Mezi námi
5. únor 2022

Poslechněte si podcast: Jak vnímá situaci na Ukrajině český investiční podnikatel

Připomeneme trafický odsun obyvatel Litvy na Sibiř. A představíme slovenskou fotografku, která vytvořila cyklus o Rusínech.

23:58

Mezi námi

Vydává: Český rozhlas

Magazín o národnostních menšinách v Česku, ve kterém seznamujeme nejenom s výjimečnými osobnostmi, ale i s jejich kulturními tradicemi a činností jejich spolků.

Web

Před 2 týdny 23:48

Dnes se v pořadu o životě deseti méně početných národnostních menšin v České republice dozvíme, jak Volyňská Češka s dětmi utekla před válkou, a přijela do země svých předků

Poslechneme si rozhovor s Rusínem Jurijem Kapacem o tom jak život v dnešní Zakarpatské oblasti Ukrajiny ovlivňuje invaze Ruska na Ukrajinu, a jaká je mezi Rusíny a dalšími obyvateli tohoto kousku země nálada. A popovídáme si s majitelem cestovní kanceláře v Praze a autorem několik knížek, Srbem Miroslavem Radakovićem. Pořadem provází Tomáš Pilát.

Před 3 týdny 23:22

Národní cenu za studentský design získal před pěti lety designér z Vietnamu, kterého představí magazín Mezi námi

Přiblíží běloruský román Zrozeni pod Saturnem, který vznikl v Praze. A věnovat se bude také vysídleným lidem z Ukrajiny a jejich dětem. Připravila a moderuje Tajana Mančalová. 

3. září 2022 23:47

Pořad o deseti méně početných menšinách žijících v České republice nabídne rozhovor s ruským studentem Olegem Egorovim, jehož ukrajinští předci byli deportovaní z města Ovruč v Žytomyrské oblasti na Sibiř

Představí Vladinu Khudan, Ukrajinku, která vymyslela zajímavý způsob, jak dělat radost lidem, jejichž rodiny žijí od sebe stovky kilometrů a na závěr uslyšíte rozhovor s bohemistkou a kulturní antropoložkou - Bulharkou Rumyanou Georgievovou, která napsala diplomovou práci o Divadle Járy Cimrmana. Pořadem provází Tajana Mančalová.

27. srpen 2022 24:00

Rozhovor se synem známé sovětské disidentky Natalie Gorbaněvské přinese magazín Mezi námi

Nabídne ale také postřehy DJ ze Severní Makedonie, který utekl z Balkánu před válkou do Prahy. A zeptá se, jaký je v Česku zájem o studium maďarštiny. Připravila a moderuje Tajana Mančalová.

20. srpen 2022 23:45

Letní tábory pro děti válečných uprchlíků z Ukrajiny navštívil magazín Mezi námi

Připomene, že v létě roku 1940 začala okupace Litvy, Lotyšska a Estonska Sovětským svazem. A zaznamenal také to, proč je dobré, aby byl román Saturnin Zdeňka Jirotky přeložený do Vietnamštiny. Magazín o životě národnostních menšin připravila Tajana Mančalová, moderuje Ilona Zasidkovičová.

13. srpen 2022 24:01

Magazín o životě deseti méně početných národnostních menšin žijících v České republice nabídne rozhovor s psychologem Minh Maiem, který přišel do Česka z Vietnamu, když mu bylo pět let

Prozradí, proč se mu dodnes zdají děsivé sny o schodech. Dozvíme se také, jak mladý srbský basketbalista a fotbalista založil první srbský sportovní svaz v Čechách, a popovídáme si s Bulharkou Neli Peňa Fernandéz, která je vdaná za muže z Venezuely. Pořad připravila Tajana Mančalová, provází jím Tomáš Pilát.

6. srpen 2022 23:59

V magazínu o deseti méně početných menšinách žijících v České republice dnes uslyšíte rozhovor s Běloruskou Tatianou Andrievskayou, která se nedávno vrátila do Prahy z Bruselu, kde mimo jiné vedla kurz umění pro dětí českých diplomatů

Zavítáme do domu ukrajinského podnikatele a hudebnika Jurija Nikelského, kde je plno nevšedních etnických hudebních nástrojů, a seznámíme se s rusínskou fotografkou Ivanou Jašminskou. Pořad připravila Tajana Mančalová, moderuje Ilona Zasidkovyčová.

30. červenec 2022 22:50

Jak spolu vycházejí Ukrajinci a Rusové v českých městech uslyšíte v magazínu Mezi námi

Seznámí vás také se stavebním inženýrem z Bulharska, který pomáhal Čechoslovákům po roce 1968. A navštíví obchůdek asijských jídel v pražských Nuslích. Připravila Tajana Mančalová a moderuje Tomáš Pilát.

23. červenec 2022 24:00

Magazín Mezi námi připomene knihu rodačky ze Sarajeva Any Milić Peclové o jejím manželovi, který se stal v roce 1950 obětí justiční vraždy

Bulharský lékař bude vyprávět, jak se dostal do pražského Ústavu hematologie a krevní transfúze. A uslyšíte také o aktivitách organizace Vietnamců žijících v Česku s názvem Info-Dráček. Připravila a moderuje Tajana Mančalová.

16. červenec 2022 24:01

Jak se žije Češce na chorvatské vesnici uslyšíte v magazínu Mezi námi

Bulharská lékařka bude naopak vyprávět o životě v Česku.  A představíme také vietnamský film o starodávné tradici únosu nezletilých dívek kvůli sňatku. Připravila Tajana Mančalová. Moderuje Ilona Zasidkovyčová.