Vertikála
27. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Debata Vertikály patří pomoci chudým, nemocným a opuštěným

Advent, původně postní období, je spojen s aktivitami ve prospěch chudých, nemocných, opuštěných. I proto si poslechněte debatu s ředitelkou Charity Strakonice Olga Medlínovou a ředitelem Domova odpočinku ve stáří Aleše Gabryszem, který provozuje Diakonie Krabčice. Moderuje Adam Šindelář.

25:56

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Dnes 25:39

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Lidem, kteří se rozvedli a uzavřeli nová manželství, a přitom jsou věřící katolíci, svítá naděje. Doposud byl jejich druhý svazek církví vnímán jako neregulérní. Nyní se jim otevírá možnost přijímání svátostí alespoň v plzeňské diecézi. Co ale za nárůstem rozvodů stojí?

Dnes 23:45

Poslechněte si celou první část Vertikály

První část Vertikály si všimne, že muslimům začal postní měsíc Ramadán. Režim Daniela Ortegy zavřel katolické univerzity v Nikaragui. Jde o další krok proti katolické církvi v této latinskoamerické zemi. A zeptáme se, kdo v Československu patřil mezi nejznámější svobodné zednáře. Moderuje Naděžda Hávová.

Před týdnem 25:58

Poslechněte si debatu Vertikály

Proč teď z řad duchovních zaznívají hlasy, že ekumenická bohoslužba byla promarněnou šancí? V debatě Vertikály o tom diskutují univerzitní profesoři a kazatelé Pavel Hošek a Tomáš Petráček. Proč duchovní stránka inaugurace naznačila, že se církev stále musí učit jazyk, který srozumitelně komunikuje víru i těm, kteří nemají žádnou církevní zkušenost? Proč jsme jako národ stále ještě na cestě ke zralosti a máme podvědomou tendenci vnímat prezidenta jako krále?

Před týdnem 23:56

Poslechněte si první část Vertikály

Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu by měla být do konce března zapuzena z hlavního kláštera země: Kyjevsko-Pečerské lavry v Kyjevě. Festival Jeden svět promítá i filmy v kategorii s názvem Nová božstva. A podíváme se na zámek Chantilly, kde je výstava Náboženské války. Moderuje Naďežda Hávová.

Před 2 týdny 23:44

Poslechněte si první část Vertikály

Po třiceti letech zazněl v pražské katedrále slavnostní hymnus Te Deum u příležitosti inaugurace prezidenta. Má v ní mít náboženský obřad místo? Otázka v první části Vertikály pro historika Michal Stehlíka. Starokatolická církev podporuje ratifikaci Istanbulské úmluvy. Zástupci křesťanů v Izraeli a Palestině odsuzují násilí a vyzývají k respektování mezinárodního práva. Sídlo mnichovského arcibiskupství prohledala policie. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 2 týdny 25:36

Poslechněte si celou debatu Vertikály

Co podle hostů debaty tohoto muže nejzřetelněji charakterizuje? Jaké jsou důrazy jeho působení na papežském stolci? Co je u něj typické a jedinečné? S čím vstupuje na pole ekonomiky a politiky? Proč je právě tento papež tak silným globálním hráčem? Tyto a další otázky v debatě Vertikály, moderuje Eva Hůlková.

Před 3 týdny 23:43

Poslechněte si celou první část Vertikály

První část Vertikály připomene, že před deseti lety vyjádřila Česká biskupská konference souhlas se zahájením beatifikačního procesu patera Josefa Toufara. Vydáme se po stopách kontroverzního dánského náboženského hnutí Dům Otce. Objevili se totiž i v Česku. Židé oslaví svátek Purim. A v Paříži pokračují opravy chrámu Notre Dame. Moderuje Naděžda Hávová.

Před 3 týdny 26:00

Poslechněte si celou debatu Vertikály

7. listopadu v letadle na cestě z Bahrajnu papež František mimo jiné pravil: „Co mě zaráží, je krutost, která možná není z ruského národa, protože ruský národ je velký národ. Jsou to žoldáci, vojáci, kteří jdou do války. Raději o tom přemýšlím takto, protože si velmi vážím ruského národa, ruského humanismu.“ Jak na toto tvrzení nahlíží hosté debaty Vertikály?

26. únor 2023 25:47

Poslechněte si i debatu Vertikály

Češi jsou v evropském kontextu mimořádně štědří, shodují se v debatě Vertikály zástupci Diakonie a Charity. Zdůrazňují přitom, že kupní síla Čechů je leckdy nesrovnatelná s jinými zeměmi západní Evropy.

26. únor 2023 23:35

Poslechněte si 1. část Vertikály

Hostem Vertikály je ředitel Arcidiecézní charity v Olomouci Václav Keprt, který se před pár dny vrátil z Ukrajiny. Charita tam doručila zásilku plynových mobilních kamen. Uslyšíte také rozhovor se sestrou Rose Pacatte, která pochází z Kalifornie a je spoluzakladatelkou a ředitelkou Paulínského centra mediálních studií a ceněná filmová kritička. Moderuje Naděžda Hávová.