Děti se ptají
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Jaký je život dětí ve válce? V podcastu Děti se ptají mluvili fotografka Klicperová a lékař Šebek

První díl podcastu Děti se ptají se natočil v týdnu, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, kde i dnes žijí lidé ve permanentním nebezpečí. Mezi nimi jsou často děti. A jelikož je 17. listopad v Česku svátkem svobody, rozhodla se redakce z Dismanova souboru věnovat válkou sužovaným dětem celý živý speciál svého podcastu, který už druhý rok uvádí ve spolupráci s Korzem Národní.

42:53

Děti se ptají

Vydává: Český rozhlas

Speciální podcast Dismanova rozhlasového dětského souboru Českého rozhlasu odpovídá na to, co děti doopravdy zajímá.

Web

20. říjen 2023 46:05

Jak vypadá queer svět? Děti se ve svém podcastu ptají na život LGBTQ+ lidí

Co všechno se skrývá za pěti písmeny a jedním plusem? Tuto otázku si položila nejmladší česká redakce, když plánovala nový díl svého podcastu Děti se ptají. V něm se Dismančata rozhodla zpracovat právě náročné téma lidské identity a jejího vztahu k víře, fungování v kolektivu nebo každodennímu životu.

18. říjen 2023 46:05

Děti se ptají na LGBTQ+

Co všechno se skrývá za pěti písmeny a jedním plusem? Přesně tuto otázku si položila nejmladší česká redakce, když plánovala nový díl svého podcastu Děti se ptají. V něm se Dismančata rozhodla zpracovat právě náročné téma lidské identity a jejího vztahu k víře, fungování v kolektivu nebo každodennímu životu.

17. květen 2023 26:06

Děti se ptají na ruskou invazi na Ukrajině

Pět expertů, pět dětských redaktorů a jeden speciální podcast. I tak by se dal popsat nový projekt, který Dismančata připravila pro Radiožurnál. Jejich bez mála půlhodinový záznam posluchačům představí základ toho, co by děti měly o válce na Ukrajině vědět, a hlavně to, co je samotné nejvíc zajímá.

17. květen 2023 26:00

Děti se ptají dětí z Ukrajiny

Už přes dva měsíce utíkají do Česka před válkou desítky tisíc ukrajinských dětí. S těmi českými už se potkávají ve školách nebo na zájmových kroužcích. Malí redaktoři z Dismanova souboru se vypravili zjistit, jak si na sebe noví kamarádi vzájemně zvykají, jak jsou na příjezd válečných uprchlíků učitelé a vedoucí kroužků připraveni nebo jak vyřešit případné problémy v komunikaci.

17. květen 2023 29:56

Děti se ptají na inflaci

V obchodech, na benzínových pumpách i v restauracích se zdražuje. Toho si vedle dospělých, kteří to pozorují na svých účtech, všímají také děti – a mezi nimi i naši malí redaktoři.

17. květen 2023 29:09

Děti se ptají na evropské předsednictví

O českém předsednictví v Radě Evropské unie slyšel za posledních pár měsíců snad každý. Mluví se o tom v rádiu a v televizi, čteme o tom v novinách nebo na plakátech v tramvajích. Málokdo ale dokáže přesně říct, co role předsedající země obnáší, jaké povinnosti nebo výhody s sebou přináší a jakou funkci Rada v rámci Evropské unie plní. Malí redaktoři Radiožurnálu z Dismanova rozhlasového dětského souboru se rozhodli najít odpovědi.

17. květen 2023 40:05

Děti se ptají na prezidentskou volbu

Česko bude mít od příštího března nového prezidenta nebo prezidentku. Člověka, který bude hlavou státu, tváří poštovních známek a některým dětem bude jeho fotografie viset zarámovaná nad školní tabulí. Kdo všechno se bude o prezidentskou funkci ucházet ještě není jisté, proto se naše redakce rozhodla zjistit, co všechno musí správný prezident splňovat.

17. květen 2023 33:06

Děti se ptají dětí disentu (speciál na 17. listopadu)

Dětství v disentu za minulého režimu nabízelo řadu zajímavých, někdy až neuvěřitelných příběhů. Básnířka Marta Jirousová třeba měla kamarády, jejichž rodiče se podíleli na uvěznění jejího otce. Spisovatel Jáchym Topol se zase s kamarády schovával před policií ve sklepech. To a mnohem víc prozradily „děti disentu“ našim malým redaktorům z Dismanova souboru ve speciálním díle podcastu Děti se ptají, který se natáčel živě 17. listopadu přímo na Korzu Národní.

17. květen 2023 47:57

Děti se ptají na duševní zdraví

Jak se máš? Touto, zdánlivě jednoduchou, otázkou uzavírá naše nejmladší rozhlasová redakce nový díl svého podcastu Děti se ptají. Členové Dismanova rozhlasového dětského souboru se tentokrát zaměřili na náročné téma duševního zdraví, které je pro současnou generaci dětí bolavě aktuální.

17. květen 2023 47:54

Z kbelského stanu až k umělé inteligenci. Dismančata připravila podcast o stoletém rozhlasu

I kdyby se sečetl věk všech malých redaktorů podcastu Děti se ptají, nedalo by to dohromady sto let, které letos slaví Český rozhlas. Významného jubilea se ale členové Dismanova souboru nezalekli a pro své vrstevníky připravili speciální podcast, ve kterém představují rozhlasovou minulost, přítomnost i budoucnost.