- Podcasty
- Jak to vidí...

Poslechněte si podcast: David Mareček: Hradní architekt? Pražský hrad si to zaslouží. Je to navýsost významný prostor
Pražský hrad je po staletí historickým sídlem českých králů a prezidentů. Na jeho podobě se podílela celá řada architektů. Ve 20. století byla dokonce zřízena funkce hradního architekta. Obnovit by ji nyní chtěl i nově zvolený prezident Petr Pavel. Proč je takový krok chvályhodný? A jakou roli v našich životech architektura hraje? Generální ředitel České filharmonie v audiozáznamu ještě zavzpomíná na pobyt v Japonsku v době tsunami a přiblíží důležité přestupy ve světě hudby.
Jak to vidí...
Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.
Filharmonik Mareček: Šetřit je nutné všude. Tupé škrty v kultuře a rušení orchestrů mě ale děsí
V Británii byl zrušen rozhlasový soubor BBC Singers – jedno z nejlepších vokálních těles na světě. Podobné hrozbě čelí kvůli plánovaným úsporám i symfonický orchestr rakouského rozhlasu ORF ve Vídni. Jak vnímat boj významných souborů o přežití? V čem je jejich unikátnost? A o jak významnou ztrátu půjde? Ředitel České filharmonie David Mareček v audiozáznamu ještě představí program pro novou sezonu a vysvětlí, jak hudba může pomáhat ve válce.
Politoložka Dvořáková: Důchodová reforma? Důležitější než věk je investice do budoucích generací
Stát má zájem o větší zaměstnávání lidí v seniorském věku. Jaké výhody to může přinést? Jaké problémy naopak očekávat? Jak by měla vypadat penzijní reforma? A proč se v této souvislosti tak málo mluví o investicích do vzdělání? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě zhodnotí situaci ve Francii a přiblíží, jak bude vypadat reforma České pošty.
Proč máme tolik exekucí? Odpovídá Radek Hábl, zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení
Jak důležité jsou v životě peníze? Opravdu platí, že lidem chybí finanční gramotnost a zadlužují se kvůli dovolené nebo dárkům? Co by mohlo kultivovat exekuční prostředí? Funguje institut chráněného účtu? Co si Radek Hábl slibuje od seriálu České televize V exekuci, na kterém se podílel? Proč máme tolik exekucí, když ve srovnání se zahraničím mají lidé vysokou platební morálku? Vyplatí se společnosti, když exekuce systémově řeší? Co Radku Háblovi přináší největší štěstí?
Biolog Storch: Svítíme moc, světla mají nepříznivou barvu. Směr svitu lamp určí nová norma
Světelný smog je téma, o kterém se u nás mluví teprve dvacet let. „Překvapuje mě, jak rychle se v této oblasti postupuje,“ komentuje biolog a ekolog David Storch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Světelné znečištění od března upravuje nová norma. V čem je světelné znečištění problematické? Jak to vidí… na Dvojce moderuje Vladimír Kroc.
Socioložka Tabery: Slovensko ovládl strach a nejistota. Konec demokracie nemusí být jen strašení
Po prosincovém pádu vlády čelí Slovensko nejisté budoucnosti. Politická scéna je rozdrobená a nestabilní. Veřejný prostor ovládla vyhrocená vulgarita. Lidé jsou nejistí a zmatení. Jak moc hrozí, že se Slovensko stane druhým Maďarskem? Kdo má šanci zvítězit v zářijových předčasných volbách? Socioložka Paulína Tabery v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč jsou tak ožehavým tématem staré stíhačky určené pro Ukrajinu, i to, jaký postoj k válce na Ukrajině Slováci zaujímají.
Historik Stehlík: Čaputová a Pavel společně na cestách? Překvapivý vzkaz veřejnosti i zahraničí
Nový prezident Petr Pavel odmítl sto dnů hájení. Raději bude dle svých slov kritizován za přílišnou aktivitu. Co zatím do veřejného prostoru nejvyšší představitel státu vnesl? Budou skutečně podnikat Zuzana Čaputová a Petr Pavel zahraniční státní návštěvy společně? Jak blízko k sobě oba národy mají? A jakým gestem je chystaná cesta na Ukrajinu? Historik Michal Stehlík v audiozáznamu ještě připomene výročí nacistické okupace a zamyslí se i nad budoucností ďáblického hřbitova.
Ekonom Kovanda: Pád amerických bank je ranou pro celý start-upový svět. Dominový efekt zatím nehrozí
Pád americké banky Silicon Valley je podle všeho nejhorším selháním ve finančním sektoru od doby velké finanční krize v roce 2008. Kromě ní postihl krach ještě další dvě bankovní instituce. Jaké dopady to může mít? Je americký bankovní systém, jak tvrdí prezident Joe Biden, skutečně bezpečný? Ekonom Lukáš Kovanda se v audiozáznamu ještě zamyslí nad smyslem a efektem možného znovuzavedení karanční doby i nad tím, co by přineslo zrušení dvou státních svátků.
Politolog Just: Líbánky skončily, nastupuje reálná politika. Prezidenta a vládu čekají třecí plochy
Prezident Petr Pavel se pustil do práce. Kromě první zahraniční cesty, která se dnes uskuteční tradičně na Slovensko, již stihl jmenovat místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Jak se bude dál vyvíjet vztah mezi vládou a prezidentem? Kde čekat největší třecí plochy? Politolog Petr Just v audiozáznamu ještě vyzdvihne důležité momenty slavnostní inaugurace a nastíní, v jaké kondici je současná slovenská politická scéna.
Proč lidé z Hlučínska těžce přijímají pomoc, vysvětluje sociální pracovnice Helena Krautwurstová
Helena Krautwurstová je jednou z oceněných v celostátní soutěži Národní cena sociálních služeb. Je rozdíl mezi pečovatelskou službou a osobní asistencí? Čím je specifické Hlučínsko a lidé, kteří zde žijí? Proč právě zde lidé tak těžce přijímají pomoc profesionálů? Čím si Helena Krautwurstová získala jejich důvěru? Cítí se být po deseti letech, kdy se sem provdala "Prajzákem"? Proč říká, že pracovník v sociálních službách musí být pokorný a umět naslouchat?
Biskup Malý: Pavel má šanci ukázat, že politika není jen boj o moc, ale i úsilí o všeobecné dobro
Petr Pavel včera na společné schůzi sněmovny a Senátu na Pražském hradě složil do rukou předsedy horní komory parlamentu slib a započal tak své pětileté období ve funkci prezidenta. Jaké byly nejsilnější momenty slavnostní inaugurace? A jaký byl hlavní význam podvečerní bohoslužby ve svatovítské kapli? Biskup Václav Malý v audiozáznamu ještě zhodnotí 10 let pontifikátu papeže Františka.