13. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Desetibojaře Šebrleho s Dvořákem dotáhla vzájemná rivalita až na světový trůn a ke světovému rekordu

Desetibojař Tomáš Dvořák zkompletoval svůj zlatý hattrick v Edmontonu v roce 2001, když navázal na triumfy z mistrovství světa v Aténách a Seville. Dominanci českých vícebojařů potvrdil i Roman Šebrle, který ve zmíněném roce překonal jako první magickou hranici 9000 bodů a vytvořil nový světový rekord. Rivalita mezi Dvořákem a Šebrlem pokračovala i nadále a titulu světového šampiona se dočkal i druhý jmenovaný, když nedal v roce 2007 v japonské Ósace nikomu sebemenší šanci.

02:10

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Před čtyřmi dny 04:19

Na výjezdu v Mladé Boleslavi: Do kotle mezi fotbalové fanoušky hostí i rodiny s dětmi? Není problém

Je to zřejmě jeden z těch nejdostupnějších výjezdů pro fotbalové fanoušky velké části klubů. Do Mladé Boleslavi to mají kousek hlavně příznivci celků z Prahy, Hradce Králové, Liberce nebo třeba Jablonce. Cesta jim často netrvá ani hodinu, a tak mohou dorazit ve velkém počtu. I proto se na boleslavský stadion vypravil i náš reportér Jaroslav Plašil. Užijte si druhý díl seriálu "Na výjezdu," o podmínkách pro fanoušky, kteří jezdí podporovat své týmy ve fotbalové lize.

Před týdnem 05:33

Jaký je život fanouška na venkovních zápasech? Užijte si s námi výjezdy za fotbalovými zážitky

Podporují věrně svůj klub, dávají tomu spoustu svého času i peněz, cestují spoustu kilometrů, vytvářejí atmosféru na stadionech. Přesto často bývají označováni za potížisty, před kterými je potřeba se mít na pozoru. Jak moc jsou fotbaloví fanoušci nebezpeční a jaké prostředí je při sledování zápasů na cizích hřištích čeká, budeme zjišťovat v našem seriálu. První díl nás zavede do Teplic na fotbalový svatostánek Na Stínadlech. Poslechněte si reportáž Jaroslava Plašila.

Před týdnem 03:04

Liberecká fotbalová jízda stylem start cíl v roce 2006 skončila až na samém vrcholu

Slovan Liberec a titul? Tohle spojení v historii nejvyšší české fotbalové ligy zafungovalo celkem třikrát. „Je to sen každého malého fotbalisty, zažít alespoň jednou tu radost po titul. Byli jsme skvělá parta a největší podíl na tom má trenér Lavička,“ říkal po zisku titulu v ruce 2006 tehdejší kapitán Slovanu Tomáš Zápotočný. Tým ze severu Čech získal v minulosti dosud tři mistrovské tituly, ale ten v roce 2006 byl asi nejméně očekávaný a hlavně stylem start-cíl.

Před týdnem 02:55

Vzestup plzeňské Viktorie započal pod trenérem Pavlem Vrbou v sezoně 2010/2011

V současnosti patří fotbalový klub FC Viktoria Plzeň mezi tradiční favority na zisk titulu. Kdy ale Západočeši získali vůbec ten první? Pod koučem Vrbou a kolem kapitána Pavla Horvátha se mezi tuzemskou špičku vytáhli v roce 2011. „Vyhráli jsme klíčový zápas 1:0, odskočili soupeři na pět bodů a i to, že jsme Spartu dvakrát porazili, bylo v boji o titul klíčové,“ hledal tehdejší kouč Viktorie Pavel Vrba hlavní důvody relativně nečekaného triumfu. S Plzní zažil skvělou éru.

Před 2 týdny 04:03

Na ostravských Bazalech se mistrovský titul slavil naposledy v roce 2004

Jarek Nohavica nazpíval pro fotbalový Baník Ostrava hymnu s názvem „Baníčku, my jsme s tebou“, a i to fotbalovému klubu pomohlo k titulu v roce 2004. Ještě důležitějším článkem mistrovského celku byl příchod Marka Heinze, který přispěl k triumfu jako nejlepší střelec soutěže s devatenácti góly. Už po podzimní části sezony 2003/2004 vedl ostravský Baník se sedmibodovým náskokem na pražskou Spartu, a v jarní části si pod vedením trenéra Františka Komňackého dokráčel pro titul.

Před 2 týdny 01:32

Při rozdělování Československa na fotbalových trávnících v nejvyšší soutěži kralovala pražská Sparta

Na začátku devadesátých let minulého století se přízvisko Železná Sparta objevilo i v textu písničky kapely Alkehol. V tehdejší době to platilo téměř stoprocentně, pokud šlo o výsledky. Letenský klub navázal na předchozí vydařené roky a až na výjimky sbíral jeden titul za druhým. Mimo jiné Sparťané oslavili i poslední československý titul v roce 1993. A na Letné se slavilo i o rok později, kdy brali první titul samostatné české ligy. Její nadvláda trvala až do roku 2001.

Před 2 týdny 02:39

Fotbalovým mistrem Československa se hráči Vítkovic stali především díky precizní defenzivě

Historickým datem pro fotbal ve Vítkovicích byl 4. červen 1986, kdy tamní TJ vybojovala mistrovský titul. Podceňované Vítkovice se po letech, kdy se věčně zachraňovaly v nejvyšší soutěži, vyškrábali až na vrchol. Tehdejší trenér šampionů si zakládal na precizní defenzivě a kvalitně zahraných standardních situacích, i proto Ostravany zdobilo skóre 48:32. Naopak novodobá historie Vítkovic je pro fanoušky spíše smutná, v současnosti klub domácí zápasy hraje v Markvartovicích.

Před 2 týdny 02:42

První mistrovský titul Bohemians? Paradoxně bez legendárního Antonína Panenky

Více než deset tisíc fanoušků mohlo 12. června 1983 už po předposledním ligovém kole děkovat hráčům po vítězství Bohemians nad Žilinou 4:1 za první mistrovský titul v klubové historii. Trochu paradoxem bylo, že ho nezískal nejslavnější hráč. „Bohužel mě se to nikdy nepodařilo, ale samozřejmě jsem klukům držel palce,“ přiznával Antonín Panenka. S odstupem času se odhalilo, že se v tehdejší době hodně upláceli rozhodčí, fanoušci Bohemians si ale radost z triumfu vzít nenechali.

Před 2 týdny 02:02

V roce 1928 Spartu a Slavii zaskočila Viktoria Žižkov a získala dosud jediný mistrovský titul

V meziválečném Československu hrálo oficiální fotbalovou ligu pouze šest týmů, kromě Sparty a Slavie se do boje o titul přimíchala i Viktoria Žižkov. V roce 1928 to bylo přesně pětadvacet let od založení pražského klubu a ze Sparty přišel do Žižkova například Karel Meduna, pozdější nejlepší střelec tohoto ročníku ligy. A o titul se ve zmiňovaném roce přetahovala Viktoria paradoxně se Spartou. V posledním kole se rozhodlo o tom, že Žižkov získal dosud jediný titul v historii.

Před 2 týdny 01:44

V cestě za žlutým trikotem se Chris Froome proměnil ve stoupání na Mt. Ventoux v běžce

Náraz do doprovodné motorky, která zničehonic zastavila a následné poničené kolo zapříčinily, že cyklista Chris Froome musel na slavný kopec Mt. Ventoux běžet po svých. Týmový vůz byl daleko a aby pozdější vítěz ročníku 2016 neporušil pravidla, po chvíli ho tak vysvobodil neutrální vůz s univerzálním kolem. I přes všechny trable v průběhu dvanácté etapy se Froome vypořádal a nakonec se mohl radovat ze zisku žlutého trikotu s pohodlným čtyřminutovým náskokem.