20. leden 2022

Poslechněte si podcast: Díky patentům Marie Terezie nemuseli včelaři platit daně a vznikly včelařské školy

Období panování Marie Terezie je nazýváno zlatou dobou včelařství. Dva patenty panovnice byly základem včelařského práva po dlouhé období, až do 20. století, kdy postupně jednotlivá ustanovení pozbyla platnosti.

31:45

Máme rádi zvířata

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zvířatech, domácích mazlíčcích a zajímavostech z živočišné říše.

Web

Před třemi dny 29:15

Akvarijní rybičky bojovnice a divocí holubi

Rozhovor s akvaristou o rybičkách s názvem betta splendens neboli bojovnice pestrá, dále povídání s myslivcem o divokých holubech a také příběh sportovního rybáře. K poslechu magazínu Máme rádi zvířata zve Martin Hlaváček.

Před týdnem 17:40

Velkochov kalifornských žížal mají partneři na farmě na Prachaticku

Kalifornská žížala je mistryně v kompostování a producentka žížalího čaje. Na farmě v Ostrově na Prachaticku se velkochovu těchto kroužkovců věnují David Kuchta a jeho partnerka Šárka Jakešová. Vypravila se tam autorka magazínu Máme rádi zvířata Jitka Cibulová Vokatá. Dále veterinářka Lucie Míková vysvětlí, co vede králíky k vyškubávání srsti, a objasníme, proč se lidem s drobnou postavou říká střízlíci.

Před 2 týdny 30:25

Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

Před 3 týdny 27:06

Jak se stěhuje roj včel

Květen a červen je obdobím rojení včel. Redaktorka Jitka Cibulová Vokatá bude stěhovat jeden z rojů se včelařem Václavem Krištůfkem v zahradě Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

26. květen 2022 31:21

Umělý výtěr kaprů, vyprávění o tchořích i příběh sportovního rybáře

V rybí líhni společnosti Rybářství Třeboň na konci května vrcholí umělý výtěr kapra. Co všechno to obnáší, prozradí vedoucí technik chovu ryb Zdeněk Eisert. Dále magazín Máme rádi zvířata přináší rozhovor s myslivcem o tchořích a na závěr příběh sportovního rybáře. K poslechu zve Martin Hlaváček.

19. květen 2022 31:00

Nahlédnutí do úlu a vyprávění o aktuálním dění ve včelím příbytku

Květen je pro včely měsícem, kdy mají opravdu napilno. Kvete nejvíc stromů, květin a také řepka. A tak se tito pozoruhodní tvorové jen tak nezastaví. Poslechněte si speciální pořad ze včelnice Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Nahlédneme do útrob úlu, uslyšíme bzučení a vyprávění o aktuálním dění ve včelím příbytku. S včelařem Václavem Krištůfkem se setkala Cibulová Vokatá.

12. květen 2022 33:33

Veterinární poradna

Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.

5. květen 2022 18:02

Proč se říká: Slézají se, jako vosy na med

Jak se děti učí v zookroužku Domu dětí a mládeže v Českých Budějovicích mít rády zvířata, jak se pozná tuberkulóza u slepic, proč se o některých lidech říká, že se slézají jak vosy na med nebo jak vypadá vosí alarm.

28. duben 2022 26:55

Začala nová rybářská sezóna na pstruhových revírech

Připomeňme si některá důležitá pravidla, například: Rybář se musí řídit minimální lovnou mírou, což ovšem neplatí u takzvaných nežádoucích druhů, jako jsou například štika, okoun, candát či tloušť.

21. duben 2022 26:10

Včelstvo může být ukázkovým modelem při výzkumu procesu stárnutí

Včelstvo je velmi sofistikované společenství, kde se nic neděje náhodně. Může být i ukázkovým modelem při výzkumu procesu stárnutí. O tom v magazínu Máme rádi zvířata mluví entomoložka Radmila Čapková Fridrichová z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. K poslechu zve Jitka Cibulová. Vokatá.