Houpačky
29. září 2021

Poslechněte si podcast: Děti se rodí se zdravýma nohama, rodiče mají šest let na to, jim je zničit, říká fyzioterapeutka

„Děti obujte do prvních bot co možná nejpozději. Noha se první půlrok chůze dramaticky mění a měli bychom jí dát prostor, aby nám ukázala, jaká je,“ říká fyzioterapeutka Lucie Alblová, která přijala pozvání do magazínu Houpačky.

24:07

Houpačky

Vydává: Český rozhlas

Houpačky jsou magazín pro aktivní rodiče, který každý týden nabízí diskuse o dětech, mateřství, otcovství, rodině a životním stylu s lékaři, psychology, poradci i rodiči, kteří vypráví své příběhy.

Web

Před týdnem 22:38

ADHD je kamarád s úzkostí. To pak není veselé dětství, říká dětský psychiatr Kouřil

Attention deficit hyperactivity disorder, zkráceně ADHD, je neurovývojová porucha pozornosti s hyperaktivitou, často také impulzivitou. I když jde o legitimní poruchu, děti s touto diagnózou jsou často brány jako prostě nevychované, zlobivé a jednoduše problémové. Jak se dá ADHD řešit? A v jakém případě se má léčit, třeba prášky? Hostem Houpaček je lékař, zlínský dětský psychiatr Vítězslav Kouřil, který působí na dětském oddělení Baťovy nemocnice.

Před 2 týdny 25:34

Děti potřebují bezpečí a láskyplné prostředí. To v lesní školce je, jen vypadá trochu jinak

„Mýty vyvracíme pořád dokola. Trvá to a je to tak asi v pořádku. To, že jsou malé děti celoročně venku, je prostě nezvyk,“ říká předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová. „Venku nacházíme to, co je v knížkách a v pracovních listech, skládačkách a hračkách. Jen to není na první pohled vidět,“ dodává.

Před 3 týdny 09:55

Prsa učíme děti až naposled, je to nejsložitější plavecký styl, říká zakladatelka plaveckého klubu

„Umět plavat je základní dovednost, s vodou se potkáváme celý život. S vodou ale souvisí taky velké téma strachu. Některým dětem seznamování se s tímhle živlem trvá a rodiče často jejich strach berou na sebe,“ říká Blanka Kolářová Sudíková, zakladatelka plaveckého klubu Plaváček.

24. srpen 2022 26:24

Sladkosti do výživy patří. Pokud je dětem úplně odpíráme, může se stát, že později utrhnou z řetězu

„I běžné, zdravé dítě potřebuje ochutnat potravinu aspoň desetkrát. Hořké a kyselé chutě jsou historicky spojené s nezralostí nebo s jedy a děti si na ně musejí zvyknout. Trpělivě nabízet, třeba dvacetkrát, ale ne nutit,“ říká nutriční terapeutka Dana Hrnčířová. „Podporujme je v ochutnávání. Některé děti ochutnávají nové věci jenom v přítomnosti kamarádů, skvělé jsou na to narozeninové oslavy.“

17. srpen 2022 19:11

Hračky sice kupujeme my, ale patří našim dětem. Učí se tak zodpovědnosti, říkají rodiče v Houpačkách

Co v jakém věku dítěti pořídit za hračku? Na to se v novém díle Houpaček zeptala Martina Poliaková svých hostů z řad rodičů, Miloše a Zuzky. Zafilozofovali si nad tím, komu hračky patří a jestli důvěřují certifikacím, které nám dávají pocit bezpečí, že byla hračka vyrobena férově a z nezávadných materiálů.

10. srpen 2022 26:40

Je to mimino pohodář, nebo je s ním něco špatně? Hlavně nesrovnávejte, radí dětská fyzioterapeutka

„Existuje představa, co by mělo dítě v určitém věku zvládnout. Může v tom nastat určtité zpozdění – do toho vstupuje spousta faktorů. Každé dítě má svůj vývoj. Důležité je, aby to, co má umět, nedělalo špatně,“ říká Lucie Kaasová, která se věnuje fyzioterapii malých dětí. „Moje práce někdy začíná hned po porodu, když je miminko v břiše v nějaké nesprávné poloze.“

4. srpen 2022 33:02

V 16 letech popíšu buňku, ale nevím, že to, co se mi děje, je deprese, říká dětská psychiatrička

„Sebevražedné myšlenky děti často svěřují kamarádům. Mezi dětmi a rodiči je třeba zlepšit komunikaci, aby se víc mluvilo o úplně obyčejných věcech. Rodiče, jejichž děti se pokusí o sebevraždu, bývají v naprostém šoku a vůbec o vážnosti situace neví,“ říká Miroslava Flemrová, ředitelka Domu tří přání, která v doprovodu dětské psychiatričky Luciy Vaškové přišla do Houpaček.

28. červenec 2022 15:58

Děti baví hračka zhruba tři týdny, pak si přijdou pro novou, říká zakladatelka Půjčovny hraček

„Rodiče často rozhodují mezi zážitky a hračkami, nemají kolikrát peníze na obojí. A hračky dětem můžou dopřát díky nám. Pomáháme rodičům, kteří svoje děti chtějí rozvíjet, i těm, kteří musí šetřit každou korunu,“ říká Jana Lipovská, která se inspirovala ve vídeňské půjčovně. V Ostravě spolu s Kateřinou Dvořáčkovou založila půjčovnu a hračky teď rozesílají do celého Česka.

20. červenec 2022 26:20

Dítě přirozeně problém se svým tělem nemá, naučí ho to až jeho okolí, říká psycholog Jan Kulhánek

Ty jsi ale tintítko! Janička je naše baculka. Máš uši jako zajíček ušáček. Houpačky se věnovaly vztahu dětí k jejich tělu. „Proč bychom se měli kriticky vyjadřovat ke vzhledu našich dětí, když se stejně ještě mnohokrát změní? Když už hodnotíme, buďme pozitivní a vyšleme zprávu, že naše dítě je takhle nejlepší, jaké mohlo být,“ říká psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.

7. červenec 2022 23:14

Za kaz na stálých zubech si může každý sám, za kazy na mléčných jsou zodpovědní rodiče

„První kontakt se zubařem by neměl být na lékařské pohotovosti s bolestí – to trauma s dětmi roste celý život. Snažím se, aby naše setkání bylo v klidu, zvu si do ordinace školy i školky, aby děti viděly, jak to tam chodí, a to prostředí trochu poznaly,“ říká dětská stomatoložka Eva Míšová.