Příběhy z kalendáře
22. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Denis Papin. Vynálezce slavného ‚papiňáku‘

Denis Papin, vynálezce, který odstartoval průmyslovou revoluci, se narodil 22. srpna 1648. Na svět přišel ve městě Blois poblíž Paříže. Na přání rodičů vystudoval medicínu, ale lékařem se nestal. Více ho lákala fyzika, matematika a hlavně technické vynálezy. Z jeho experimentů vzešel parní stroj, který se později stal symbolem průmyslové revoluce. Byl autorem velkého množství dalších vynálezů, známý je především jeho tlakový hrnec.

18:41

Příběhy z kalendáře

Vydává: Český rozhlas

Netradičním způsobem představuje posluchačům významné osobnosti, objevy, stavby a jiné dějinné události. Zaměřuje se na zajímavé a málo známé okolnosti týkající se konkrétního tématu a předkládá je formou zábavných příběhů, nikoliv jako lekci z dějepisu. Každý všední den přinese Jan Kovařík v doprovodu Terezy Stýblové nebo Moniky Valentové příběh, který chcete slyšet.

Web

Před dvěma dny 19:13

Zahájení provozu pražské koňky. Počátek hromadné kolejové dopravy v Praze

Pražská koněspřežná tramvaj zahájila provoz 23. září 1875. Toto datum se dá považovat za počátek hromadné kolejové dopravy v Praze. Koňka cestující vozila od tehdejšího mostu císaře Františka I. přes Můstek, Příkopy, Poříčí a Florenc až do Karlína. Vůz pro 25 cestujících táhly dva koně po dřevěných kolejnicích, které byly pobité plechem. Ještě před koncem století koňku odkoupily elektrické podniky a velmi rychle přebudovaly na elektrickou tramvaj.

Před pěti dny 19:33

Sophia Loren. Za války ji zasáhla střepina, dostávala honorář milion dolarů a byla 17 dní ve vězení!

„Nejlepší zbraní ženy je mužská fantazie,“ prohlásila herečka Sophia Loren. Narodila se 20. září 1934 do chudé rodiny. Byla tak hubená, že dostala přezdívku Párátko. Během bombového útoku ji zasáhla střepiny do brady. Jizvu si později nechala odstranit plastickým chirurgem. Prvním krokem do showbyznysu byla soutěž krásy o královnu moře a její princezny. Bylo jí tehdy 15 let. Sice se nestala královnou, ale i jako princezna dostala hodnotné ceny a letenku do Říma.

Před šesti dny 19:16

Mayer Amschel Rothschild. Zakladatel bankovního impéria

Narodil se do rodiny nepříliš bohatého židovského obchodníka z Frankfuru nad Mohanem. Otec si přál vychovat z něj rabína, to však přerušila smrt obou rodičů. Vyučil se finančnictví u svých příbuzných a v osmnácti letech převzal otcův obchod. Rodina Rotschildů přišla k obrovskému majetku během Napoleonských válek, jelikož půjčovala na válečné výdaje. Rothschildové se podíleli také na výstavbě železnice a průmyslovém rozvoji ostravského regionu. Rothschild zemřel 19. září 1812.

Před týdnem 19:12

Pavel Bobek. Svědomitý puntičkář i rocková hvězda, která nezkazí žádnou legraci

Příběhy z kalendáře jsou věnované zpěvákovi, architektovi a milovníkovi letadel. Pavel Bobek se narodil v Praze 16. září 1937 a celý život prožil v rodném domě na Břevnově. Velkým vzorem pro něj byli američtí zpěváci jako Johnny Cash či Buddy Holly. Na jednu stranu velký puntičkář a svědomitý mladý muž, na druhou stranu rocková hvězda a kamarád, který nezkazí žádnou legraci. Věděli jste, že Pavel Bobek měl systém hodnocení, který používal při poslechu hudebního rádia?

Před týdnem 18:40

První české stálé kino. Viktor Ponrepo začal psát v domě U modré štiky dějiny české kinematografie

15. září roku 1907 začalo promítat první české stálé kino. Pojďte se spolu s námi ponořit do příběhu pomocného pozlacovače Viktora Ponrepa, který se stal kouzelníkem a eskamotérem, a nakonec se nechal okouzlit filmem. Otevřel první stálé kino v Čechách. Funguje ještě? A jaké je vůbec první stále funkční kino u nás?

Před týdnem 20:25

Ferdinand Maxmilián Brokoff. Osamělý génius, který změnil tvář Prahy

Jeho jméno se stalo synonymem pro dobu českého vrcholného baroka. Nejslavnějším dílem Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa je soubor devíti sousoší na Karlově mostě. Přestože se dožil jen 42 let, zanechal po sobě úctyhodný odkaz. Po celých Čechách, ale také v Polsku nebo Rakousku vytvořil desítky soch, které se mohly směle rovnat těm z Říma nebo Paříže. Jeho hlavním působištěm však zůstávala Praha, které vtiskl barokní tvář, kterou si z velké části udržela dodnes.

Před 2 týdny 20:22

Jaroslav Vrchlický. Muž lásky a bolesti

Původně se jmenoval Emil Frída, a otec ho ve 3 letech svěřil na vychování svému švagrovi. Mladý básník se zamiloval do spisovatelky Sofie Podlipské, která jeho city opětovala. Byla však o 20 let starší, proto mu nabídla za ženu svou dceru Ludmilu. Tu nerovné manželství omrzelo a našla si milence, s nímž zplodila dvě ze tří domnělých Vrchlického dětí. Po odhalení této zrady se básníkovi zhroutil svět. Jeho pomníkem tak zůstávají verše: Za trochu lásky, šel bych světa kraj.

Před 2 týdny 19:11

Zemřela královna Alžběta II. Na koni se projížděla i po devadesátce

Ve čtvrtek 8. září 2022 zemřela Elizabeth Alexandra Mary, česky Alžběta II. Bylo jí 96 let. Panovnicí se stala po smrti svého otce Jiřího VI. Vracela se tehdy s manželem do Afriky. Letový záznam psaný pilotem jasně ukazuje, že Alžběta II. vstupovala na palubu jako princezna, ale na konci letu vystupovala prakticky jako královna. Svého manžela prince Philipa přežila o pouhý rok a půl. Polsechněte si zajímavosti z jejího života v Příbězích z kalendáře.

Před 2 týdny 17:58

Petr Novák. Klaun, co miloval lidi

Petr Novák, který se narodil 6. září 1945, zazářil v druhé polovině šedesátých let řadou svěžích a nápaditých písniček v tehdy moderním beatovém hávu. Představoval typ vyprávějícího romantika s projevem blížícím se šansonu. Na svých vystoupeních se doslova rozdával a každý koncert prožíval naplno. Poté, co na Bratislavské lyře vyhlásil minutu ticha za Jana Palacha, o něm nebylo slyšet několik let. Na jeho písně se naštěstí nezapomnělo a jsou tu s námi dodnes.

Před 2 týdny 18:39

Antonín Benjamin Svojsík. Své junáky učil, že největším hrdinstvím je hájit pravdu

Antonín Benjamin Svojsík pracoval jako učitel tělocviku. Do povědomí se však zapsal jako zakladatel československého skautingu - Junáka. Název Junák přijal proto, aby celosvětové hnutí přiblížil českému prostředí. Skauting vnímal jako nový rozměr výchovy mládeže a jeho zaměření konzultoval s politiky, mimo jiné s Karlem Kramářem nebo T. G. Masarykem. Skauting byl pro Svojsíka především výchovou charakteru. Své junáky učil, že největším hrdinstvím je hájit pravdu.