Dopolední host
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Děti jsou pod stále větším tlakem. Zařizovat jim na každý den ještě kroužek je úplně zbytečné

Nevybírejme svým dětem kroužky podle sebe, ale podle jejich zájmu a talentu. A také podle věku. To radí ředitelka Domu dětí a mládeže v Českých Budějovicích Hana Korčáková. „Začíná to u rodičů malých dětí. Právě rodiče znají své děti, vědí, jaké mají talenty, jak často by chtěly a zvládly chodit na kroužky a jestli oni sami mají čas tam své děti dovézt,“ dodává.

26:21

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 25:40

Nebourej, transformuj. To je motto Dne architektury, který otevře řadu jindy nepřístupných prostor

Studentka historie umění Tereza Štěpánová a architekt Filip Hermann jsou členy spolku Krumlovský baráky. Mimo to spolu vydali i tištěného průvodce po sedmadvaceti architektonicky zajímavých místech Českého Krumlova a další mapu s dvanácti zastaveními u moderních krumlovských domů právě chystají k vydání. Kromě toho vás o víkendu při Dni architektury osobně provedou reálným prostředím.

Před čtyřmi dny 30:12

Dva architekti a jeden pilot. Jen málo Čechů žije v exotickém Bhútánu, jedním z nich je Matěj Vacek

Českobudějovický rodák Matěj Vacek vystudoval v Čechách architekturu, mimo jiné i stavební inženýrství v rozvojových zemích, a to ho přivedlo do Bhútánu. Tráví tam už druhý rok života, učí mladé lidi tesařině a motivuje je k budování dřevostaveb. Dva domy – v tamních tropech i ve vysokohorských podmínkách Himálaje – už postavil. Teď začíná pracovat přímo pro krále.

Před pěti dny 25:42

S dědictvím po neznámé tetě z Ameriky se ještě nesetkala. Dědice za oceánem ale hledá notářka často

Okolnosti dědění – co se vůbec dědí, na koho připadá jaký podíl, jak je to se společnými účty nebo třeba s účtem na sociálních sítích. O tom ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice mluvila Vladimíra Kotrlíková, táborská notářka a prezidentka Notářské komory v Českých Budějovicích. Došlo i na otázku, jak často se stává, že se nečekaně objeví pohádkové dědictví po zapomenutém předkovi z druhého konce světa.

Před šesti dny 27:44

Mimořádná okamžitá pomoc, přídavky na dítě. Příspěvky od státu mohou pomoci lidem ve finanční tísni

Stále více lidí se kvůli zdražování ocitá ve finanční tísni. Ministerstvo práce a sociálních věcí pro ně připravilo speciální příspěvky. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice o nich mluvila ředitelka odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek Kateřina Jirková.

Před týdnem 26:16

V areálu učiliště v Blatné se původně měla opravovat bojová technika, vypráví ředitel školy

Řemeslné školství patří už šedesát let k Blatné na Strakonicku. Tamní střední odborné učiliště zahájilo svou výuku oborem opravář zemědělských strojů. V současnosti ze školy vycházejí vyučení elektrikáři, autoelektrikáři, automechanici nebo včelaři. Vedení má na starosti Miroslav Čapek, který je sám absolventem blatenského učiliště.

Před týdnem 22:18

Mrazíme i topíme, hokej je velmi drahý sport, připomíná manažer Motoru Stanislav Bednařík

„Tak jsme první, no a co, no a co, no a cooo…“ Oslavným pokřikem ocenili fandové českobudějovického Motoru skvělý vstup do sezóny. Jediný jihočeský hokejový tým v extralize je po dvou úvodních zápasech na čele tabulky. Jsou to ale jen 2 z 52 utkání základní části soutěže, upozorňuje generální manažer týmu Stanislav Bednařík. A ví, že je potřeba se připravit nejenom na těžké zápasy, ale i na energeticky, a tím i ekonomicky náročné období.

Před týdnem 30:28

Vltava je cenná i tím, co je kolem ní, všímá si Václav Cílek, vědec, který dává věci do souvislostí

Víte, že Vltava kdysi tekla na druhou stranu? Opravdu! Geologové vědí, že se její tok původně sklápěl k Dunaji. Pak se vyvrásnila Šumava a on se převalil k nám. Nejdřív ale směrem k Třeboni a odtud zase na Dunaj. To ale mluvíme o historii velmi vzdálené. Naší milované Vltavě je totiž podle geologa, klimatologa a velkého propagátora vědy Václava Cílka asi 20 milionů let. Oproti tomu ve svém současném korytu je Vltava vlastně mladice.

Před týdnem 17:51

Jedním z nejtěžších manévrů je prachobyčejná zatáčka, popisuje letecký modelář Vladimír Ryneš

Vladimír Ryneš z Velešína studuje medicínu a k tomu závodně létá s modely letadel. Skloubit přípravu na povolání lékaře a velký koníček se mu podle jeho slov daří poměrně dobře. „Já říkám, že člověk to má takové, jaké si to udělá. Někdo si chodí odpočinout do lesa, já se zavřu v dílně, pustím si Toulky českou minulostí, u toho tvořím a zároveň relaxuji,“ popisuje.

Před týdnem 29:46

Kapkovitá nádrž a typická červená barva vždycky vzbudí pozornost. Jawa je vášeň, říká ředitel firmy

Jednou z nejznámějších průmyslových značek českého původu je bezesporu Jawa. Motocykly nesoucí toto jméno nacházely kupce po celém světě a patřily ke světové špičce. Společnost funguje dodnes, v jejím čele stojí jako výkonný ředitel Jiří Kraft.

Před 2 týdny 30:57

500 korun měsíčně za každého potomka. Lidé, kteří vychovávali děti, budou pobírat vyšší důchod

Důchodci si za poslední rok polepšili o tisíce korun. Loni v prosinci dosahovala průměrná výše českého důchodu 15 400 korun, pak přišla lednová valorizace o více než 800 korun, červnová o více než tisíc korun a nyní se mimořádně důchody zvyšují o dalších 700 korun. Nárůst tak činí zhruba 2 500 korun.