- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Janem Bednářem
Neměnnost voličských preferencí. Jen kvalitní jednací řád zajistí věcnou a efektivní demokratickou diskusi. Evropská výjimka pro dlužníky. Odmítne Česko? Macronova vysoká sázka kvůli penzijní reformě. Neklid v Moldavsku. Banka není start-up, auto není počítač. Komik a drogy.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Petr Hartman: Prosadí Fialova vláda důchodovou reformu ve shodě s opozicí, nebo jí navzdory?
Ve shodě s opozicí musíme prosadit důchodovou reformu. Při nástupu k moci to prohlašuje prakticky každá vláda. K zásadní změně penzijního systému v České republice se touto cestou zatím žádná nedopracovala. Pouze Nečasův kabinet reformu prosadil proti vůli opozice.
Ondřej Konrád: Čtyřicet let od slavného Krýzla
„I popová a rocková hudba je nedílnou součástí života mladé generace a naší kultury. Její texty však musejí být především dobré. Měla by se vyznačovat zpěvností, přitažlivými hudebními nápady, textově vycházet z melodie řeči českého a slovenského jazyka.“
Jan Fingerland: Cesty Finska a Švédska (do NATO) se rozdělí
Společné finsko-švédské dějiny jsou dlouhé a komplikované, ale v poslední době jednoznačně přátelské. Jenže teď se objevil drobný mráček, ukázalo se, že Finsko spěchá a nehodlá při vstupu do NATO na svého souseda čekat.
Tereza Zavadilová: Stát skrze UBS zachránil švýcarské bankovnictví
S nevelkou dávkou fantazie lze říci, že švýcarské bankovnictví patří ke kulturnímu dědictví lidstva. Někam k francouzské gastronomii, německé filozofii a italské opeře. Rozhodně to je něco, na čem tamní přirozeně multijazyková společnost v posledních třech stovkách let ohromně zbohatla a co jí dodalo mezinárodní slávu a lesk.
Libor Dvořák: Co domluvil čínský prezident Si v Moskvě
„Bezmezné partnerství“, „starý dobrý přítel Si“, „společné globální zájmy“ atakdále – podobné eufemismy zaznívají z Moskvy i Pekingu už delší dobu. A teď je tedy měla stvrdit třídenní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě. K té ho Vladimir Putin pozval v závěru loňského roku při poslední vzájemné videokonferenci.
Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Bednářem
Národ, který ztrácí naději. Co domluvil čínský prezident Si v Moskvě. Stát skrze UBS zachránil švýcarské bankovnictví. Cesty Finska a Švédska (do NATO) se rozdělí. Nová vlna se starým obsahem. Glosa: Konec známkování.
Petr Holub: Národ, který ztrácí naději
Nepříjemných překvapení nebývá poslední dobou nedostatek, přesto se demografům podařilo přichystat opravdu nečekaný a citelný šok. Počet narozených dětí poklesl loni o 12 tisíc, tedy pod úroveň 100 tisíc, a vrátil se na úroveň drsných transformačních let 1995–2004, kdy populační vývoj trpěl srovnatelně špatnými čísly.
Gita Zbavitelová: Izrael – ramadán a hrozba eskalace násilí
Uprostřed protestů statisíců Izraelců proti soudní reformě a nepolevujících palestinských násilností čeká Izrael perný měsíc – ve středu večer začíná muslimský ramadán, který každoročně provází zvýšené napětí, provokace a střety radikálních Arabů s policií.
Robert Schuster: Scholzovo volební inženýrství aneb Když nejde jen o menší parlament
Německý Spolkový sněm patří se svými 736 poslanci k největším demokraticky voleným zákonodárným sborům na světě. Členů Bundestagu je víc než poslanců francouzského Národního shromáždění či britské Dolní sněmovny. Dokonce i miliardová Indie si vystačí s menším parlamentem, než jaký mají v Berlíně.
Jiří Leschtina: Šance na vzkříšení ČSSD ještě doutná
Potřebujeme v Česku novou demokratickou levicovou stranu? O tom, že taková poptávka ve společnosti existuje, svědčí i to, že po silné a moderní levici, která by zapadala do společnosti etablovaných západních levicových stran, volají i leckteří příznivci pravicových uskupení. Což také svědčí o sílící nespokojenosti s tím, že hlavní roli levicové opozice v nynějším parlamentu obsadilo bezbřeze populistické hnutí ANO.