Diabetes Podcast
NejnovějšíSezóna 3Epizoda 8Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Co je těhotenská cukrovka a jak se liší od ostatních druhů diabetu?

Gestační diabetes neboli těhotenská cukrovka postihne kolem 15 procent žen. Věkem se ale riziko zvyšuje, u žen starších 35 let je to ale pětina žen. Pro spoustu z nich může jít o šokující diagnózu, naštěstí ale těhotenská cukrovka není tak zlá, jak se může zdát. Ano, existují rizika, která mohou ohrozit život dítěte. Zároveň se s touto diagnózou svět nezhroutí. O tomto typu onemocnění jsme si povídali v dalším díle Diabetes Podcastu s paní doktorkou Hanou Krejčí a také Simonou Janíkovou, které těhotenská cukrovka vstoupila znenadání do života. … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.

37:26

Diabetes Podcast

Vydává: Raw Audio

Podcast, který nebolí. Poslouchejte, jak se dá s cukrovkou žít plnohodnotný a skvělý život! Když se stanete diabetikem, život nekončí, ale teprve začíná. Diabetes podcast moderuje Jan Hrušovský, produkce Jakub Viliš.

Web

Sezóna 3Epizoda 731. červenec 2023 39:19

Nenechávejte těhotenství náhodě, připravte se, radí doktorka Krejčí. Jak na početí dítěte?

Každý den krotit glykémii a mít cukrovku pod kontrolou, je pořádná výzva. Ultimátní úkol pak čeká na diabetičky v těhotenství. Co obnáší cukrovka a početí dítěte? O tom si povídáme v Diabetes Podcastu s paní doktorkou Hanou Krejčí z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V tomto díle se dozvíte, jak vypadá příprava na těhotenství, jaké je doporučené rozmezí glykémie, jestli existuje pravděpodobnost, že dítě bude mít také cukrovku a jaká jsou rizika spojená s cukrovkou a těhotenstvím. … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz.

Sezóna 3Epizoda 63. červenec 2023 43:58

Cukrovka a stres. V rámci prevence je fajn terapii zkusit, říká psycholožka Judita Konečná

Duševní zdraví a pohoda hýbou světem. Přiznat problém není ostuda. Deprese, úzkosti, stres nebo poruchy nálad se týkají i diabetiků. Zvládat cukrovku není pro každého snadné. Navíc je nutné myslet na fakt, že chronicky nemocní lidé, což se týká i diabetiků, mají dvakrát vyšší riziko psychického onemocnění než zdraví jedinci. Jak probíhají terapie a sezení s psychologem rozebíráme v dalším díle Diabetes Podcastu s Juditou Konečnou. V tomto díle zjistíte, jak se může cukrovka podepsat na psychické pohodě diabetiků, s čím na sezení přijít, proč lidé na terapie chodí a jaké záležitosti je trápí nejvíce. Samozřejmě zapomeňte na myšlenku, že právě vy jste v pohodě a budete jen zabírat místo někomu, kdo má větší problémy. “Už jen z důvodu prevence je fajn terapii zkusit,” říká psycholožka Judita Konečná. Co v této epizodě uslyšíte? 2:06 Proč by diabetici měli chodit na terapii? Jak se stres projevuje na životech diabetiků?4:20 Co je diabetický distres, z čeho vyplývá a co všechno ovlivňuje? 8:23 Jaké jsou nejčastější stesky lidi s diabetem? Strach z hypoglykémie? Diabulimie? Proč není diabetes první věc, která se na terapiích řeší? Jak vypadá první sezení na terapii? Co mě na terapii čeká? Nebudu tam trapně mlčet? 15:34 Co budu dělat na terapii? Já přece takový problém nemám, akorát tam budu někomu zabírat místo? 17:57 Co když mám terapeuta, ale jeho přístup mi nesedí? Jak mu říct, že chci jít jinam? 19:44 Nebudu na terapii říkát blbosti? Co si z myšlenkových pochodů berou terapeuti a proč jsou nejlepší myšlenky, které nejsou cenzurované? Jaké jsou druhy terapie a proč si promyslet, jaký typ je pro mě vhodný? 26:28 Jaké je měřítko úspěchu? Pozná terapeut nebo diabetik, kdy sezení začíná fungovat a opravdu mu zlepšuje život? 29:40 Co mají dělat rodiče? Mohou také chodit na terapii? Co je klíčové ve vztahu rodič-dítě diabetik? 35:26 Jak moderní technologie ovlivňují psychiku diabetiků? Co je alarm fatigue? Jak pracovat se stresem, který způsobují senzory a pumpy, které neustále upozorňují na vysokou nebo nízkou hladinu glykémie? 40:57 Dá se žít s cukrovkou a nestresovat se s ní? Co všechno může do života hodit vidle a rozhodit glykémii? 42:17 Co je podle Judity Konečné nejlepší na cukrovce? … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz.

Sezóna 3Epizoda 55. červen 2023 35:05

Cukrovka mě baví, trojčlenka je nejlepší přítel diabetika, říká dcera atletické legendy

Je dcerou atletické legendy, učí na základní škole a má sestru dvojče, ale na rozdíl od ní se pere s cukrovkou. Bára Dvořáková je neskutečně pozitivní člověk. Poslechněte si její životní příběh. Zjistíte, jak vypadá atletická kariéra s diabetem, jestli Báře náhodou děti nekradou svačinu nebo nepřestřihávají hadičku od pumpy a také proč si myslí, že je dobře, že v jejich rodině dostala cukrovku právě ona. Co v této epizodě uslyšíte? 1:40 Jaká zařízení Bára používá? Má pumpu, nebo pera? Jaký senzor nosí? Proč ji cukrovka baví? 4:43 Co Bára Dvořáková dělá, když ji nemoc právě nebaví nebo se nedaří zvládat glykémii? Proč si dříve nasadili cílové rozmezí od 3,6 mmol/l do 6 mmol/l? 7:19 Jaký je Bářin životní příběh s cukrovkou? Kdy ji nemoc diagnostikovali a proč si to pamatuje na den přesně? Mělo její astma vliv na nemoc? 11:18 Proč si myslí, že je dobře, že cukrovku má ona a ne její sestra? Hledala Bára někdy odpověď na to, proč ona má cukrovku a její sestra dvojče je zdravá? 17:11 Neodrazovali Báru lékaři od atletiky, když má diabetes? Jak vypadají atletické tréninky a závody s cukrovkou? 21:08 Jak jde dohromady práce ve školství a cukrovka? Nezneužívají děti situace, když má paní učitelka Bára hypo? Nebo ji dělají naschvály a kradou svačinu? 26:52 Jaký je postoj kolegů učitelů nebo vedení školy, že mají ve svém kolektivu učitelku s cukrovkou? Jaká je spolupráce s rodiči diabetických dětí? Co Bára radí rodičům, kteří se bojí, jak se k jejich dítěti s cukrovkou bude přistupovat ve škole? 33:13 Záludná otázka na závěr pro Báru: Co je na cukrovce nejlepší? … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz.

Sezóna 3Epizoda 42. květen 2023 47:50

Můžu s inzulinovou pumpou a senzorem do sauny nebo na rentgen? Známe odpovědi na palčivé otázky

Další díl Diabetes Podcastu je praktickým průvodcem života s cukrovkou a s technologiemi. Každý den se diabetici ptají, jestli můžou se senzorem nebo s pumpou do moře, do sauny nebo na rentgen či magnetickou rezonanci. Proto jsme si pozvali Karolínu Peterkovou, která je edukátorkou inzulinových pump Tandem a senzorů Dexcom. S cukrovkou žije už téměř čtvrt století a za tu dobu si vyzkoušela pěknou řádku pump nebo senzorů. Těžko bychom hledali povolanějšího člověka, tak si poslechněte tuto epizodu. Poté už se nikdy nebudete ptát, co jako diabetik dělat na letišti, v sauně nebo v moři. Co v této epizodě uslyšíte: 3:06 Jak dlouho žije Kája s cukrovkou? 7:31 Kdo jsou lidé, kteří se obrací na edukátory? Jaké jsou nejčastější otázky kolem senzorů a inzulinových pump? 8:45: Co s inzulinovou pumpou při spaní a sexu? 12:26 Mohu se senzorem nebo inzulinovou pumpou do sauny? Na co si při saunování dávat pozor? Když jdu na rentgen, mám se bát o senzor? Co bezpečnostní rámy na letišti, mohou poškodit senzor? 18:35 Dovolená u moře, jak na koupání s pumpou nebo senzorem v moři? 20:57 Co dělat, když mám alergickou reakci na lepidlo ze senzoru? Jak může pomoci mýdlo nebo bariérový sprej? 25:05 Mám alergickou reakci na inzulin, jak takový problém řešit? 27:04 Proč pravidelně měnit infuzní sety? Jak často je měnit? A co výměna jehliček u inzulinových per? Jaká jsou rizika, když jehličky nebo sety nebudu měnit? 33:06 Kam s odpadem ze senzorů, per a pump? 35:53Trendové šipky na senzoru, jak s nimi pracovat a co je to pravidlo 2-4-6? 46:15 Co je na cukrovce nejlepší podle Karolíny Peterkové? … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz.

Sezóna 3Epizoda 33. duben 2023 50:38

Nezakazujte si jídlo. S nutričními terapeutkami Monikou a Míšou o sacharidech a stravě diabetiků

Stravování diabetiků prvního typu je plné mýtů. Ty nemůžeš jíst sladký, co? Pivo taky nesmíš, viď? Není to pravda. Můžeme si to dát. Jen je dobré vědět, jak na to. Proto se v dnešním díle Diabetes Podcastu bavíme s nutričními terapeutkami Monikou a Míšou z instagramového profilu Eat Your Fears o jídle, o počítání sacharidů a také o nesmyslných představách v souvislosti s cukrovkou a jídlem. … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz.

Sezóna 3Epizoda 27. březen 2023 56:44

Praktický průvodce sportem a cukrovkou: Počítejte s hypoglykémií, bez cukrů riskujete, říká lékařka

Pravidelný pohyb je ideální prevencí před řadou nemocí. Být fit je zkrátka fajn. Jenže mnoho diabetiků může mít z fyzické aktivity obavy. Proto jsme další díl Diabetes Podcastu pojali jako praktického průvodce a s doktorkou Evou Horovou si povídáme, co a jak dělat při sportování. Tahle epizoda je nabitá otázkami, které si klade každý diabetik nebo se na ně bál zeptat.01:26 Je sport a fyzická aktivita vhodná pro diabetiky? Proč dříve lékaři nedoporučovali diabetikům sport? Co v této epizodě uslyšíte: 4:19 Co je to aerobní a anaerobní aktivita? Jaký mají vliv na glykémii? Jak se na vývoji glykémie projevuje běh, sprint nebo fotbal a tenis? 12:02 Jsem diabetik na perech. Nad čím bych měl přemýšlet, když se chystám na nějakou sportovní aktivitu? Co musím vzít v úvahu, než se vůbec obléknou a vyrazím sportovat? Jak dávkovat inzulin? Jaká je optimální glykémie před fyzickou aktivitou? Existuje nedoporučená glykémie, kdy raději nesportovat? 17:11 Dostal jsem se do hypoglykémie, co teď? Jak správně jíst během sportu? Proč jsou gumoví medvídci dobrá měrná jednotka? 25:18 Jak na snižování bazálního inzulinu? 30:28 Jsem diabetik s inzulinovou pumpou. Mám se bát s ní sportovat? Mohu ji odpojit před sportem? Co je to sportovní režim pumpy? Kolik minut před výkonem bych ho měl aktivovat? 37:28 Jak funguje tělo zdravého člověka v porovnání s diabetikem? Mají diabetici hendikep při sportu oproti zdravému člověku? 43:29 Jak na extrémní sporty? S jakou nejšílenější fyzickou aktivitou u diabetika se Eva Horová setkala? 49:32 Jaký je rozdíl mezi fyzickou aktivitou diabetika prvního a druhého typu? Mají se “dvojkaři” bát sportovat? Co by Eva Horová doporučila diabetikům, kteří se bojí fyzické aktivity? 54:31 Co je na cukrovce nejlepší podle doktorky Evy Horové? … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz.

Sezóna 3Epizoda 122. únor 2023 50:59

Každý měsíc nová epizoda. Diabetes Podcast pokračuje dalšími díly, zaměří se na příběhy a edukaci

Diabetes Podcast bude i letos! Na setkání diabetiků jsme dostali báječnou zpětnou vazbu, proto budeme cukrovkářům i jejich kamarádům a rodinám přinášet další skvělé díly po celý rok. Opět pro vás chystáme jedinečné a obdivuhodné příběhy, letos k tomu ale přibude i edukace a praxe. Poslechněte si rozhovor producenta Jakuba s moderátorem Honzou, ať víte, co letos chystají. Co se v této epizodě dozvíte? 03:00 – Co je to glykémie? Jak často si ji diabetici měří? Čím si ji měří? 08:07 – Co Honza dělá, když má špatnou glykémii? Co je to TIR (time-in-range)? 09:57 – Jak pomoci diabetikům, když mají hypo? Co je hypoglykémie a hyperglykémie? Co nosí diabetici u sebe pro případ nouze? Co je glukagon? 16:30 – Existuje těžká a lehká cukrovka? Rozdíl mezi diabetem 1. typu a 2. typu? 21:35 – Diabetes a terapie, jaký má cukrovka dopad na psychiku lidí? 25:40 – Pamatuje si Honza na život bez cukrovky? Jaký byl? A jaké byly jeho začátky s touto nemocí? 32:36 – Nejčastější mýty o cukrovce? „Jedl si hodně sladkého.“ 35:44 – Diabetes a práce. Ovlivňuje cukrovka Honzovu práci? A je nějaké povolání, které diabetici nesmí vykonávat? 40:20 – Ohlasy a budoucnost Diabetes Podcastu? 48:41 – Co je podle Honzy dobrého na cukrovce? … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz.

Sezóna 2Epizoda 529. listopad 2022 42:00

Co vyléčí diabetes? Biologická cesta je složitá, technologie mohou stačit, tvrdí doktor Jan Šoupal

Způsobil revoluci v léčbě diabetu. Díky výzkumu a práci týmu, který vedl lékař Jan Šoupal z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, se pacientům otevřela cesta k senzorům na měření glykémie. Senzory umožňují pravidelnou kontrolu glykémie a zásadně rozhodují o úspěchu léčby cukrovky. V dalším díle Diabetes Podcastu jsme s doktorem Šoupalem také řešili, jak si stojí a vedou čeští pacienti v celosvětovém srovnání nebo jestli je nutné se obávat, že by v čase krize a šetření diabetici přišli o proplácení senzorů a dalšího vybavení. Také jsme se zaměřili na průběh vývoje léku pro diabetiky 1. typu. V nejbližších pěti až deseti letech se prý nedá čekat zásadní průlom, ale budoucnost léčby může spočívat v dalším technologickém pokroku. … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz [http://www.diabetespodcast.cz]. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz [http://www.rawaudio.cz]. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz [play@rawaudio.cz].

Sezóna 2Epizoda 422. listopad 2022 34:17

Lékaři mu nedoporučovali posilování. Jiří Tkadlčík je diabetik a silák, který uzvedne přes 400 kilo

Je silák a Český lev, který uzvedne skoro půl tuny. Jirka Tkadlčík je mistrem světa a držitelem světového rekordu v mrtvém tahu. Jeden z nejsilnějších mužů světa se ale celý život potýká s cukrovkou. V další epizodě Diabetes Podcastu, popisuje, jak jde posilování a tato nemoc dohromady a zároveň odkrývá svůj životní příběh. Třeba o tom, jak mu doktoři říkali, že nesmí zvedat těžké váhy. Nebo jak ho paní učitelka ve škole omlouvala, že má cukrovka. Jirka ale žádné úlevy nechtěl, a tak se rozhodl ostatním dokázat, že i s cukrovkou zvládne věci jako ostatní lidé. V mnohém je tenhle příběh inspirativní, ale i Jirka umí překvapit. Například tím, že si neměří glykémii. Proč? A jak svou nemoc zvládá? Zjistíte v tomto díle Diabetes Podcastu, který už nyní najdete na webu, nebo v podcastových aplikacích. … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz.

Sezóna 2Epizoda 314. listopad 2022 35:20

Nevím, jaké budou glykémie, ale na sezónu s cukrovkou se těším, tvrdí skeletonistka Anna Fernstädt

Jen několik dní před startem na zimních olympijských hrách ji diagnostikovali cukrovku. V ten moment se Anně Fernstädt začal vzdalovat životní sen. Ona ale překonala nesnáze, na olympiádě startovala a v závodě skeletonistek skončila na 7. místě. V tomto díle Diabetes Podcastu vypráví, jaké byly první dny po šokující diagnóze, jaká strava ji čekala v Číně a proč bylo důležité, že mohla alespoň na dálku komunikovat se svojí lékařkou. Rozhovor s Aničkou je plný smíchu, česká skeletonistka je totiž veselá, usměvavá a pozitivní. Ale i ona zažívá dny, kdy se s cukrovkou trápí. Jak z toho ven? Také o tom si povídáme v Diabetes Podcastu. Tak si to poslechněte a fanděte Aničce, pro kterou právě v těchto dnech začíná první sezóna s cukrovkou. … Diabetes Podcast moderuje: Honza Hrušovský Produkce: Jakub Viliš Hudba: Michal Princ Fotograf: Vojtěch Klapuch Všechny epizody Diabetes Podcastu poslouchejte na www.diabetespodcast.cz [http://www.diabetespodcast.cz]. Další podcasty Raw Audio Productions najdete www.rawaudio.cz [http://www.rawaudio.cz]. Otázky, postřehy nebo kritické připomínky posílejte, prosím, na adresu play@rawaudio.cz [play@rawaudio.cz].