Mozaika
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Dělat knihy není vůbec ekologické. Jak je to s udržitelností v nakladatelském světě?

Dneškem začíná týden udržitelného rozvoje. Jakým způsobem se dají aplikovat jeho zásady třeba na vydávání knih? Literární dokumentaristka a nakladatelka Barbora Baronová připravila pro právě proběhlý veletrh GHMP Art Book Fair 2023 program o ekologické udržitelnosti při vydávání knih. Jaké jsou tedy strategie ekologického chování nakladatelství? A kterou knihu bychom mohli nazvat ekologickou nebo udržitelnou?

15:47

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Před dvěma dny 06:40

Svět knihy Plzeň je sice komornější, ale i tak přináší zajímavá témata a velká jména

Už počtvrté se v Plzni koná literární festival a knižní veletrh Svět knihy. Svůj první román Severka pokřtila v pátek Nina Špitálníhová, román Stříbrný kouzelník představil pokračovatel spisovatelské rodiny Mannů Jindřich Mann. V sobotu se mohou návštěvníci a návštěvnice těšit například na Kateřinu Tučkovou, Jáchyma Topola, Jaroslava Rudiše a mnohé další. Bohatý a pestrý program zahrnuje i množství akcí pro děti, workshopy, videohry, čtení nebo autogramiády.

Před dvěma dny 12:13

Řešíme papír, tisk, rozměry i balení. Waldenpress vydává knihy udržitelně z hlediska obsahu i formy

Jak poznat udržitelné nakladatelství a jaké nároky klást na knihy, které si kupujeme? Co to z hlediska nakladatele obnáší a za jakou cenu? Jak to vypadá z hlediska témat vydávaných publikací a plánování nebo třeba i přístupu k překladům?

Před dvěma dny 16:04

V Holešovické tržnici se rozsvítil LUSTR. Startuje 10. ročník Festivalu ilustrace a komiksu

Festival ilustrace a komiksu LUSTR, největší přehlídka svého druhu v Česku, vstupuje do jubilejního 10. ročníku. Festival každoročně nabízí i řadu workshopů, přednášek, koncertů či filmových projekcí. Při příležitosti kulatého výročí návštěvníky čeká bohatý program. Mimo jiné také tzv. Metafest – festival festivalů, který nabídne deset přehlídek ilustrace, komiksu a uměleckého self-publishingu z různých koutů světa.

Před dvěma dny 09:12

Z filmového multimediální. Festival Finále Plzeň mění tvář

Film-iálový inter-kino-vizní. Takhle dnes pořadatelé svému festivalu říkají. Je to charakteristika poněkud krkolomná, ale výstižná. Finále rozšiřuje nabídku žánrů i teritorií, odkud nabízené tituly pocházejí. A organizátoři by taky rádi přitáhli do kin více mladých lidí – v programu jsou i pořady, které cílí vysloveně na teenagery.

Před dvěma dny 18:35

O hudební dráze jsem vždycky snil a je to lepší, než jsem si to představoval, říká Igor Orozovič

Podzimní koncertní šňůru už odstartoval se svojí novou hudební skupinou. Brzy ho také uvidíme v tanečním představení The Choice a na naší první scéně se představí jako Claudios v Shakespearově Hamletovi. To je výběr aktuálních i chystaných událostí herce a muzikanta Igora Orozoviče.

Před třemi dny 06:38

Udržet přírodu ve funkčním stavu. Podcast Dana Bárty Nevinnosti světa slaví přes 250 tisíc stažení

Podcast Nevinnosti světa s texty cestovatele, hudebníka a milovníka vážek Dana Bárty slaví významný a radostný milník – díky vám, posluchačům a posluchačkám dosáhl přes 250 tisíc stažení. Zápisky z cestování po Kostarice, Venezuele, Mozambiku, jižní Indii a dalších zemích si můžete poslechnout na webu Vltavy nebo na mujRozhlas a dalších podcastových aplikacích.

Před třemi dny 10:56

Už je Nebe na zemi! Adam Plachetka a Ondřej Havelka interpretují písně Osvobozeného divadla

V Radiocafé se křtilo. Tentokrát nové CD s písněmi Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Jaroslava Ježka s názvem Nebe na zemi. Interprety nových aranží písní na CD jsou opěrní pěvec Adam Plachetka a herec, zpěvák a vůdčí osobnost orchestru Melody Makers Ondřej Havelka. Jak došlo právě k jejich propojení? A jak se operní pěvec cítí v repertoáru Osvobozeného divadla?

Před třemi dny 15:36

Festival Fotograf řeší tenzi. Jak digitální realita a kyberprostor proměňují naši lidskost?

Žijeme v době, kdy se stává fenomén fotografie nedílnou součástí našeho každodenního života. Digitální realita a všudypřítomné technologie vystavují naši pozornost nepřetržitému vizuálnímu tlaku, který nás má přimět k reakci nebo emocionálnímu prožitku. Zmíněnou tenzí se zabývá 13. ročník Fotograf Festivalu s názvem HYPERTENSION23 a jeho stejnojmenná výstava ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze.

Před třemi dny 06:16

Zelené natáčení je jako návrat ke skandinávskému Dogmatu. Ale bez dogmatismu, říká Vratislav Šlajer

Zelená filmová produkce je v posledních letech velké téma. Ekologie proniká do filmových příběhů i forem natáčení. Vznikl k tomu dokonce manuál. Ten je neustále aktualizován tak, aby filmařské dopady na životní prostředí byly co nejmenší.

Před čtyřmi dny 09:39

Nová výstava v Národní galerii představuje Akvarel mezi Prahou a Vídní

Jaký byl vztah akvarelu ke grafice, malířství, architektuře a fotografii? „Akvarel je fenomén, který můžeme nahlížet z nejrůznějších stran,“ říká autor výstavy Petr Šámal z Ústavu pro dějiny umění FF UK.