Věda Plus
12. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Dětem se spinální muskulární atrofií nesmírně pomáhá hipoterapie

Centrum hiporehabilitace Mirákl v Bohuslavicích na Jihlavsku zkoumá vliv rehabilitace na děti se spinální muskulární atrofií. Vědci chtějí objektivně potvrdit efektivitu a funkčnost metody. Po analýze výstupu a jeho publikování by měli na jaře příštího roku představit výsledky studie v Budapešti na světové konferenci věnující se hipoterapii.

24:09

Věda Plus

Vydává: Český rozhlas

Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.

Web

Před dvěma dny 25:21

Nový chatbot by mohl žákům základních škol pomoct připravit se na přijímací zkoušky na střední školy

Kdy by se mohl začít používat? Odborníci ze Slovanského ústavu dokončili největší překladový slovník u nás. Kolik má hesel? Některé autoimunitní nemoci oslabují tvorbu zubní skloviny. Co se s tím dá dělat? Biochemik Jan Konvalinka si převzal prestižní cenu za popularizaci vědy. Jak těžké je popularizovat vědu? Moderuje Lukáš Matoška.  

Před třemi dny 24:56

Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Před čtyřmi dny 25:39

Jak reagovat na proměny českého jazyka ve výuce budoucích pedagogů a pedagožek?

Česká družice Planetum-1 jen o několik desítek metrů minula bulharský satelit. Rovnováha střevního mikrobiomu je podle vědců i lékařů zásadní pro kvalitu spánku. Co bychom měli do svého jídelníčku zařadit a čemu se naopak vyhnout? Fluor z lyžařských vosků se dostává do přírody a rekreační běžci tak jejich používáním nevědomky poškozují životní prostředí. Potvrzuje to výzkum odborníků z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Lékaři v pražském IKEMu zorganizovali další párové darování ledvin mezi Českem a Izraelem, a to navzdory tamnímu konfliktu. Moderuje Tomáš Pavlíček.

Před pěti dny 25:08

Část řeky Negro v amazonském deštném pralese poblíž brazilského Manausu se zmenšila na hloubku 12,7 metru, což je nejnižší hladina za posledních 120 let

Jakou budoucnost pro oblast přicházející sucho přináší? Brněnští vědci vyvíjí přístroj, který bude na Měsíci zkoumat vodu nebo kyslík. K čemu bude dobrý? A kdy se na Měsíc vydá? 3D tiskárny slouží už i v zubních ordinacích. Skutečné zuby podle odborníků ještě nahradit nedovedou. K čemu se tedy využívají? Moderuje Renata Kropáčková.

Před šesti dny 24:06

Jak významná byla podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy do Itálie?

Dvoudenní pracovní cesta je zaměřena zejména na sektory letectví, energetiky, obrany, dopravy a moderních technologií. Nejvyšší ocenění, které uděluje Česká astronomická společnost, dnes získá matematik Miloslav Druckmüller. Světový ohlas získaly hlavně jeho fotografie sluneční koróny. Nejlepší sníh je ten, který ani nemusíme vyrobit. I to říkají vlekaři v Deštném v Orlických horách. Také tam používají při zasněžování moderní děla a další technologie. Je umělý sníh problémem pro životní prostředí? Moderuje Renata Kropáčková.  

Před týdnem 25:05

Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Před týdnem 24:23

V Česku by kolem poloviny století mohla vzniknout první fúzní elektrárna

Čím by byla přínosná?   Mobilní telefon nebo spotřebič dokáže v případě nouze napájet nový mikrozdroj elektrické energie. Jak funguje?   Několik magnetických bouří se blíží od Slunce k Zemi. Kdy dorazí a co způsobí? Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 25:07

Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život

Před týdnem 25:13

Europoslanci minulou středu smetli ze stolu omezení pesticidů v Evropské unii

Co to pro životní prostředí znamená a jak často pesticidy dnes používáme v Česku? Dva čeští geologové dostali významné mezinárodní ocenění za dlouholetý výzkum sesuvů hornin v Peru. S jedním z nich si budeme povídat. Jak podstatná je při klimatické konferenci OSN účast lídrů zemí a dalších vlivných osobností?

Před týdnem 25:22

Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život