Dopolední host
21. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Díky plazmatu máme ostré nože a nemačkavé šaty. Zkrotit ho ale ještě neumíme, říká astrofyzik

Profesor aplikované fyziky, vysokoškolský učitel a neúnavný popularizátor vědy Petr Kulhánek se celý svůj profesní život zaměřuje na plazma. Tedy ionizovaný plyn, který má podle něj řadu fascinujících vlastností. „Plazma je jako klubko neposedných háďat. Kam může, tam expanduje. Je plné nestabilit. A člověk se snaží učit, jak ho zkrotit,“ říká.

22:36

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Před dvěma dny 22:49

Hokej se hraje i pod vodou. Je to úžasně kolektivní sport, „sólíčkářům“ dojde vzduch, říká kapitán

Z tréninkových vod britských armádních potápěčů, kteří si chtěli zpestřit volný čas, do zemí Commonwealthu a odtud do celého světa se za posledních sedmdesát let rozšířil sport, jemuž se dříve říkalo Octopush (protože se hrál v osmi lidech). Dnes je to jednoduše podvodní hokej a dobývá i české bazény.

Před třemi dny 22:02

Jablko, které spadne ze stromu na vedlejší pozemek, už patří sousedovi, upozorňuje advokát

Přímé a nepřímé imise – to je velká kapitola sousedských sporů. Platí, že přímé imise jsou zakázané, nepřímé se posuzují individuálně podle míry obtěžování a místních zvyklostí. O co jde? Jestliže vám soused na pozemek například svádí vodu ze svého okapu, pak se jedná o protiprávní jednání, takzvanou imisi přímou. Jestliže pálí listí na svém pozemku a k vám jde kouř, mluvíme o imisi nepřímé.

Před šesti dny 19:09

Se srpy a kladivy tam nikdo neběhá, dekor je geometrický. Lidé si prohlédnou socialistické bytovky

Den architektury pomůže i letos lidem objevit krásy a pozoruhodnosti budov, které jindy možná míjejí bez povšimnutí. Jihočeši se mohou blíž seznámit se stavbami ve Veselí nad Lužnicí, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Slavonicích, Vimperku, Volyni, Písku, Týně nad Vltavou, Strakonicích i Českých Budějovicích.

Před týdnem 19:10

Zbývající jídlo z restaurací i supermarketů zachraňuje Nesnězeno. Balíčky nabízí přes aplikaci

„Zachraň jídlo a navíc ušetři peníze.“ To je heslo, kterým se řídí Jakub Henni a jeho platforma Nesnězeno. Vznikla před covidem v Brně, postupně se rozšířila do Prahy a teď do Českých Budějovic. Iniciativu chce zakladatel přenést i do menších měst a pracuje také na expanzi do zahraničí.

Před týdnem 22:57

Na svém pozemku si mohu dělat, co chci, ale… Sousedské soužití má daná pravidla, připomíná advokát

Práva jednoho končí tam, kde začínají práva druhého. To je obecné pravidlo, platné ovšem i pro sousedské soužití. Jestliže máme pocit, že nás sousedé svým chováním omezují, vznikají sousedské spory. Těmi se zabývá advokát a stavební inženýr Martin Matějka.

Před týdnem 21:34

Namazat si chleba vlastním medem je kouzelné, usmívá se mladá vítězka včelařských soutěží

33. ročník soutěže mladých včelařů Zlatá včela, kterou pořádá Český svaz včelařů pod záštitou ministra zemědělství, vyhrála letos českobudějovická studentka Adéla Brodská. Tím postoupila na mezinárodní setkání mladých včelařů IMYB ve Slovinsku a zvítězila tam taky!

Před týdnem 23:45

Setkání s Copperfieldem bylo splněným snem, ale i zklamáním, vypráví kouzelnice Renata Táborská

Kouzelnice Renata, plným jménem Renata Táborská, rozená Juzová, čaruje už od dětství. Po smrti tatínka, prezidenta Českého magického svazu, který odešel v jejích osmi letech, se rozhodla nést rodinný kouzelnický klobouk dál.

Před 2 týdny 24:53

Maruška nakoupí ve večerce, ježibaba s kytarou se odváže. Punkové pohádky hrají ochotníci ze Čkyně

Dva lidé různých profesí, ale stejných zájmů se spojili v projektu jihočeského zámku Kratochvíle. Kastelán a ochotník netolického spolku Tyl Petr Šmíd a ochotník a novinář ze Čkyně Pavel Pechoušek vracejí na zámek u Netolic, kde kdysi bývala expozice loutek, pohádku.

Před 2 týdny 27:58

I když je videohra zadarmo, může kvůli ní nekontrolované dítě utratit desetitisíce, varuje odborník

Donedávna jsme znali jenom pojem gambling – hazardní hráčství. Teď se stále častěji skloňuje slovo gaming – rizikové hraní videoher. Lidí, kteří usedají k interaktivním elektronickým hrám, už nejsou jen tisíce, statisíce a miliony, počet hráčů jde do miliard. Odhaduje se, že jde o celou polovinu světové populace.

Před 2 týdny 28:54

Jak vyboulit crescendo a smýkat smyčcem. Známá skladba se stále dá zahrát nově, říká dirigentka

Alena Hron, rozená Jelínková, je stále žádanější dirigentkou nastupující generace. Úspěšně debutovala na Pražském jaru 2023 s orchestrem FOK, vedle toho spolupracovala s řadou dalších symfonických těles u nás i v zahraničí. Působí také v opeře, u pěveckých sborů, skládá, hraje na housle a klavír, zpívá. A ještě k tomu studuje ve švýcarském Curychu.