Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Díky Buddhovi, štěstí a náhodě. První výzva na motorkách dala zabrat lidem i strojům

Brontosauři v Himálajích zkraje týdne slavnostně otevřou vědeckou laboratoř ve škole v Mulbekhu. Peníze na její zřízení a provoz získává už dva týdny benefiční himálajská výzva, na jejíž účastníky jste si mohli vsadit a přispět tak na vzdělání dětí v Malém Tibetu. Dvacítka odvážlivců, mezi nimiž jsou i naši kolegové Lucie Výborná a Tomáš Černý už mají za sebou drsný rafting, náročný výstup na šestitisícovku nebo dlouhý a náročný výlet na motorkách ve velmi těžkém terénu.

03:33

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Dnes 37:05

Na koncertech jemně valíme do lidí silně nekorektní humor, směje se Jiří Krhut

Jiří Krhut je ostravský hudebník, skladatel, textař a bavič. Profesionálně začal vystupovat v ostravském Klubu Heligonka, kde má dnes vlastní pořad Varieté Krhut. Hudebně spolupracoval s řadou známých osobností. Vystupuje také se Štěpánem Kozubem, se kterým chystají 3. října koncert v pražském Fóru Karlín. „Zvolili jsme si takovou metu, bude to velký koncert,“ říká Jiří Krhut. Jak došlo k hudební spolupráci se Štěpánem Kozubem?

Včera 25:17

„Není to jen místo, kam jezdil. Tady tvořil.“ Chata Bohumila Hrabala bude součástí muzejní expozice

Ředitel Polabského muzea Jan Vinduška provádí Lucii Výbornou v Kersku chatou Bohumila Hrabala. Stala se součástí expozice věnované Bohumilu Hrabalovi, poprvé byla pro veřejnost otevřena v únoru. „Přišlo 960 registrovaných osob v rozmezí od 10. do 16. hodiny, kdy jsme zavírali. Zájem byl obrovský,“ říká s úsměvem Jan Vinduška. Na co se mohou návštěvníci po otevření expozice těšit?

Před dvěma dny 28:22

„Využívám své herecké praxe.“ Andrea Daňková učí mediky komunikovat. Jak sdělovat špatné zprávy?

Andrea Daňková vystudovala DAMU, hrála ve filmech i v divadle. Už na škole si uvědomila, že herecké povolání ji zcela nenaplňuje. „Řemeslo jsem se naučila, ale přišlo mi to hrozně repetitivní. Potřebuju velký prostor k realizaci nápadů. Energii jsem musela směřovat jinam, v herectví to nešlo,“ vysvětluje. Nyní je tajemnicí ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze a také lektorkou komunikace na 3. lékařské fakultě. Časopis Forbes ji nominoval do výběru 30 pod 30.

Před pěti dny 30:23

Gorily jsou jen trochu jiní lidé. Ve zvířatech je víc, než si myslíme říká ředitel Zoo Praha Bobek

V pražské zoo bude 28. září otevřen nový pavilon goril, který je ozvučen zvuky z pralesa. Dostal jméno podle kamerunského pralesa Dža, ve kterém se i zvuky natáčely. „Mě v pralese ve střední Africe nejvíc znepokojí, když začne pršet,“ říká ředitel zoo Miroslav Bobek. „Neslyšíte pak totiž pralesní slony,“ vysvětluje. Kdo bude v novém pavilonu bydlet? Jaké je setkání s gorilou ve volné přírodě? A jaké plány má zoo s dalšími pavilony? Poslechněte si celý rozhovor.

Před šesti dny 25:54

Vombaty musím ráno drbat, jinak mě koušou do bot. Tasmánští čerti mi na boty řvou, popisuje chovatel

Tasmánští čerti komunikují řevem. Nebezpečí hrozí, až když začnou klapat zuby. David Vala je chovatel vačnatců v Zoo Praha. Stará se o vombaty, ďábly medvědovité, luskouny nebo klokany. Čím se krmí luskouni a proč je recept tajný? A proč z výběhu vombata musí při krmení chovatel utíkat? Poslechněte si rozhovor Lucie Výborné.

Před týdnem 25:39

Zmije není smrtelně jedovatá, nejradši je zalezlá a nechce uštknout, upozorňuje kurátor chovu plazů

Jak vypadá otisk zubů anakondy, když člověka kousne? Petr Velenský působí v pražské zoo už 40 let, 20 let jako kurátor chovu plazů, obojživelníků a ryb. Říká, že kurátora a veterináře zvířata narozdíl od chovatelů nemají rádi, protože jsou u všeho špatného, co zvíře zažije. Snědl by někdy hada? A proč je dobré vybavit gaviály v přírodě vysílačkami? Poslechněte si speciální rozhovor Lucie Výborné přímo ze Zoo Praha.

Před týdnem 25:30

Ke každému zvířeti přistupuji stejně, ale žirafa je top, vysvětluje veterinář pražské zoo Vodička

Vrchní veterinář pražské zoo Roman Vodička má na starosti více než pět tisíc jedinců. „Máme ordinaci, ale hodně pacientů řešíme venku,“ popisuje s tím, že některá zvířata se snaží před veterináři držet distanc. Tak například gorily veterináře poznají. Jaké to je, když přijde do zoologické zahrady nové zvíře? A kdo je nejlepší pacient v pražské zoo?

Před týdnem 24:44

S lachtany rádi jezdíme na klouzačce, ve vodě mají stoprocentní převahu, vypráví chovatel lachtanů

Být s lachtanem ve vodě je nádherný zážitek. Alespoň to tvrdí vrchní cvičitel a chovatel lachtanů v pražské zoo Jakub Mezei, podle kterého tato zvířata dosahují inteligenci šestiletého dítěte a dokážou například otevřít dveře. „S lachtany vedeme dialog,“ říká chovatel, v jehož gesci jsou kromě lachtanů i tučňáci a kachny. Jaký je rozdíl mezi lachtanem a tuleněm? A v čem jsou lachtani specifičtí?

Před týdnem 22:40

Zlatý kajakář Vít Přindiš: Diváci na mistrovství fandili všem! Pro mě nejsilnější zážitek závodů

Vít Přindiš je kajakář, český reprezentant ve vodním slalomu. Mezi jeho největší úspěchy patří stříbro z mistrovství světa v roce 2017 a mistrovství Evropy 2018 a zlato z mistrovství Evropy v letech 2019 a 2021. Letos se v německém Augsburgu stal mistrem světa. „Jízdu jsem si užíval, jelo se mi strašně fajn. Dojel jsem do cíle, svítila tam jednička a byl jsem naprosto nadšený,“ popisuje radostně Vít Přindiš.

Před týdnem 24:13

Markéta Irglová: Ke Glenu Hansardovi jsem vzhlížela. Bez něj bych se možná do psaní nepustila

Markéta Irglová je hudební skladatelka, zpěvačka, klavíristka a herečka. V roce 2004 se seznámila s irským hudebníkem Glenem Hansardem, se kterým začala koncertovat. Společně se objevili také v hlavních rolích ve filmu Once, z něhož pochází slavná píseň Falling slowly, za kterou dostala Oscara. Nyní vydává nové sólové album Lila. „Texty jsou pro mě velice důležité. Když mě chytne nápad, nepustí mě to, než to dokončím. Zpívám celým srdcem.“