Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 6015. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Diplomata museli stáhnout z USA před stíháním. Na vnitru dostal vysoký post

Článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Vědecký diplomat Luděk Moravec byl na misi v USA opakovaně přistižen, že řídí pod vlivem alkoholu. Česko ho raději stáhlo, ale po návratu nastoupil jako vrchní ministerský rada na Ministerstvu vnitra.

05:18

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 905Dnes 06:37

Botox do žaludku jako lék na obezitu. Pochybná terapie, varují odborníci

Článek Daniely Krásenské. Státní zdravotní ústav varoval před rizikem onemocnění botulismem po léčbě obezity injekcemi botoxu. Seznam Zprávy oslovily odborníky, aby popsali, jak k problémům může dojít a nakolik má tato metoda budoucnost. Případy botulismu se v nedávné době objevily v Turecku, Švýcarsku, ale i sousedním Německu a Rakousku. Proto před tímto jinak poměrně vzácným onemocněním varoval [https://szu.cz/tema/a-z-infekce/b/botulismus/pripady-botulismu-v-evrope-po-lekarskych-zakrocich-botulotoxinem-ecdc-14-3-2023/] i český Státní zdravotní ústav (SZÚ). K nákaze obecně může dojít po pozření potraviny kontaminované botulotoxinem. Zmíněné případy se však týkaly lidí, kteří podstoupili léčbu obezity pomocí injekcí botulotoxinu (zkráceně botoxu) do žaludku. „Takto získaný botulismus není infekce, ale aplikace jedu ke kosmetickým nebo jiným účelům. Tím pádem je nepřenosný,“ vysvětluje Hanuš Rozsypal, přednosta infekční kliniky na Bulovce a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228460] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 909Dnes 13:42

Díry v Sojuzech a exekutoři v Bajkonuru. Co čeká ruskou kosmonautiku?

Článek Matouše Lázňovského. Ruský vesmírný program je tradičně zahalený tajemstvím. Informace, které z něj unikají, však svědčí o tom, že země zjevně zaostává za USA a Čínou i v kdysi tolik prestižním oboru. Ještě před třemi lety byly ruské lodě Sojuz nepostradatelné pro dopravu stálých posádek na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Americkou závislost na těchto lodích ukončil Elon Musk svou lodí Crew Dragon. Sojuzy létají jako vesmírné taxíky k orbitálním stanicím od 60. let. V poslední době se však potýkají s neobvyklými problémy. Jde o náhodu, nebo další symptom úpadku ruské kosmonautiky, která je už pouhým stínem sovětských úspěchů? Nejen mezi fanoušky kosmického výzkumu má americká vesmírná agentura NASA pověst molochu. Který navíc jednou za čtyři až osm let v důsledku změny administrativy mění směr a priority. Ovšem díky médiím, kongresu a auditům vidíme úřadu pod prsty. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228713] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 907Dnes 05:58

„Můžete mi říkat mléko.“ Věta, kvůli které padla pokuta

Článek Magdaleny Maňákové. Výrobce sójových produktů Soyka vyhrál soudní spor s potravinářskou inspekcí. Ta nesouhlasila s krátkou větou, kterou Soyka lepila na své produkty. Podle inspekce mátl text spotřebitele, uložila tedy společnosti pokutu. „Nesmím se jmenovat a nejsem mléko, ale vy mi tak říkat můžete.“ Tato krátká věta vyvolala soudní spor mezi Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a společností Soyka, výrobcem sójových produktů. Podle inspekce byl tento popisek matoucí pro spotřebitele, kteří by nemuseli pochopit, že nejde o živočišný výrobek, ale jeho rostlinnou náhražku. Podle evropské legislativy se totiž nesmí používat názvy jako mléko, máslo či jogurt u výrobků, které nejsou živočišného původu. Pro některé potraviny jsou však stanovené výjimky, například pro arašídové máslo nebo kokosové mléko. Obecně se doporučuje produkty pojmenovat na základě jejich hlavní složky, tedy například ovesný nápoj v případě ovesné alternativy k mléku nebo kokosový dezert u kokosové alternativy jogurtu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228591] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 906Dnes 14:19

Pod čarou: Ničí psychiku mladých TikTok? Zkusme se jich zeptat

Newsletter Matouše Hrdiny: Škodlivé vlivy sociálních sítí a dalších platforem jsou už běžnou součástí veřejné debaty. Bohužel v ní ale stále není nouze o zjednodušené názory a zkratkovitá řešení. Dnešní Pod čarou proto rozebírá aktuální morální paniku ze zhoršujícího se duševního zdraví mládeže, která je typickým příkladem této povrchní diskuse. Sociální sítě a smartphony byly pozitivně vnímanou horkou novinkou jen velmi krátce. Brzy po jejich rozmachu většině z nás došlo, že dlouhé hodiny strávené scrollováním na Twitteru či Instagramu příliš nepřispívají duševní pohodě a přinášejí i řadu dalších problémů.  Podobně se to má i s neustálým pobytem online díky chytrým telefonům. Kromě obecného znepokojení se začaly objevovat i obavy o vliv technologií na děti a mládež, které opakovaně vybublávají v médiích a veřejné debatě v podobě náhlé morální paniky. Ta aktuální vypukla poté, co se kvůli politickým tlakům i bezpečnostním otázkám začala více debatovat rizika TikToku, a zároveň bylo ve Velké Británii, USA a Francii publikováno několik nových studií o zhoršujícím se mentálním zdraví teenagerů. Řada publicistů si všimla, že se situace začala výrazněji zhoršovat po roce 2010, přibližně v době prvního velkého rozmachu smartphonů a sociálních sítí typu Facebooku, YouTube či Instagramu. Nabídlo se tedy elegantní vysvětlení, že za psychické potíže dospívajících zjevně mohou sociální sítě a iPhony, a analýzy tohoto typu začaly bujet ve velkém – jedním z nejlepších příkladů této dedukce je nedávný hojně sdílený komentář Johna Burn-Murdocha na webu Financial Times. Následně se ozvali i vědci a reportéři, kteří tuto myšlenku začali zpochybňovat či vyvracet, a celá věc se začala řádně zamotávat. Z pozice novináře bych teoreticky měl zvážit argumenty obou stran a dojít k nějakému podloženému výkladu či syntéze. Zrovna v této otázce se ale ukazuje, že jde o takřka neřešitelný rébus, jehož výsledkem jsou místo produktivních řešení jen vypjaté emoce a zneužívání potíží dospívajících pro prosazování nejrůznější politické a ekonomické agendy. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 908Dnes 08:08

Velký příběh šílených Flander. Je to spíš válka než cyklistický závod

Článek Petra Pravdy. Ronde van Vlaanderen – monumentální klasika Kolem Flander. Asi nejslavnější, nejemotivnější a možná i nejtěžší jednorázový cyklistický závod světa. Tady bývá nejvíc fanoušků a vítěz se stává nadosmrti belgickým hrdinou. Závod De Ronde (Cesta) se poprvé jel už v roce 1913 a pauzu měl jen během první světové války. Je symbolem sportu, cyklistiky, ale také vlámského nacionalismu. K čemu to přirovnat? V den konání se Belgičané chovají jako Američané v Den díkůvzdání nebo Super Bowlu. Scházejí se celé rodiny. Buď se jdou všichni ven koukat, nejlépe na jeden z nejbližších kopců – hellingenů, nebo sedí doma a hodiny koukají na televizi. Kibicují, fandí a obdivují. Obdivují hrdiny, kteří bojují na vzdálenost kolem 270 km s krátkými, ale brutálními kopci, kluzkými kostkami, klikatými silničkami, někdy šíleným počasím, ale vždy se soupeři a sami se sebou. Ronde van Vlaanderen je jednou z pěti monumentálních cyklistických klasik, závodů, které jsou slavné skoro jako Tour de France. Je zároveň nejdelší nepřetržitou sérií kteréhokoli klasikářského závodu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228596] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 902Včera 10:11

Babiš váhá, zda opustit svět médií. Prodej jeho impéria se zasekl

Článek Jiřího Pšeničky a Ondřeje Koutníka. Babiš nemá jasno, zda zůstane v politice. To brzdí prodej jeho médií. Cena za vydavatelství Mafra a další mediální firmy z holdingu Agrofert přitom podle aktérů obchodu překročila hranici 180 milionů eur. Už loni zahájil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš jednání o prodeji svých mediálních firem patřících do skupiny Agrofert. Nejde zdaleka jen o vydavatelství Mafra, ke koupi je celá jedna divize, kam patří třeba i slovenská dcera Mafry, dále firma provozující nejposlouchanější soukromé rádio Impuls či společnost, jež stojí za e-shopem na vstupenky Ticketportal. Z původního širšího spektra uchazečů, kde byl i jeden zahraniční zájemce, se zformovala finálová trojice složená ze tří domácích miliardářů: Daniela Křetínského, který již vlastní vydavatelství Czech Media Center, uhlobarona Pavla Tykače a zbrojaře Michala Strnada. Tykač svůj zájem v rozhovoru pro Český rozhlas i oficiálně přiznal. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228559] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 904Včera 15:02

„Já a Mata Hari? To mě uráží.“ Jaký je tajný život agentek BIS

Analýza Terezy Šídlové. Svět tajných služeb, jak jej popsali slavní spisovatelé John Le Carré nebo Ian Fleming, je historií. I v Česku dnes ve službách pracují ženy a přibývá jich. Zastávají často odbornou analytickou i manažerskou práci. Kde doopravdy pracuje, ví jen její nejbližší rodina. Pro širší okruh známých už musí mít smyšlenou profesní legendu, aby skryla, že pracuje pro tajné služby. „Musím tu legendu snadno obhájit a říkat stále tu samou, aby se to nepletlo,“ popisuje pro Seznam Zprávy každodenní život „agentky“ jedna z vysoce postavených žen Bezpečnostní informační služby (BIS). Její identita musí zůstat utajená i pro čtenáře Seznam Zpráv. Taková byla nepřekročitelná podmínka rozhovoru, který by dal nahlédnout dovnitř „Služby“, jak říkají zasvěcení. A také by ukázal trochu jiný svět „za zrcadlem“, než jak ho známe ze špionážní literatury a filmů, v nichž často vystupují supersilní, superchytří a superodvážní muži…a krásné a věčně roztoužené ženy v roli svůdnic, případně sekretářek těchto supermanů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228658] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 904Včera 04:56

Den s pošťákem: Mám základ 25 tisíc hrubého a nárok na jedny boty ročně

Článek Jaroslava Gavendy. Reportér Seznam Zpráv strávil celý pracovní den s poštovním doručovatelem z Prahy. Této profese a pracovníků za přepážkami se chystané propouštění na České poště dotkne nejvíc. Je všední den dopoledne a reportér Seznam Zpráv se schází s pošťákem z Prahy na jednom ze sídlišť. Pod podmínkou anonymity souhlasil s tím, že ukáže, jak vypadá jeho pracovní den. Redakce jeho jméno i působiště zná. Na sobě má modrou vestu s bílým logem České pošty na zádech, džíny a přes rameno modrou brašnu. V klasickém žlutém poštovním autě už má v zadní části v šedivých plastových boxech srovnanou poštu, kterou musí rozvést. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228607] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 904Včera 05:34

Být europoslankyní se nebráním, trafiku v Senátu nechci, říká Nerudová

Článek Martiny Machové. Někdejší prezidentská kandidátka Danuše Nerudová už má jasněji v tom, kudy chce pokračovat v politické kariéře. Křeslo v Senátu ze seznamu možností škrtla. Zájem naopak připouští o místo v Evropském parlamentu. Tento pátek čeká Danuši Nerudovou schůzka s prezidentem Petrem Pavlem. S konečnou platností si chtějí říct, v jaké formě budou dále spolupracovat, či zda se zcela rozejdou. Někdejší prezidentská kandidátka má za sebou za poslední týdny celou řadu neformálních osobních schůzek. V rozhovoru pro Seznam Zprávy nyní připustila, že by měla zájem kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228578] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 903Před dvěma dny 08:53

Rusko má na Ukrajině stále množství agentů. Pracují lépe, než vojáci

Článek Tomáše Perglera. K úspěšné kontrole okupovaného území stačí, když kolaboruje pouhých 8 procent obyvatel. To je pravidlo, kterým se ruské tajné služby řídily i na Ukrajině. Píše se to ve zprávě expertů britského institutu RUSI. Už celkem krátce po začátku invaze na Ukrajinu se začaly objevovat zprávy, že ruské bezpečnostní složky přecenily schopnosti svých agentů, kteří měli narušit obranyschopnost napadené země a pomoci svrhnout vládu prezidenta Volodymyra Zelenského v prvních dnech agrese. Také vývoj války na Ukrajině, ze které se stal vleklý konflikt, může svádět k závěru, že Rusové na Ukrajině zpravodajsky selhali. Ve skutečnosti však bilance nevychází pro Moskvu až tak špatně. Podle unikátní analýzy, kterou tento týden zveřejnila trojice expertů z britského Královského institutu společných služeb pro obranné a bezpečnostní studie (RUSI), si Rusko v „nekonvenčních“ operacích vedlo lépe než na klasických bojištích. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228673] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.