Děti se ptají
16. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Jak žít ve světě, který bolí. Děti se ptají na duševní zdraví

Jak se máš? Touto zdánlivě jednoduchou otázkou uzavírá naše nejmladší rozhlasová redakce nový díl svého podcastu Děti se ptají. Členové Dismanova rozhlasového dětského souboru se tentokrát zaměřili na náročné téma duševního zdraví, které je pro současnou generaci dětí bolavě aktuální. Společně s psychology a terapeuty odpovídali malým redaktorům Dismanova rozhlasového dětského souboru jejich kamarádi s osobní zkušeností.

47:57

Děti se ptají

Vydává: Český rozhlas

Speciální podcast Dismanova rozhlasového dětského souboru Českého rozhlasu odpovídá na to, co děti doopravdy zajímá.

Web

17. květen 2023 26:06

Děti se ptají na ruskou invazi na Ukrajině

Pět expertů, pět dětských redaktorů a jeden speciální podcast. I tak by se dal popsat nový projekt, který Dismančata připravila pro Radiožurnál. Jejich bez mála půlhodinový záznam posluchačům představí základ toho, co by děti měly o válce na Ukrajině vědět, a hlavně to, co je samotné nejvíc zajímá.

17. květen 2023 26:00

Děti se ptají dětí z Ukrajiny

Už přes dva měsíce utíkají do Česka před válkou desítky tisíc ukrajinských dětí. S těmi českými už se potkávají ve školách nebo na zájmových kroužcích. Malí redaktoři z Dismanova souboru se vypravili zjistit, jak si na sebe noví kamarádi vzájemně zvykají, jak jsou na příjezd válečných uprchlíků učitelé a vedoucí kroužků připraveni nebo jak vyřešit případné problémy v komunikaci.

17. květen 2023 29:56

Děti se ptají na inflaci

V obchodech, na benzínových pumpách i v restauracích se zdražuje. Toho si vedle dospělých, kteří to pozorují na svých účtech, všímají také děti – a mezi nimi i naši malí redaktoři.

17. květen 2023 29:09

Děti se ptají na evropské předsednictví

O českém předsednictví v Radě Evropské unie slyšel za posledních pár měsíců snad každý. Mluví se o tom v rádiu a v televizi, čteme o tom v novinách nebo na plakátech v tramvajích. Málokdo ale dokáže přesně říct, co role předsedající země obnáší, jaké povinnosti nebo výhody s sebou přináší a jakou funkci Rada v rámci Evropské unie plní. Malí redaktoři Radiožurnálu z Dismanova rozhlasového dětského souboru se rozhodli najít odpovědi.

17. květen 2023 40:05

Děti se ptají na prezidentskou volbu

Česko bude mít od příštího března nového prezidenta nebo prezidentku. Člověka, který bude hlavou státu, tváří poštovních známek a některým dětem bude jeho fotografie viset zarámovaná nad školní tabulí. Kdo všechno se bude o prezidentskou funkci ucházet ještě není jisté, proto se naše redakce rozhodla zjistit, co všechno musí správný prezident splňovat.

17. květen 2023 33:06

Děti se ptají dětí disentu (speciál na 17. listopadu)

Dětství v disentu za minulého režimu nabízelo řadu zajímavých, někdy až neuvěřitelných příběhů. Básnířka Marta Jirousová třeba měla kamarády, jejichž rodiče se podíleli na uvěznění jejího otce. Spisovatel Jáchym Topol se zase s kamarády schovával před policií ve sklepech. To a mnohem víc prozradily „děti disentu“ našim malým redaktorům z Dismanova souboru ve speciálním díle podcastu Děti se ptají, který se natáčel živě 17. listopadu přímo na Korzu Národní.

17. květen 2023 47:57

Děti se ptají na duševní zdraví

Jak se máš? Touto, zdánlivě jednoduchou, otázkou uzavírá naše nejmladší rozhlasová redakce nový díl svého podcastu Děti se ptají. Členové Dismanova rozhlasového dětského souboru se tentokrát zaměřili na náročné téma duševního zdraví, které je pro současnou generaci dětí bolavě aktuální.

17. květen 2023 47:54

Z kbelského stanu až k umělé inteligenci. Dismančata připravila podcast o stoletém rozhlasu

I kdyby se sečetl věk všech malých redaktorů podcastu Děti se ptají, nedalo by to dohromady sto let, které letos slaví Český rozhlas. Významného jubilea se ale členové Dismanova souboru nezalekli a pro své vrstevníky připravili speciální podcast, ve kterém představují rozhlasovou minulost, přítomnost i budoucnost.

17. květen 2023 29:31

Děti se ptají jako Ježíškova vnoučata

Někdo si pod stromček přeje jízdní kolo, někdo knížku, ale někdy v uvozovkách jen to, aby nebyl na Vánoce sám. Poslední přání se rozhodla alespoň částečně splnit naše nejmladší rozhlasová redakce, která se tento týden proměnila na Ježíškova vnoučata. Ještě před Štědrým večerem se vypravila do čtyř českých domovů pro seniory, se kterými natočila nový díl svého podcastu Děti se ptají.

17. květen 2023 33:05

Děti se ptají na rok Putinovy války

Co všechno přinesl rok války? Na tuto otázku se v posledních týdnech snažila najít nejrůznější odpovědi zřejmě každá česká redakce. A když říkáme každá, myslíme i tu úplně nejmladší. Dismančata se ve svém podcastu Děti se ptají vrátila k tématu, kterým minulý rok tento projekt odstartoval.