- Podcasty
- Ex libris
Poslechněte si podcast: Demokracie a občanské ctnosti. Knižní dar k narozeninám Petra Pitharta skládá jeho názory a postřehy
Řečeno se spoluautorem knihy Petrem Hlaváčkem, Demokracie a občanské ctnosti představuje svérázný knižní dar k osmdesátinám Petra Pitharta. Nejde o pouhou oslavnou řeč, kniha byla zamýšlena jako mnohovrstevnatý pokus o ohlédnutí za dosavadním dynamickým působením Pitharta uprostřed české a středoevropské pospolitosti. Knihu Hlaváčka a Jana Kysely přečetl a přibližuje Libor Dvořák.
Ex libris
Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.
Jared Diamond: Rozvrat. Jak se národy vyrovnávají s krizemi?
Kniha Rozvrat nabízí vhled do národních krizí a způsobu jejich řešení. Autorem je známý americký vědec Jared Diamond. Přečetl za vás a zajímavé ukázky pro pořad Ex Libris vybral Pavel Hlavatý.
Jak se národy vyrovnávají s krizemi?
Nad tím se v knize s názvem Rozvrat zamýšlí americký spisovatel Jared Diamond. Knížku za vás přečetl a zajímavé ukázky pro pořad Ex Libris vybral Pavel Hlavatý.
Nekonečná manipulace s historii, přítomností a vlastně i tak trochu s budoucností
Takový je život v dnešním Rusku a tak ho popisuje knížka Shauna Walkera Ruská kocovina. Pro pořad Ex libris ji přečetl Milan Slezák.
Alexandr Gogun: Stalinova komanda
Za druhé světové války řídila na Ukrajině Komunistická tajná služba NKVD formování partyzánského odboje vůči nacistům. Knihu přečetl Libor Dvořák.
Bezohledné uplatňování taktiky spálené země, ničení vesnic, krádeže potravin od obyvatelstva doprovázené loupežemi, opilstvím, násilím a sexuální delikty
Takové bylo počínání sovětských vojáků na Ukrajině v letech druhé světové války. Knížku Alexandra Goguna Stalinova komanda přečetl a v pořadu Ex libris představí Libor Dvořák.
Je demokracie v USA v ohrožení?
Profesoři Harvardovy univerzity Steven Levitsky a Daniel Ziblatt se rozpadem demokracií zabývají již více než dvacet let. Oba si myslí, že odpověď na položenou otázku je - ano. Jejich knížku přečetl Pavel Hlavatý.
Stalinův velvyslanec v Londýně aneb Deníkové zápisky sovětského diplomata Majského
Stalinův velvyslanec Ivan Majskij se svými deníkovými zápisky z Londýna vystavil smrtelnému nebezpečí, které představoval tehdejší aparát Sovětského svazu. Přesto se dochovaly. Jde o mimořádná svědectví o mezinárodní scéně před druhou světovou válkou a během ní, z deníků čte Ondřej Houska.
Útěk z Leopoldova: Komunisté se stali majiteli absolutní pravdy
V magazínu představuje třídílnou publikaci historika Jaroslava Rokoského: Útěk z Leopoldova. V roce 1952 z této obávané věznice uteklo šest politických vězňů. „Šestice mladých mužů běží po poli, zhluboka dýchají, věří, že neuslyší střelbu. Za zády utíkají o život neznámo kam. Za Svobodou,“ stojí v úvodu knihy útěk z Leopoldova věznice, odboj. Ukázky z knihy čte Ivana Machalová, připravila Veronika Kindlová.
Tajemství ve výtvarném umění: Skryté vzkazy, významy a záhady
Dokazuje, že na slavné i méně slavné obrazy se nestačí pouze dívat, ale také o nich přemýšlet a hledat skrytá sdělení. Knihu Debry Mancoffové čte Lukáš Hurník.
Jak se malé dějiny Ladislava Štolla úzce propletly s velkými dějinami komunistického Československa
V premiéře literárního magazínu Ex libris budeme číst z monografie historika Vojtěcha Čurdy Ladislav Štoll: Příběh komunistického ideologa a formování československé kultury ve 20. století, kterou nedávno vydalo nakladatelství Academia.