Hudba v miléniu
Epizoda 1728. září 2021

Poslechněte si podcast: David Mareček

Jaká bude 126. sezóna našeho prvního orchestru?

42:15

Hudba v miléniu

Vydává: Classic Praha

O klasice v jednadvacátém století. Přední osobnosti české i zahraniční hudební, divadelní a taneční scény diskutují na Classic Praha s Ondřejem Fischerem o současném kulturním směřování.

Web

Epizoda 60Před čtyřmi dny 44:48

Generální ředitel České filharmonie David Mareček představuje nadcházející sezónu

Svou 127. sezonu odstartuje Česká filharmonie ve velkém stylu. Kromě tradičního zahajovacího koncertu se její příznivci mohou těšit také na vydání očekávaného druhého disku Mahlerova cyklu. Nahrávka Páté symfonie vychází už 14. října. Česká filharmonie uzavřela dlouhodobé partnerství s labelem Pentatone na začátku letošního roku. Prvním společným počinem bylo CD Čtvrté symfonie Gustava Mahlera, které sklidilo mimořádně pochvalné kritiky. Prestižní britský hudební časopis Gramophone díky této nahrávce následně nominoval Českou filharmonii na titul Orchestr roku.

Epizoda 59Před týdnem 42:52

Marek Šulc v pořadu Hudba v miléniu, tentokrát jako host

Dlouholetý moderátor a hudební ředitel rádia Classic Praha na naší stanici končí a uzavírá jednu profesní éru. Marek Šulc vystudoval zpěv a hudební management na pražské Hudební akademii múzických umění. 15 let byl moderátorem rádia Classic Praha, jehož vysílání rovněž připravoval z pozice hudebního ředitele. Jako zpěvák bych v letech 2004 – 2018 členem souboru Schola Gregoriana Pragensis, v roce 2010 také účinkoval jako člen vokálního ansámblu na několika koncertech Bobbyho McFerrina. Společně s Martinem Prokešem založil roku 2016 pěvecké duo KCHUN, které v roce 2019 vydalo album Purgatio.

Epizoda 58Před 2 týdny 36:14

Hudba v miléniu představí nového hudebního ředitele Classic Praha Ondřeje Fischera

Ondřej Fischer hraje od 12 let na trombon, od roku 2011 hraje, zpívá a aranžuje v Krnovském bigbandu. Zpíval jako externista v operním sboru Slezského divadla v Opavě (Jenůfa, Macbeth). Vystudoval obor Anglistika-amerikanistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, zároveň vystudoval skladbu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Jeho absolventskou prací byla kantáta Adam a Eva podle básně Karla Šiktance. Na rádiu Classic Praha moderuje od ledna 2018. V červnu 2019 měl ve Slezském divadle v Opavě premiéru jeho autorský dětský muzikál "Vašík a prasátka". Zpívá s kapelou Bratranci Veverkové, hrající písně rockové skupiny Jethro Tull.

Epizoda 531. červenec 2022 35:59

Dramaturg Spolku pro komorní hudbu Radek Křižanovský o další sezóně

Český spolek pro komorní hudbu je jednou z nejstarších a nejrenomovanějších hudebních institucí u nás. Vznikl na podporu koncertní činnosti mladého Českého kvarteta a jeho zahajovací koncert se uskutečnil v Rudolfinu 10. října 1894. V kulturním životě Prahy i celé republiky zaujímá tato instituce nepřehlédnutelné místo. Na komorních večerech ve Dvořákově a Sukově síni Rudolfina i v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce se vždy schází citlivé, vnímavé a poučené publikum. Český spolek pro komorní hudbu nabízí posluchačům čtyři koncertní řady – cykly I a II, hudební podvečery a dopolední koncerty.

Epizoda 5729. červen 2022 26:52

Ředitel MHF Lípa Musica Martin Prokeš o letošním ročníku

V letošním roce vstupuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica do třetí dekády své existence. 21. ročník této hudební přehlídky proběhne v termínu od 20. srpna do 15. října s tradičním epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 2. a 3. listopadu v České Lípě. Festival letos nabídne řadu 23 koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a 9. ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes, která se uskutečnila již v dubnu, na 15 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. Uměleckým garantem 21. ročníku se bude mimořádná osobnost na české i mezinárodní scéně v oblasti staré hudby – sopranistka Hana Blažíková.

Epizoda 5622. červen 2022 25:31

Co vše zkouší mezzosopranistka Bella Adamova?

Mnohostranná mezzosopranistka Bella Adamova se často a ráda nachází na rozhraní žánrů, ostatně i její kořeny jsou zapuštěny do několika kultur. Narodila se v Grozném v Rusku v roce 1992, nicméně vyrostla v Praze, vysokoškolská studia a formující léta strávila v zahraničí. Absolvovala bakalářský titul na londýnské Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance a následné magisterské studium v Kolíně nad Rýnem. Improvizaci se věnovala na basilejské hudební akademii s Fredem Frithem a Alfredem Zimmerlinem.

Epizoda 5515. červen 2022 29:53

Ředitel festivalu Struny podzimu/Prague Sounds Marek Vrabec představuje letošní ročník

Za více než 25 let své existence festival v Praze uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale systematicky představuje také novou generaci umělců. Prague Sounds respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí. Stejně jako dobrá hudba. Do roku 2022 vstupuje festival pod novým názvem Prague Sounds.

Epizoda 548. červen 2022 33:52

Mladý dirigent Jiří Rožeň mluví o světě opery i debutu v USA

Jiří Rožeň Studoval dirigování na konzervatořích a univerzitách v Praze, Salcburku, Hamburku, Curychu a v Glasgow. Je sfinalistou Nestlé and Salzburg Festival Young Conductor’s Award a Donatella Flick LSO Conducting Competition. Spolupracoval s Donaldem Runniclesem a Thomasem Dausgaardem, byl jejich asistentem na festivalech BBC Proms a na Edinburském mezinárodním festivalu, předtím byl asistujícím dirigentem Skotského symfonického orchestru BBC. Jeho mezinárodní věhlas neustále roste, přispěla k tomu nedávná debutová vystoupení s Královským filharmonickým orchestrem, Královským liverpoolským filharmonickým orchestrem či s Orchestre National du Capitole de Toulouse

Epizoda 5225. květen 2022 32:08

Svět Mahlera i nová opera. To jsou témata, kterými žije profesor Jiří Štilec.

Prof. Jiří Štilec absolventem hudební vědy a historie na Filozofické fakultě UK v Praze. Tam působil jako asistent na katedře dějin hudby FF UK do r. 1982. V letech 1982-1991 byl redaktorem, dramaturgem a šéfredaktorem hudebního vysílání tehdejšího Československého rozhlasu. Do r. 1997 působil jako dramaturg a ředitel Supraphonu. Je zakladatelem společnosti ArcoDiva management, která vydává velmi zajímavá CD a do světa vysílá především mladé umělce. V r. 1996 inicioval obnovu rodného domu Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce, založil Nadaci Musica noster amor - dnešní Společnost Gustava Mahlera, a hudební festival Mahler Jihlava. Od r. 1999 vyučuje na HAMU v Praze, kde v současnosti vede katedru Hudební produkce.

Epizoda 5118. květen 2022 27:51

Violoncellista Peter Jarůšek mluví o nové desce Pavel Haas Quartet

Pavel Haas Quartet založila v roce 2002 Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem, který byl jeho členem až do roku 2016, kdy musel soubor z rodinných důvodů opustit. Jejich spolupráce však nadále pokračuje – Pavel Nikl je stálým hostem souboru při interpretaci smyčcových kvintetů. V letech 2004–2012 na pozici 2. houslí působily Kateřina Gemrotová Penková, Marie Fuxová a Eva Karová Krestová. V letech 2016 a 2017 pozici violisty zastával Radim Sedmidubský, v letech 2018 a 2019 pak Jiří Kabát. Na jaře 2021 se členkou kvarteta stala světově uznávaná houslistka a violistka Luosha Fang.