- Podcasty
- Děti se ptají

Poslechněte si podcast: Děti se ptají na ruskou invazi na Ukrajině
Pět expertů, pět dětských redaktorů a jeden speciální podcast. I tak by se dal popsat nový projekt, který Dismančata připravila pro Radiožurnál. Jejich bez mála půlhodinový záznam posluchačům představí základ toho, co by děti měly o válce na Ukrajině vědět, a hlavně to, co je samotné nejvíc zajímá.
Děti se ptají
Speciální podcast Dismanova rozhlasového dětského souboru Českého rozhlasu odpovídá na to, co děti doopravdy zajímá.
Děti se ptají dětí z Ukrajiny
Už přes dva měsíce utíkají do Česka před válkou desítky tisíc ukrajinských dětí. S těmi českými už se potkávají ve školách nebo na zájmových kroužcích. Malí redaktoři z Dismanova souboru se vypravili zjistit, jak si na sebe noví kamarádi vzájemně zvykají, jak jsou na příjezd válečných uprchlíků učitelé a vedoucí kroužků připraveni nebo jak vyřešit případné problémy v komunikaci.
Děti se ptají na inflaci
V obchodech, na benzínových pumpách i v restauracích se zdražuje. Toho si vedle dospělých, kteří to pozorují na svých účtech, všímají také děti – a mezi nimi i naši malí redaktoři.
Děti se ptají na evropské předsednictví
O českém předsednictví v Radě Evropské unie slyšel za posledních pár měsíců snad každý. Mluví se o tom v rádiu a v televizi, čteme o tom v novinách nebo na plakátech v tramvajích. Málokdo ale dokáže přesně říct, co role předsedající země obnáší, jaké povinnosti nebo výhody s sebou přináší a jakou funkci Rada v rámci Evropské unie plní. Malí redaktoři Radiožurnálu z Dismanova rozhlasového dětského souboru se rozhodli najít odpovědi.
Děti se ptají na prezidentskou volbu
Česko bude mít od příštího března nového prezidenta nebo prezidentku. Člověka, který bude hlavou státu, tváří poštovních známek a některým dětem bude jeho fotografie viset zarámovaná nad školní tabulí. Kdo všechno se bude o prezidentskou funkci ucházet ještě není jisté, proto se naše redakce rozhodla zjistit, co všechno musí správný prezident splňovat.
Děti se ptají dětí disentu (speciál na 17. listopadu)
Dětství v disentu za minulého režimu nabízelo řadu zajímavých, někdy až neuvěřitelných příběhů. Básnířka Marta Jirousová třeba měla kamarády, jejichž rodiče se podíleli na uvěznění jejího otce. Spisovatel Jáchym Topol se zase s kamarády schovával před policií ve sklepech. To a mnohem víc prozradily „děti disentu“ našim malým redaktorům z Dismanova souboru ve speciálním díle podcastu Děti se ptají, který se natáčel živě 17. listopadu přímo na Korzu Národní.
Děti se ptají na duševní zdraví
Jak se máš? Touto, zdánlivě jednoduchou, otázkou uzavírá naše nejmladší rozhlasová redakce nový díl svého podcastu Děti se ptají. Členové Dismanova rozhlasového dětského souboru se tentokrát zaměřili na náročné téma duševního zdraví, které je pro současnou generaci dětí bolavě aktuální.
Z kbelského stanu až k umělé inteligenci. Dismančata připravila podcast o stoletém rozhlasu
I kdyby se sečetl věk všech malých redaktorů podcastu Děti se ptají, nedalo by to dohromady sto let, které letos slaví Český rozhlas. Významného jubilea se ale členové Dismanova souboru nezalekli a pro své vrstevníky připravili speciální podcast, ve kterém představují rozhlasovou minulost, přítomnost i budoucnost.
Děti se ptají jako Ježíškova vnoučata
Někdo si pod stromček přeje jízdní kolo, někdo knížku, ale někdy v uvozovkách jen to, aby nebyl na Vánoce sám. Poslední přání se rozhodla alespoň částečně splnit naše nejmladší rozhlasová redakce, která se tento týden proměnila na Ježíškova vnoučata. Ještě před Štědrým večerem se vypravila do čtyř českých domovů pro seniory, se kterými natočila nový díl svého podcastu Děti se ptají.
Děti se ptají na rok Putinovy války
Co všechno přinesl rok války? Na tuto otázku se v posledních týdnech snažila najít nejrůznější odpovědi zřejmě každá česká redakce. A když říkáme každá, myslíme i tu úplně nejmladší. Dismančata se ve svém podcastu Děti se ptají vrátila k tématu, kterým minulý rok tento projekt odstartoval.
Děti se ptají na (ne)moderní vzdělávání
Jak se dá ve školní výuce použít seriál Simpsonovi nebo sociální sítě, co všechno může ovlivnit školský ombudsman a jak se vlastně učí samotní učitelé? To je jen krátký výčet z desítek otázek, kterými se v posledních týdnech zabývala nejmladší česká redakce. Členové Dismanova souboru se ve svém podcastu Děti se ptají tentokrát zaměřili na to, jak by mělo nebo mohlo vypadat školství v 21. století. K dispozici měli opět hned několik respondentů.