12. červen 2022

Poslechněte si podcast: Debata Vertikály o držení zbraní v USA

Ve Spojených státech umírá ročně na 40 tisíc lidí na poranění střelnou zbraní, říká v debatě Vertikály politolog Jiří Pehe.

25:58

Vertikála

Vydává: Český rozhlas

Diskuse s hosty z různých oborů, které spojuje duchovní vnímání světa.

Web

Před dvěma dny 23:43

Vertikála: 1. část Vertikály

Vertikála připomene, že zemřel nejstarší z kardinálů – Slovák Jozef Tomko, dlouholetý blízký spolupracovník Jana Pavla II. Nikaragujská policie drží už více než týden biskupa Rolanda Álvareze v jeho rezidenci v Matagalpě. Álvarez patří k nejhlasitějším kritikům vlády prezidenta Ortegy. Studenti církevního gymnázia na Velehradě budou mít nové útočiště na faře v Korytné. A podíváme se, jak aktuálne ve Francii funguje pomoc běžencům z Ukrajiny.

Před dvěma dny 25:56

Vertikála: Debata Vertikály o církvi a kolonialismu

Role církve v kolonialismu, omluva papeže Františka za kanadské internátní školy i potřeby potomků prvních národů – to budou témata debaty Vertikály s historikem Tomášem Petráčkem a amerikanistnou Denisou Krásnou.

Před týdnem 23:58

1. část Vertikály

„Potvrdilo mi to slova z Bible, že je potřeba zachovávat přikázání. Když si někdo začne zahrávat se zlem, zmizí pravidla,“ říká ve Vertikále o válce na Ukrajině Mariusz Krawiec, polský kněz, který působí už osm let ve Lvově.

Před týdnem 25:59

Debata Vertikály o smyslu ekumenických porot ve filmové tvorbě

Hosty debaty Vertikály jsou Veronika Lišková a Lukáš Jirsa. Bez přehánění můžeme říci, že oba jsou doslova pohlceni filmovou tvorbou. Na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech byli členy ekumenické poroty.

Před 2 týdny 23:36

Poslechněte si souhrn novinek ze světa náboženství

Papež František se omluvil za roli, kterou katolická církev sehrála při násilné asimilaci dětí původních obyvatel v kanadských internátních školách. Slavná Rublevova ikona Svatá Trojice po více než sto letech poprvé opustila Reťjakovskou galerii. Katoličtí představitelé vyzývají Bidenovu administrativu, aby znovu zavedla stav dočasné ochrany pro obyvatele Venezuely a Sýrie. A prozradíme, proč si francouzský kněz Sebastian pořídil pojízdný bufet a prodává hranolky.

Před 3 týdny 25:38

Debata Vertikály o homosexuálních věřících

Pro věřící gaye a lesby není snadné se hlásit ke své orientaci a být respektováni jako plnoprávní členové církevních společenství. Náboženské prostředí je tradičně více konzervativní, ale pro mnohé z nich je komunita a sdílení víry zásadní. Jakým způsobem se proměnilo jejich postavení v demokratické společnosti za více jak tři desítky let? Je jejich orientace stále ještě téma?

Před 3 týdny 23:51

Začíná návštěva papeže Františka v Kanadě

Začíná návštěva papeže Františka v Kanadě. Přilétá, aby se původním obyvatelům omluvil za příkoří, která na nich spáchali kněží a řeholnice římskokatolické církve. Vatikán představil novou investiční politiku, která má zajistit, aby jeho investice „přispívali ke spravedlivějšímu a udržitelnějšímu světu“. Ruský pravoslavný duchovní Nikandr je stíhán za kritiku války na Ukrajině.

17. červenec 2022 23:42

Ve Francii se opět rozhořel spor o burkiny

Nábožensky motivovaná vražda v Indii rozžehla nepokoje. A jak se vede českému misionáři v Mongolsku? To jsou témata dnešní Vertikály. Moderuje Naděžda Hávová.

17. červenec 2022 25:54

Je církev pro mladé atraktivní, nebo není?

Je současná římskokatolická církev atraktivní pro mladé lidi? Nabízí témata, která mladé zajímají a považují za palčivá?

10. červenec 2022 25:53

Poslechněte si reprízu debaty Vertikály

Role žen v církvi je důležitá pro papeže Františka. Jinak to záleží na kultuře zemí, říká kancléřka Kolářová.