Dopolední host
31. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Díky plazmatu máme ostré nože a nemačkavé šaty. Zkrotit ho ale ještě neumíme, říká astrofyzik

Profesor aplikované fyziky, vysokoškolský učitel a neúnavný popularizátor vědy Petr Kulhánek se celý svůj profesní život zaměřuje na plazma. Tedy ionizovaný plyn, který má podle něj řadu fascinujících vlastností. „Plazma je jako klubko neposedných háďat. Kam může, tam expanduje. Je plné nestabilit. A člověk se snaží učit, jak ho zkrotit,“ říká.

32:54

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 31:45

Jednička a 31 nul – to je počet virových částic v biosféře. Viry útočí na vše živé, připomíná vědec

Viry jsou špatná zpráva zabalená v proteinovém obalu, tvrdí biolog Peter Medawar. S jeho slovy se ztotožňuje Václav Hönig z parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. „Tou špatnou zprávou se myslí genetická informace viru a proteinovým obalem je sada několika málo proteinů, a to je vlastně celý virus,“ vysvětluje.

Před třemi dny 30:45

Poukazujeme na to, co dítě umí, na čem stavět. Raná péče pomáhá nejmenším dětem s postižením

Raná péče znamená včasnou a cílenou terapii pro nejmenší děti, které přišly na svět s postižením nebo se zrakovými problémy. Ty se často vážou například na nedonošenost. Společnost pro ranou péči je proto ve spojení s neonatologickými odděleními nemocnic v České republice a už tam vchází do prvního kontaktu s rodinami dětí s handicapem.

Před šesti dny 21:52

Šikanu v práci zažila pětina zaměstnanců v Česku. Objevuje se mezi kolegy, ale obětí může být i šéf

Šikanu si obvykle spojujeme se školním nebo vojenským prostředím. Objevuje se ale i na pracovištích. Podle průzkumu, který zveřejnila Palackého univerzita, ji v Česku zažilo až 20 procent zaměstnanců. Častěji jsou oběťmi ženy, ohroženější bývají lidé s nižším vzděláním.

Před týdnem 27:35

Pěstoval zeleninu a dobré vztahy. Pátera Martina Vícha, který sloužil na Dobrši, připomíná kniha

Osobnost dobršského faráře Martina Františka Vícha, muže, který prošel komunistickými lágry a poté ho – i s podlomeným zdravím – vykázali z českobudějovického působiště u petrínů do novodobého vyhnanství v Pošumaví, připomíná knížka novináře Radka Gálise Zahradník duší.

Před týdnem 28:39

Díky pivu vedou trasy i do Rakouska. Manželé udržují desítky kilometrů stop pro běžkaře na Lipensku

Ekonomka Kamila Sušanková pochází z Teplic, aktuálně žije v Říčanech u Prahy, ale do podnikání se pustila na jihu Čech. S manželem na Lipensku provozují nový běžkařský areál, jehož srdcem je bývalý objekt pohraniční roty Pasečná.

Před týdnem 31:43

Prezident Beneš ukrytý v kredenci. Poklady táborského fotoateliéru Šechtl & Voseček objevují potomci

Už v roce 1865 založil jistý Ignác Schächtel, nadšenec pro vše nové, fotografický ateliér v Táboře. Protože si ale jako vlastenec své příjmení brzy počeštil a jelikož k sobě také přibral pomocníka Jana Vosečka, vešel jejich fotoateliér ve známost už pod názvem Šechtl & Voseček.

Před týdnem 32:29

Co internet schvátí, nikdy nenavrátí. Třikrát si rozmyslete, jestli pošlete něco intimního

Dobrý sluha, ale špatný pán. To se dřív říkalo o ohni, dnes by to mohlo platit o internetu. Život bez něj už si skoro nedokážeme představit, jeho využívání přináší nesčetně benefitů. Zrovna tak nás ale může i ohrozit. Jak říká IT specialista a školitel v oblasti kyberbezpečnosti Martin Řehka ze strakonické společnosti Miraclehelp, uživatelé jsou často neopatrní, důvěřiví a pro kyberútočníka jsou snadným terčem.

Před týdnem 28:16

Nebourat, radši prorazit díru do zdi. Za rodinný dům, který vznikl z menších staveb, dostali cenu

Není potřeba neustále stavět nové domy, když už jich tolik zajímavých stojí. V to věří manželé Barbora a Jiří Weinzettlovi, kteří za přestavbu čtyř drobných venkovských staveb v Trhových Svinech v ucelený domov získali hlavní ocenění České ceny za architekturu. Porota vyzdvihla velkorysost, střídmost, ale i respekt k původní stavbě a materiálům. Výsledkem je rodinný dům s neopakovatelnou atmosférou, v němž nyní architekti žijí.

Před 2 týdny 23:56

„Všelék“ z bylin, opia a zmijí užívali lidé po tisíciletí. Dnes z něj zbylo slovo dryák. A víčka

Byl jednou jeden starověký král a ten smíchal ořechy, fíky, sůl a routu, čímž vytvořil základ legendárního léku. Lidé ho pak v různých obměnách používali dlouhá tisíciletí. Až moderní doba ho zavrhla. O tom svědčí hanlivé slovo dryák, které nám po theriaku zbylo.

Před 2 týdny 23:09

Energie čtyřikrát dražší. Bez zastropování by ceny byly ještě mnohem vyšší, říká člen svazu družstev

Ceny energií neustále rostou a dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat i v následujících letech. Nezbývá než hledat úsporná řešení. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice to potvrdil Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev.