Osobnost Plus
26. září 2022

Poslechněte si podcast: Analytik Stulík: Rusové mají v hlavách kolektivního Putina

Po vyhlášení částečné mobilizace ruských rezervistů uprchlo ze země nejméně čtvrt milionu lidí. „Mobilizace ale byla zahájena o hodně dřív. Protože pod různými záminkami mobilizovali muže v doněcké i luhanské oblasti, pak z regionů, kde byla například velká nezaměstnanost, nebo v etnických okruzích a republikách,“ vysvětluje David Stulík, analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty a bývalý diplomat u delegace EU v Kyjevě.

26:23

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Dnes 26:19

Čtení pomáhá trénovat náš morální sval. Jsme pak otevřenější k jinakosti druhých, říká vědkyně

Vědkyně Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK Anežka Kuzmičová tvrdí, že slova dokážou v člověku nastartovat velké věci. V poslední době ale přemýšlí i o politicích. „Nakolik to, co politik skutečně řekl, je pouhý bonmot. Něco, co bylo řečeno právě proto, aby to cirkulovalo a točilo se to dál, objevovalo na sítích a lidi to ,lajkovali‘, anebo kde je vlastně ten kontext,“ ptá se v pořadu Osobnost Plus.

Včera 26:24

Ze Zemana se oklepeme. Jsou věci, které se nepodaří napravit nikdy, míní sociolog Jandourek

Sociolog, starokatolický kněz a editor internetového deníku Forum 24 Jan Jandourek tvrdí, že změna režimu po roce 1989 bez potrestání vrcholných komunistů má na společnost vliv do dnešních dní. „Protože to bylo degradující na povědomí lidí. Ti lidé z toho režimu tyli, vytvářeli ho, někomu šlapali na krk a dnes mají vysoké důchody. Skoro nikomu se tady nic nestalo, což je z hlediska povědomí a morálního pohledu prohra,“ říká v Osobnosti Plus.

Před čtyřmi dny 25:58

Bezpečnostní expert Němec: V budoucnu bude nutné obnovit u nás určitou formu vojenského výcviku

Podle generála Řehky se válka na Ukrajině bude Česka týkat od první chvíle, pokud by se do války zapojilo NATO. Česká armáda by tak měla být připravená na konflikt většího rozsahu, přesto se v souvislosti s českou obranou mluví o poddimenzovanosti, nedostatku investic a zastaralé bojové technice. Kde jsou největší nedostatky české armády? Jak NATO pomáhá Ukrajině? A kdy může válka skončit?

Před pěti dny 26:53

Psychiatr Vevera: Putin si nemyslí, že prohrává, ale že hrdinsky vzdoruje agresi celého světa

Od začátku konfliktu na Ukrajině je to už tři čtvrtě roku a z původně třídenní speciální operace se stala regulérní válka. „Je otázka, jestli to Vladimir Putin skutečně vidí jako prohru – rozhodně ne jako prohru svou, ale generálů, kteří ho zklamali a nesplnili jeho příkazy,“ domnívá se bývalý vojenský psychiatr Jan Vevera.

Před šesti dny 26:42

Ruský vojenský konflikt se může ještě rozšířit o Čínu a Tchaj-wan, upozorňuje ukrajinista Svoboda

Kreml si zřejmě chystá informační prostor pro zinscenovaný útok pod cizí vlajkou na vlastní Bělgorodskou oblast, která leží u hranic s Ukrajinou, tvrdí vojenští analytici amerického Institutu pro studium války. „To bych musel jen věštit, ale na druhou stranu výbuchů, sabotáží se už odehrálo na ruském území nespočetně,“ komentuje informaci historik a ukrajinista David Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů a Muzea paměti XX. století.

Před týdnem 27:03

Čínská tichá podpora Ruska zůstává, ale veřejné postoje jsou už opatrnější, upozorňuje sinolog Hála

„Z návštěvy německého kancléře Olafa Scholze v Pekingu vzešla jedna věc, o které se hodně psalo zejména v německých ale i světových médií, a sice to, že čínský prezident Si Ťin-pching se údajně připojil k varování před možným použitím jaderných zbraní na Ukrajině… V čínských komuniké to zdaleka tak výslovné nebylo,“ popisuje sinolog a zakladatel a ředitel projektu Sinopsis Martin Hála jejich listopadové setkání.

Před týdnem 26:15

Žantovský: Politicky Putin nemůže svou porážku přežít. To neznamená, že nepřežije putinismus

Do ruských škol se vracejí pozice poradců pro vlastenectví a lekce ideologie. „Pro nás z toho nemůže koukat nic dobrého. A ještě méně dobrého pro Rusko. Směr, kterým se začalo vyvíjet, vede k naprosto autarkické, izolované enklávě nacionálního nebo ideologického bludu,“ říká v Osobnosti Plus spisovatel, překladatel, bývalý diplomat Michael Žantovský, který je dnes ředitelem Knihovny Václava Havla. Dodává, že jedinou zemí, která by se k Rusku dala přirovnat, je Severní Korea.

Před týdnem 25:59

Kdyby lidé věděli, co se na těch jatkách doopravdy děje, stali by se vegetariány, říká Toy Box

„Pevně věřím, že většina lidí má zvířata doopravdy ze srdce ráda a chce je chránit. A kdyby věděli, co se na jatkách nebo při jejich zabíjení doopravdy děje, tak by se z nich stali vegetariáni. Tato realita je nám do jisté míry skryta,“ říká Toy Box, výtvarnice, streetartová umělkyně, autorka komiksů a například velkoplošných maleb na stěnách označované jako mural art.

Před týdnem 25:55

Jan Ludvík, bezpečnostní analytik, Katedra bezpečnostních studií na Institutu politologických studií fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Za nejpravděpodobnější vývoj na Ukrajině považuje to, že konflikt někde zamrzne. V nejlepším případě Ukrajinci Rusy vytlačí, ale nepřátelství přetrvá a bude hrozit, že k dojde k jeho obnově. Za jakých podmínek Rusko přestane být bezpečnostní hrozbou pro jiné země? Bude přicházející zima víc pomáhat Ukrajincům, nebo Rusům? A jak pevná je pozice ministra obrany Sergeje Šojgua v současné chvíli, kdy jsou Rusové nuceni vyklízet pozice? Moderuje Barbora Tachecí.

Před týdnem 26:26

Rusko prokázalo organizační neschopnost. Ze svých chyb se ale dokáže poučit, varuje analytik Ludvík

„Vzhledem k tomu, že raketa, která dopadla na polské území, byla spíš vypálena ukrajinskou protivzdušnou obranou, jde o běžnou nehodu, ke kterým ve válce dochází. Je to extrémně nešťastné, ale možností, co dělat, vlastně moc není. Nějaké zásadní sanační kroky nejsou na místě. Můžeme v regionu posilovat protivzdušnou obranu, ale pouze omezeným způsobem,“ hodnotí dopad rakety na Polsko analytik z Katedry bezpečnostních studií Institutu politologických studií FSV UK Jan Ludvík.