- Podcasty
- Vinohradská 12
Poslechněte si podcast: Demonstrace v Hongkongu: „Peking počká, je si jistý, že nemůže prohrát,“ říká David Jakš
Osm víkendů v řadě vycházejí do ulic Hongkongu tisíce, desetitisíce a někdy i statisíce lidí. Protestují proti sílícímu vlivu Pekingu. Výsledkem jsou ale zatím jen stále krvavější střety s policií, drobné ústupky samosprávy a rostoucí požadavky demonstrantů. Centrální čínská vláda protesty odsoudila a dál vyčkává. Kam až situace může zajít? Odpovídá zpravodaj Českého rozhlasu v Číně David Jakš.
Vinohradská 12
Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
Ombudsman Křeček v právním kolotoči
Úřad veřejného ochránce práv a veřejný právní problém. Může, nebo nemůže být zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková zbavena svých pravomocí? A v čem vězí její spor se Stanislavem Křečkem? Vysvětluje Andrea Procházková, novinářka z týdeníku Respekt.
Zákaz nezákaz spalovacích motorů
Zákaz nezákaz prodeje nových aut se spalovacími motory. Spousta otázek, spousta názorů. Co se změní po roce 2035? Velké téma českého předsednictví v Radě Evropské unie pokrývají reportéři Viktor Daněk a Zdeňka Trachtová.
Známkovat ve škole: ano/ne?
Škola končí, prázdniny začínají. Rozdává se vysvědčení a na něm dobré i špatné známky. Jsou jedničky a pětky tím nejlepším způsobem, jak hodnotit, co kdo umí a jak se kdo učí? Odpovídá učitel Pavel Bobek, finalista Global Teacher Prize 2022.
Co nového v kauze Dozimetr
První lidé stíhání v korupční aféře Hlubuček a spol. začínají vypovídat. Chtějí se stát spolupracujícími obviněnými. Vyplývá to z informací, které má investigativní novinář týdeníku Respekt Jaroslav Spurný. Co se po 14 dnech děje v kauze Dozimetr? A o čem všem ještě veřejnost neví?
Gynekolog obchodníkem s chudobou?
Malá obec, v ní několik nájemních bytů. V nich Romové platící podle starosty za bydlení několikanásobně víc, než by měli. Komu? Svému gynekologovi. Zvláštní příběh nesoucí znaky obchodu s chudobou vypráví Anna Košlerová z webu iRozhlas.cz.
ČEZ: rozděl a zlevňuj
Další díl seriálu vláda a energie. Kde se vzal nápad na převzetí klíčových elektráren v Česku? Proč chce vláda rozdělit polostátní firmu ČEZ? A jak to všechno pomůže lidem, kteří už teď nemají na elektřinu? Ví Jana Klímová, zástupkyně šéfredaktora Hospodářských novin.
Americký šok
50 let a konec. Nejvyšší soud USA po půl století zrušil federální právo na potrat. Co všechno se teď změní? A co tahle zpráva vypovídá o Spojených státech 21. století? Odpovídá zahraniční reportér serveru Alarm a autor podcastu Redneck o americké politice Matěj Schneider.
Fenomén Paul McCartney
Muž s kytarou, muž za pianem. Čerstvý osmdesátník. Jeden z nejslavnějších muzikantů v historii. Fenomén Paul McCartney. Jak to, že je pořád na vrcholu? A jaký bude jeho návrat na legendární festival Glastonbury? Ví Ondřej Konrád, hudební publicista Českého rozhlasu.
Stopka pro Metrostav, výstraha pro ostatní
Pauza pro Metrostav. Jak velkým trestem je pro stavebního giganta stopka na veřejné zakázky? Může ho úplně položit? A jak se vůbec Metrostav zapletl do korupce v kauze Davida Ratha? Téma pro Davida Ondráčku, bývalého šéfa české pobočky Transparency International.
Jak Česko selhává při řešení klimatu
Tropy v červnu. Teplotní rekordy padají ve světě i u nás. Co by měl stát dělat? Proč Česko podle soudu nedělá dost? A potřebujeme ministerstvo pro klima? Ptám se Hany Müllerové z Centra pro klimatické právo a udržitelnost Akademie věd.