Deska týdne
13. listopad 2019

Poslechněte si podcast: DESKA TÝDNE: Tlak i potěšení. FKA twigs se na Magdalene vyrovnává s rozchody i fyzickou bolestí

Londýnská zpěvačka, tanečnice i producentka jamajského původu Tahliah Barnett, vystupující pod pseudonymem FKA twigs, způsobila před pěti lety na scéně avantgardního popu nemalé pozdvižení. Z tanečnice spolupracující s Kylie Minogue nebo Edem Sheeranem, která měla na kontě dvě podařená EP, se s debutovou nahrávkou s lakonickým názvem LP1 stala umělkyně, která změnila pravidla hry. A na Magdalene se FKA twigs podařilo všechny své talenty ještě více rozvinout.

06:36

Deska týdne

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám zevrubně představujeme nejzajímavější desky, které v poslední době vycházejí a zaslouží si větší pozornost. Recenze, profily i pohledy odborníků „z venku“. Album daného interpreta si pochopitelně můžete na našich vlnách i po celý týden do sytosti užít. Poslouchejte vysílání Radia Wave, ať vám nic neuteče!

Web

26. srpen 2020 05:15

DESKA TÝDNE: Nic nekončí aneb věčné hledání smyslu na The Microphones in 2020

Trochu rozmazané, přepálené fotky. Duch minulosti, dvojitá expozice. Pomalu mizící vzpomínky na horké letní dny a dlouhé zimní večery. Přehlížíme poslední roky i desetiletí. Co všechno se stalo, co se v nás změnilo? Phil Elverum po 16 letech oživil svůj původní projekt The Microphones. Pětačtyřicet minut trvající hudební a filmová esej o tom, co bylo a je důležité a co může znamenat touha po tvorbě umění.

19. srpen 2020 11:41

Čtvrtstoletí Jagged Little Pill a nové album. Alanis Morissette vstupuje do nové dekády

V současném mainstreamu asi nenarazíme na interpretku či interpreta, který by byl více zatížen stínem své průlomové nahrávky. Alanis Morissette, kanadská zpěvačka a písničkářka, vydala před 25 lety svou nejzásadnější nahrávku Jagged Little Pill. Zatímco syrové výpovědi mladistvého naštvání očividně nezestárly, Morissette letos přišla s osmým albem Such Pretty Forks In The Road. Ve vypravěčství sice navazuje na svou dřívější tvorbu, je ovšem stále tak přesvědčivá?

12. srpen 2020 08:26

DESKA TÝDNE: Nemůžu se přestat točit v kruhu! Jessy Lanza zpracovává vztek na novince All the Time

Kanadská zpěvačka a producentka Jessy Lanza se těší oblibě už od svého debutového alba Pull My Hair Back. Hudebnice neodmyslitelně spjatá s basovým labelem Hyperdub ovšem po čistě klubovém období přichází s trochu nečekanou nahrávkou, na níž se plně otevírá popu. A zároveň se vyzpívává ze samoty v novém městě.

5. srpen 2020 05:40

DESKA TÝDNE: Taylor Swift se na novince Folklore snaží nastavit záda nablýskanému a vděčnému popu

Jeden z prvních velkých a neočekávaných plodů karantény se objevil koncem července. Americká popová hvězda Taylor Swift překvapila fanoušky neohlášeným osmým studiovým albem nesoucím název Folklore. Zpěvačka na něm činí zajímavý úkrok směrem k indie folku, což iniciovalo vznik množství memů a fanouškovského šílenství.

29. červenec 2020 07:52

DESKA TÝDNE: Slzy si schovejte až na konec. Protomartyr na páté desce věští osudy lidstva

Detroitská čtveřice Protomartyr patřila od svých začátků přesně před deseti lety mezi ty kapely, které se nebojí těch nejtíživějších témat. Odkazy na biblické příběhy i historické události, na které by spousta lidí raději úplně zapomněla, se mísily s osobními temnými příběhy. Na jejich pátém řadovém albu Ultimate Success Today se dostávají až na samotnou hranu apokalyptických vizí.

22. červenec 2020 04:49

DESKA TÝDNE: Od jídelního stolu zpět k mikrofonu. Jessie Ware odkrývá svá skrytá potěšení

Britská zpěvačka Jessie Ware byla už od svého debutu před osmi lety brána jako nastupující hvězda ostrovní scény. Vzešla z undergroundu a její kombinování alternativní elektroniky s východisky r'n'b bylo už od počátku přitažlivé. Pak se ale na chvíli ztratila v lese nijakých popových melodií. Nyní přichází se čtvrtou deskou, na kterou se propisuje její umělecká vyzrálost, dvojité mateřství i získaný odstup od světa hudby. Zároveň zní mnohem zábavněji než předešlé počiny.

15. červenec 2020 05:14

DESKA TÝDNE: Pokud někoho moje deska urazí, je to jeho problém. Nadine Shah vydává Kitchen Sink

Britská post-punková písničkářka s pákistánskými kořeny Nadine Shah patří v rámci ostrovní scény mezi ty politicky nejangažovanější umělce, před dvěma lety si i díky svým textům vysloužila nominaci na Mercury Prize. Letošek měl být opět jejím rokem. Kromě koncertu na Glastonbury, který byl zrušen kvůli pandemii, vychází totiž její čtvrté album Kitchen Sink. A opět se věnuje palčivým tématům, byť se tentokrát zaměřila spíše na osobní rovinu.

8. červenec 2020 07:39

DESKA TÝDNE: Haim odkrývají na třetím albu temná zákoutí duše i hudebního průmyslu

Lepší název pro svou třetí nahrávku než Women in Music Pt. III mohlo sesterské trio Haim jen těžko vymyslet. Po třinácti letech na kytarové scéně se toho totiž pro ženy v hudebním průmyslu změnilo jen málo. A tak Este, Danielle a Alana došly k rozhodnutí, že se na novém albu přestanou držet zpátky. Výsledkem je zatím jejich nejtemnější a zároveň nejzdařilejší nahrávka.

1. červenec 2020 04:08

DESKA TÝDNE: Vstupte do středu postapokalyptického labyrintu společně s Amnesia Scanner

Tearless je velkým rozchodem s planetou, temnou vizí budoucnosti, která se ještě před vydáním přehoupla vlivem globálního dění do soundtracku současnosti. Finské producentské duo usazené v Berlíně Amnesia Scanner, pro mnohé nejotravnější hudební projekt na světě, přišlo se svou druhou nahrávkou.

17. červen 2020 03:32

DESKA TÝDNE: Dlouho očekávané čtvrté album Run The Jewels přichází jako balzám na turbulentní časy

Americká rapová dvojka EL-P a Killer Mike přichází se svou čtvrtou nahrávkou RTJ4, kterou od trojky dělí 4 roky. A zdá se, že se objevila právě v ten pravý čas. Už o předchozí nahrávce se během jejího vydání ve všech kruzích hovořilo jako o možném automatickém albu roku a podobného statusu se dostává i RTJ4. Jedná se totiž asi o jejich nejnaštvanější a nejpřímočařejší desku. Ideální pro dění v současném světě, do něhož se zrodila.