Dobrovský & Šídlo
25. březen 2022

Poslechněte si podcast: Demokracii si rozvracet nedáme.

Vypadá to jako vtip, parodie na hesla z ne zcela dávných dob. Ale opak je pravdou. Pokud si přiznáme, že jsme ve válce, budeme se muset zabývat i tím, co se při ní děje v informačním světě. Jak bránit fakta a vymezit se vůči lžím a totálním výmyslům, které se někdy vydávají za regulérní „názor“? Jak neprohrát válku a přitom nevylít vaničku demokratických hodnot, práv a svobod? Jan Dobrovský, Jindřich Šídlo a nový vládní zmocněnec pro dezinformace Michal Klíma v novém díle podcastu Paměti národa.

53:58

Dobrovský & Šídlo

Vydává: Paměť národa

Dobrovský & Šídlo. Váš oblíbený podcast z produkce Paměti národa. Pravidelná dávka názorů, vzpomínek, informací a sentimentu. Od devadesátých let po současnost. Čím jsme si prošli a jak jsme to přežili? Politika a historie v unikátním mixu. Poslouchat nás můžete na všech podcastových aplikacích a také na magazin.pametnaroda.cz.

Web

Včera 01:26:09

PROČ MÁME RÁDI ÚSTAVNÍ SOUD

Na co všechno ho potřebujeme? Jak ovlivnil českou demokracii za třicet let své existence? Které důležité kauzy řešil a které jeho nálezy nasměrovaly českou politiku úplně jinam, než strany a jejich šéfové předpokládali? 55. díl jsme natočili s exkluzivním hostem, ústavním právníkem profesorem Janem Kyselou.

Před 2 týdny 01:25:15

Pozóór! Cenzúra!!

Je to rok od vypnutí webů, jejichž cílem nebylo informovat, ale šířit válečnou propagandu nepřítele namířenou vůči Česku i Západu jako takovému. Za tu dobu náš stát neudělal nic, aby se posunul ve schopnosti reagovat na informační válku. Stále nemáme koncepci, jak bojovat se zjevným lhaním konspirátorů, s dezinformacemi šířenými proruskou scénou a spikleneckými teoriemi všeho druhu. Aniž bychom si podříznuli větev svobody projevu...

Před 3 týdny 01:00:08

Jsem tu novej...Politický odkaz porevolučních prezidentů a a Petr Pavel na startu

S každým novým prezidentem přichází jiná éra a zásadní zlom. Jaký otisk ve výkladu ústavy a v politickém životě Česka zanechali Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman? A proč by Petr Pavel neměl říkat, že jedno funkční období je až až?

24. únor 2023 01:42:28

Rok poté. A co to s námi udělalo...

Přesně před rokem Rusko napadlo Ukrajinu. Tehdy jsme sedli a ve studiu natočili nepřipravený syrový rozhovor, mimořádné vydání našeho podcastu. V čem jsme se tehdy trefili a kde se naopak ukázalo, že jsme se mýlili? Jak nás ruská válka na Ukrajině změnila a co nás čeká dál? O tom byla řeč při našem živém vystoupení v kině Kotva v Českých Budějovicích.

17. únor 2023 01:04:35

Když média fandí. Prezidentovi či vládě

Prezidentská volba opět rozvířila debatu, na čí straně stála média. Měli by novináři tajit svůj politický názor? Jak je možné při práci v médiích dosáhnout rovnováhy mezi vlastním názorem a objektivitou nebo nepředpojatostí? Jak se na začátku devadesátých let u nás vytvářela média veřejné služby a co znamenal termín „daň z nezájmu“? A budou do budoucna politici vůbec potřebovat média, nebo si vystačí se sociálními sítěmi?

3. únor 2023 01:06:46

Prezident pro „všechny slušný lidi“.  Bude to stačit?

Petr Pavel se stane českým prezidentem. Co od něj čekat? Jaké nároky bychom na něj měli mít? V čem může spočívat jeho největší síla? A jakých zklamání ze střídání na Pražském hradě bychom se měli vyvarovat?

26. leden 2023 01:28:26

Petr nebo Pavel. Dobrovský a Šídlo naživo z pražského Rock Café

Z prezidentské volby se stalo referendum o Babišovi. Co nás čeká, když prohraje? A na co se připravit, kdyby to dopadlo opačně?

20. leden 2023 47:25

Kdo a jak nás táhne do války. Té občanské....

Vypadá to, že některé volební kampaně jsou nebezpečím pro demokracii. Budou v nich marketéři lhát a strašit tak dlouho, až se skrz lži a strach nakonec propracujeme k autoritativnímu státu? A jak se dá se „boj za mír“ využít k ovládnutí země a uchvácení jejího politického systému?

6. leden 2023 01:21:32

Proč se kníže Karel nestal prezidentem?

Před deseti lety se v naší zemi odehrála unikátní první řežba přímé prezidentské volby. Neměli jsme zkušenost s tím, co všechno přinese. Hosty našeho posledního předvolebního podcastu jsou David Gaydečka a Martin Voňka – spolutvůrci volební kampaně Karla Schwarzenberga z roku 2012 – 2013.

16. prosinec 2022 01:39:43

Co by tomu řekl Václav Havel? Dobrovský a Šídlo naživo v Ostravě

Před dvaceti lety se chýlila ke konci prezidentská éra Václava Havla. Jakým byl prezidentem? V čem byl jako politik silný a co se naopak nikdy nenaučil? A proč by nikdy nezvítězil v přímé volbě?