Názory a argumenty
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Janem Fingerlandem

Schází vládě empatie nebo strategie? Visegrád je vhodný ke konzultacím, nikoli pro zahraniční nebo bezpečnostní politiku. Hnutí ANO odprava doleva a vlastně nikam. Propad reálných mezd nestačí, do budoucna z vlastních úspor i každá angína. 20. výročí útoku na Irák. Po covidu o covidu. Sláva Josefům, hlavně těm, co naplňují biblický odkaz.

26:01

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Včera 03:45

Ondřej Konrád: Pozoruhodně dopředu vidoucí student

„Pořád se dějí věci a řeči, s nimiž při nejlepší vůli nemohu souhlasit – hromadné zajišťování, přílišné vyvyšování dělníka rukou, snižování zásluh Anglie a USA, vůbec celý kurz, který mi tak trochu připomíná ducha „Nové Evropy“ minulých šesti let.“

Včera 04:09

Karel Barták: Lídři EU se místo strategické debaty zasekli na sporech kolem spalovacích motorů

Od březnové schůze Evropské rady se očekávala podstatná debata o ochraně a posílení konkurenceschopnosti evropského průmyslu tváří v tvář protekcionistickým tendencím ve Spojených státech a rostoucí závislosti na Číně, která stále více ovládá trh se vstupy do moderních průmyslových odvětví. Lídři „sedmadvacítky“ ovšem nedošli k žádným rozhodnutím; pouze pověřili Evropskou komisi, aby na těchto věcech dál pracovala.

Včera 04:11

Apolena Rychlíková: Oběti sexualizovaného násilí čelí v Česku předsudkům ze strany justice

Zlehčování násilí, popírání jeho negativních dopadů na psychiku obětí, obviňování obětí, omlouvání pachatelů a připisování projevů násilí jejich „nezvládnutým pudům”, absence zjevného poškození „panenské blány“ jako zpochybnění znásilnění. To jsou jen některé ukázky z aktuální praxe řady soudů a soudních znalců.

Včera 03:55

Daniel Kroupa: Ruský vlk v rouše beránčím

Nerad se vracím k tématům, o kterých jsem již mluvil nebo psal. Někdy se však stane, že se téma vrátí samo a nezbývá, než se opakovat. Tak je tomu i se zneužíváním výrazu fobie v různých složeninách k tomu, aby byl někdo předem vyřazen z diskuse či deklasován ze společnosti proto, že vyjadřuje myšlenky, které se tomu druhému nehodí.

Včera 03:43

Libor Dvořák: Blíží se ukrajinská protiofenzíva?

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj dal ve čtvrtek najevo, že by jeho síly mohly brzy podniknout protiútok. Podle něj utrpěly silné ztráty jednotky wagnerovců na východě Ukrajiny a „dochází jim dech“, čehož pan generál hodlá využít. Jak daleko je tedy dlouho očekávaná ofenzíva a kde začne?

Včera 04:34

Týden očima Petra Schwarze: Jarní povídání o nečekaných dějích, neodpustitelných zločinech a koních

Začalo jaro, tedy alespoň to astronomické, protože počasí si stále jede podle svých vlastních pravidel, a pozoruhodně se oteplilo i v Poslanecké sněmovně.

Včera 04:33

Petr Honzejk: Prezidentův podcaster a hybridní novinařina

Sovy nejsou tím, čím se zdají být, říká motto slavného seriálu Twin Peaks. Na Pražském hradě, má, jak se zdá, tohle dílo věrné a nadšené fanoušky. Naznačují to alespoň kroky v oblasti komunikace. Petr Pavel si vybral jako podstatný komunikační prostředek sérii podcastových rozhovorů, které pod titulkem „Podhradí“ pořizuje šéfredaktor serveru Info.cz Michal Půr.

Včera 25:57

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Petrem Schwarzem

Aktuálně z české politiky. Oběti sexualizovaného násilí čelí v Česku předsudkům ze strany justice. Blíží se ukrajinská protiofenzíva? Ruský vlk v rouše beránčím. Lídři EU se místo strategické debaty zasekli na sporech kolem spalovacích motorů a jádra. Pozoruhodně dopředu vidoucí student

Před dvěma dny 04:18

Alexandr Mitrofanov: Udávat, udávat, udávat, jak učil Rusy Stalin

Všechna fakta uvedená v této úvaze jsou převzata z otevřených zdrojů. Může je nalézt kdokoliv. Stačí zadat klíčová slova ve vyhledávači. Jde o celoruskou epidemii práskačství.

Před dvěma dny 03:45

Petr Janyška: Francie je na pokraji výbuchu, téměř padla vláda

V pondělí málem padla francouzská vláda, opozici scházelo v parlamentu jen devět hlasů, aby ji položila. Co se stalo a co teď bude následovat? Francií posledních měsíců probublává velká nespokojenost, země připomíná sud s prachem. A hodně k tomu přispěla politická necitlivost a arogance prezidenta Emmanuela Macrona.