Ranní Plus
1. únor 2023

Poslechněte si podcast: Diplomat Bartuška: Ruská energetická zbraň od začátku války nikdy pořádně nezafungovala

Ve středu by měl vstoupit v platnost ruský zákaz dovozu ropy do zemí, které na surovinu uplatnily cenový strop. Maximální cena 60 USD za barel se týká pouze ropy přepravované po moři. S cílem ochromit ruskou státní pokladnu jej v prosinci zavedla skupina vyspělých států G7, EU a Austrálie. Pátého února by také mělo začít platit embargo na dovoz ruských ropných produktů, včetně nafty. Zda zákaz skutečně vstoupí v platnost však zatím není možné definitivně potvrdit.

11:58

Ranní Plus

Vydává: Český rozhlas

Každé všední ráno od 6 do 9:30 a také v sobotu od 7 do 9:30 si můžete naladit živě vysílaný proud komentovaného zpravodajství s výrazným přesahem do publicistiky.

Web

Včera 17:34

Karvinsko zatěžuje dlouhá doba oddlužení i velké danění nízkých příjmů, míní sociolog Prokop

Petr Pavel je ve středu na návštěvě Karviné, kde se mimo jiné setká i s jejím primátorem Janem Wolfem (ČSSD). Mohli by například mluvit o velkém odlivu obyvatel z Karvinska nebo o sociální situaci ve městě.

Včera 07:22

Odklad projednání Istanbulské úmluvy není rozumný, reaguje na žádost čtyř resortů vládní zmocněnkyně

Ratifikace Istanbulské úmluvy v Česku pravděpodobně ještě potrvá. O další roční odklad jejího projednání totiž žádají čtyři ministerstva, konkrétně zemědělství, životního prostředí a práce a sociálních věcí vedená ministry za KDU-ČSL, a to kvůli možnosti najít dostatečnou politickou shodu před ratifikací. Odsun o rok podporuje taky ministerstvo kultury. Jak odklad vnímá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková?

Před dvěma dny 10:53

Ekonom: Víc peněz dostávají nákladnější, ne užitečnější obory. Vina je na straně vysokých škol

Akademičtí pracovníci v humanitních oborech jsou dlouhodobě placeni mnohem hůř než akademici z přírodních věd. Mzdy vyučujících na vysokých školách jsou tak často pod celorepublikovým průměrem. Dokáže úterní protest vyhlášený na vysokých školách situaci změnit?

Před třemi dny 12:59

Fischer: Vstřícná politika vůči Číně ovoce nepřinesla. Škoda Auto teď zvažuje odchod z čínského trhu

Poté, co Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila Jižní Koreu a jednala o dodávkách tamních léčiv, je nyní na návštěvě na Tchaj-wanu, kde se setkává s místní prezidentkou. Návštěvu v neděli ostře odsoudilo čínské velvyslanectví v Praze, podle kterého Pekarová Adamová porušila český závazek ctít politiku jedné Číny a úmyslně poškodila politický základ česko-čínských vztahů.

Před šesti dny 12:44

Končí úřednický ping-pong. Spolupracovali jsme, aby se stavební řízení zrychlilo, říkají poslanci

Sněmovna v pátek projednala novelu stavebního zákona. Vláda i opozice se shodly na nutnosti zrychlení a zjednodušení řízení. „Bude pouze jedno povolovací řízení, na kterém v systému bude pouze jedno odvolání do vyšší instance. V zákoně byly zachovány i pevně stanovené lhůty,“ popsal obsah novely ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Nyní bude stačit podat jen jednu žádost, navíc se zkrátí čekací lhůty, povolení by mělo být možné získat už po třiceti dnech.

Před týdnem 11:02

Kovářová ze STAN: Pokud s důchody něco neuděláme, do pěti let narazíme na dluhovou brzdu

Vláda chce kvůli zadlužení státu zpomalit růst penzí. Od ledna příštího roku by tak měl být omezen růst důchodů na třetinu růstu reálných mezd místo dosavadní poloviny. „Koalice se shodla na potřebě zajistit důstojné penze i pro generace dnešních čtyřicátníků a mladších, zároveň je třeba mít udržitelné veřejné finance,“ vysvětluje postup kabinetu místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN).

Před týdnem 12:08

Velvyslanec Landovský: Čína by se ráda viděla jako mírotvorce. To je ale neslučitelné s pomocí Rusku

Čínský prezident Si Ťin-pching se ve středu vrací z návštěvy Moskvy, která byla jeho první cestou po znovuzvolení. Do Ruska, kde strávil tři dny, odjel krátce poté, co mezinárodní soudní dvůr vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina. Začne Čína pomáhat Rusku v jeho agresi na Ukrajině?

Před týdnem 12:34

Loňský zisk ČEZu by měl stát použít na vykoupení menšinových akcionářů, soudí poslanec Kolovratník

Zisk elektrárenské společnosti ČEZ meziročně stoupl, a to o celých 80,7 miliard korun. Stát, který je většinovým akcionářem a ve firmě vlastní 70procentní podíl, podle poslance Romana Bělora z vládního hnutí STAN prostředky použije na pokrytí části schodku státního rozpočtu.

Před týdnem 04:57

Německá diplomacie bude feministická. „Roli to bude hrát i ve válce na Ukrajině,“ říká zmocněnkyně

Středolevá vláda kancléře Olafa Scholze představila nový směr německé diplomacie – feministický. V čem tato nová politika bude spočívat? Zeptali jsme se zmocněnkyně pro lidská práva, mezinárodní rozvoj a sociální záležitosti německého ministerstva zahraničních věcí Helgy Barthové.

Před týdnem 13:41

Forenzní genetik: Na Ukrajině je třeba zdokumentovat činy, pro které budou pachatelé později souzeni

Poté, co mezinárodní trestní soud minulý týden vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, se v pondělí v Londýně sejdou ministři spravedlnosti z několika zemí, aby mluvili o možnostech potrestání válečných zločinů spáchaných Ruskem na Ukrajině. Těm se mimo jiné věnuje i nedávno zveřejněná zpráva Rady OSN.