bizarních, snových a děsivých situací, v nichž náhle nahlíží na postavy ze svého okolí úplně jinou, mnohdy znepokojující optikou. Laterna Magika teď Valérii uvede také na jeviště. Nová inscenace režiséra Jakuba Šmída bude mít premiéry na Nové scéně Národního divadla tento týden ve čtvrtek a v pátek - 9. a 10. listopadu od 20 hodin. V roli Valérie se představí zcela nová herecká tvář - Aneta Kalertová.

Epizoda 393Před 2 týdny 09:36

Vedoucí hudebního archivu a dramaturgyně Cyklu soudobé hudby S PKF-Prague Philharmonia Hana Dohnálková představuje program koncertu 12.11.2023

Koncert v neděli 12. listopadu v Rudolfinu nabídne hudbu současného ukrajinského skladatele Alexandra Rodina a rodáka z Timošovky Karola Szymanowského. Vše uzavře Beethoven. Už bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu se orchestr PKF — Prague Philharmonia přihlásil k pomoci napadnuté zemi, když hned 3. března 2022 uspořádal v KD Ládví benefiční koncert na podporu napadené země. Letos v únoru a září se také na podporu Ukrajiny účastnili, spolu s dalšími soubory, dvou provedení velkolepého Válečného rekviem anglického skladatele Benjamina Brittena. Přímo s uměním ukrajinských hudebníků se posluchači budou moci seznámit během třetího orchestrálního abonentního večera PKF v aktuální sezóně, který se uskuteční tuto neděli 12. listopadu od 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina.

Epizoda 390Před 3 týdny 10:22

Manažer Tanečního centra Praha - Konzervatoře Antonín Schneider zve na představí Vítej na světě II. 12.11.2023

Nový celovečerní rodinný titul tanečního divadla v interpretaci souboru Baby Balet Praha [https://www.m-c-t.cz/baby-balet-praha/], mladších studentů konzervatoře-gymnázia Taneční centrum Praha. Autorský tým zkušených tvůrců dětských choreografií mapuje pět životních etap: narození, dětství, školní léta, pubertu a dospělost. Dramaturgie využila mimořádně chytré a poetické texty 24 písní Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, které představují mikro-scénáře pro jednotlivé choreografie. Toto současné taneční divadlo však nesměřuje pouze k dětským divákům. Nesnaží se být ani infantilní, ani podbízivé. Naopak, tanečními a scénickými prostředky, doplněnými projekcí, se snaží vyjádřit životní moudrost, dramatičnost a humanismus, které jsou v textech písní obsažené. Projekt vznikl na námět Vlasty Schneiderové. Zdeněk Svěrák vytvořil pro jednotlivé životní etapy originální autorský text, který také namluvil.

Epizoda 392Před 3 týdny 08:46

Klavíristka Jitka Čechová představuje program svého koncertu 6.11.2023 v rámci cyklu Hybatelé rezonance

Přední česká pianistka přednese díla výhradně českých skladatelů. Zazní hudba Vítězslava Nováka, Josefa Páleníčka, Leoše Janáčka, Jaroslava Ježka a Josefa Suka.

Epizoda 38631. říjen 2023 11:13

Klavírista Ivan Klánský zve na svůj koncert v rámci Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného 5.11.2023

Profesor Ivan Klánský patří mezi žijící legendy české klavírní školy. Vynikajícího interpreta a vyhledávaného pedagoga, který zanechal nesmazatelnou stopu na hudební scéně, bychom s trochou nadsázky mohli nazvat českým Bachem. Není sice komponistou, zato pět z jeho dětí se profesionálně věnuje hudbě. Pro svůj koncert na Klavírním Festivalu Rudolfa Firkušného přizval svého syna Lukáše, který je sám úspěšným a respektovaným sólistou. Spolu s ním v druhé polovině večera zahrají II. řadu populárních Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Pakliže se závěr ponese spíše v odlehčeném duchu, první polovina ukáže Ivana Klánského coby výsostného interpreta té nejzávažnější hudby klavírního repertoáru. Uvede totiž poslední Beethovenovu Sonátu, dílo hlubokého ponoru i nevšední originality, které podnítilo k umělecké reakci mnohé skladatelovy následovníky.

Epizoda 38730. říjen 2023 15:14

Historik umění Mgr. Milan Dospěl, Ph.D. zve na předaukční výstavu Galerie Kodl, konanou ve dnech 30.10.-25.11. 2023

26. listopadu se od 12 hodin na pražském Žofíně uskuteční další aukce Galerie Kodl. Předaukční výstava uměleckých děl je uměnímilovné veřejnosti přístupná od 30. října do 25. listopadu a představí vybranou kolekci výtvarného umění v širokém záběru 19. a 20. století s přesahem do současné tvorby. Kolekci umění 19. století s přesahy do počátku století dvacátého reprezentují práce Václava Brožíka, Josefa Mánesa, Václava Radimského nebo Maxe Švabinského.  Obdivovatelé české moderny se mohou těšit na šest olejů Emila Filly, obrazy Josefa Čapka, Františka Janouška, Jaroslava Krále, Antonína Procházky, Václava Špály nebo Jana Zrzavého. Zastoupena bude i tvorba Karla Černého, nechybí několik pláten přímo z ateliéru Josefa Lieslera a druhou polovinu 20. století završí obraz Mikuláše Medka. Lahůdkou pak budou dvě úžasné práce Toyen z různých období - plátno „Monte Carlo“ z roku 1926 a obraz „Il s’Anime“, který reprezentuje vrcholné malířčino poválečné pařížské období.

Epizoda 39126. říjen 2023 07:06

Dramaturgyně Činohry ND Nina Jacques zve na představení černé komedie Cherry Man ve Stavovském divadle

Činohra Národního divadla uvede dnes a zítra - 26.10 a 27.10. od 19 hodin - ve Stavovském divadle v Praze světovou premiéru hry Cherry Man, kterou napsal uznávaný ruský dramatik Ivan Vyrypajev. Ten se na protest proti politice Kremlu se vzdal ruského občanství a přijal občanství polské. O nové hře říká, že je jeho rozloučením s divadlem. Navzdory vážným tématům, jako jsou úpadek civilizace nebo stud za etnický původ, je ale hra komedií: slibuje černý, nekorektní humor. Ruský dramatik Ivan Vyrypajev se ve hře vyrovnává s pocitem viny za ruskou invazi na Ukrajinu. Hru napsal přímo pro Národní divadlo a říká, že je jeho poslední.

Epizoda 38924. říjen 2023 03:55

Kurátorka Andrea Štekrová představuje výstavu malíře Petra Brandla v Národní galerii v Praze

Národní galerie Praha zahajuje 20. října ve Valdštejnské jízdárně výstavu jednoho z nejvýznamnějších českých barokních umělců – Petra Brandla, geniálního malíře, ale také věčného dlužníka, nevěrného manžela, marnotratníka, velkého gurmána a … dokonce vězně. Výstava čítající 64 převážně velkoformátových autorových maleb poprvé představí také díla nově objevená, či dosud nevystavená, ale především provede návštěvníky bohatým životním příběhem Petra Brandla.