Headliner CZ
Sezóna 4Epizoda 821. květen 2021

Poslechněte si podcast: David Koller: Ivan Král říkal, že koncerty jsou kyslík muzikantů

Poslechněte si rozšířenou verzi titulního rozhovoru [https://www.headliner.cz/2021-5/cistej-adrenalin] květnového Headlineru. Určitě jste si už všimli, že na titulní straně květnového Headlineru je David Koller a uvnitř obsáhlý rozhovor, ve kterém jsme si povídali nejen o hudbě. Na virtuální papír Headlineru se ale zdaleka nevešlo všechno, o čem byla řeč. Proto se v dnešním podcastu společně vydáme do Davidova studia Cox v pražské umělecké továrně MeetFactory. Řeč byla o psaní písní s Jáchymem Topolem, domácím násilí, dětech, lítání vrtulníkem, Ivanu Královi, Petru Kellnerovi i skepsi k Michalu Davidovi. „Petr Kellner nám ale nedal jiný peníze, než za který jsme hráli na společenských akcích pro jiné lidi,“ vrací se David ke comebacku Lucie. A popisuje, jak si paličkou vypnul jistící pás, když na halovém koncertě seděl za bicími na šikmé ploše patnáct metrů nad zemí. Přestože větší adrenalin obvykle zažívá v helikoptéře, živé hraní je pro něj stále jedinečné.„Ivan Král říkal, že koncerty jsou kyslík muzikantů. Teď tu spolu sedíme ve studiu v naší zkušebně, všechno je tu profi a dobrý, mohlo by to být možná trochu větší, ale máme tu k dispozici všechno, včetně nahrávání. Ale když tu jsme, sedíme tu, hrajeme, čumíme na sebe. Když hraješ pro lidi, můžeš do toho dát trochu víc… nechci říkat srdce… ale citu,“ vysvětluje David Koller, který se vrátí na pódia až 22. května na svém Kollerfestu. A pokud to nestihnete, můžete se vypravit třeba 28. července na Lucerna Music Bar Open Air [https://openair.musicbar.cz/program/david-koller/] v pražských Ledárnách Braník.

53:41

Headliner CZ

Vydává: Headliner

O hudbě zevnitř i zvenku. Rozhovory, komentáře, názory a souvislosti od Honzy Vedrala a tvůrců hudebního časopisu Headliner.

Web

Sezóna 7Epizoda 11Před týdnem 55:35

Pitva Tata Bojs: Kluci kde ste po patnácti letech

„Byl to vždycky takový otloukánek, jsem rád, že se toho vinylu taky dočkala,“ říká baskytarista Mardoša o aktuální reedici desky Kluci kde ste?, kterou Tata Bojs křtí 23.11. v pražském Divadle Archa.  „Byla to druhá deska, kterou jsme si připravili celou v našem domácím studiu. Pořád jsme jezdili na Deltu a něco hledali,“ vzpomíná na její nahrávání zpěvák a bubeník Milan Cais.  Mardoša a Cais coby hosté Honzy Vedrala podrobili pozapomenuté album po letech pitvě. „Digitální studia tehdy začínala. Peníze, které nám dala firma na studio, jsme použili na techniku vlastního studia. Na těch deskách je to zvukově znát,“ ohlíží se za albem, z něhož pochází jejich možná největší hit Pěšáci.  „Mělo to velkej ohlas na Myspace!“ vzpomíná pobaveně Mardoša na album, na němž hostuje i kultovní undergroundová formace Ženy.  Došlo ale i na další témata. Co bude s Tata Bojs po odchodu Jury Hradila? Jak se změnil jejich přístup k tvorbě po patnácti letech? A co čekat od sci-fi filmu, který o kapele chystá na příští rok režisér Marek Najbrt?

Sezóna 7Epizoda 10Před 2 týdny 37:15

Největší bizáry Slavíků. Gott prohrál a Forejt je slavnější než Neckář

Jarda Konáš a Honza Vedral se rozhodli podrobně rozebrat výsledky letošního udílení a hlasování v anketě Český slavík. Jak relevantní a důsledná je anketa, ve které podle pořadatelů skončil poslední Karel Gott, kuchař slavný z bulváru má víc hlasů než ikona české populární hudby a řada hlasujících ani nepozná, co je to kapela?  A jaká byla nejpozitivnějí zpráva šedesátého ročníku Slavíků, kterou měla v režii TV Nova?

Sezóna 7Epizoda 9Před 2 týdny 24:46

Pražská hudba II: Pohled do subkultury. Nobodylisten o dokumentu Generace A

"Jsem z toho taky v rozpacích. Ale není to žádný oslavný dokument, kde by seděla maminka a babička a vyprávěly, jak jsem skvělej," vypráví pražský dýdžej a producent Jakub Nobodylisten Strach v rozhovoru s Honzou Vedralem o dokumentu Generace A: Ať si každej dělá, co chce. "Je to zachycení doby a světa kolem mě. Lidi z jiných světů se z něj dozvědí něco o subkultuře," popisuje snímek režiséra Kryštofa Zvolánka,  který měl premiéru na jihlavském filmovém festivalu. Nobodylisten za sebou má silný rok. Je podepsaný pod úspěšným mixtapem J.EDEN E-GEN, který udělal pro Yzomandiase, produkoval část alba Emmy Smetany a Jordana Haje a znovu naskočil do kolotoče večírků a dýdžejských parties, ze kterých před covidovým obdobím vystavěl fenomén jménem Addict. "Tempo, kterým jsme já a parta kolem jeli, bylo vražedný. Neuměli jsme na nic říct ne. Naučil jsem se zpomalit," ohlíží se nyní za obdobím posledních dvou let.  * Jak souviselo covidové období se vznikem labelu Addict Sound? * Proč je nyní v hibernaci? * Jak vznikal dokument Generace A?  * Kde se bude konat další Addict? * Jak zamíchal s životem Jakuba Stracha bulvár? * A kdy bude nové album VR/Nobody? "Konečně zase prožíváme naplno rozjetou podzimní a zimní sezónu. Teď nezzbývá, než to všechno dohrát a dát si zase chvíli pauzu. Potřebuju zmizet," uzavírá Jakub Nobodylisten Strach.  O podcastové sérii Pražská hudba II Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Sezóna 7Epizoda 82. listopad 2022 32:08

Pražská hudba II: Nová éra Malostranské besedy začne brzy

Mohou ještě dnes existovat domovské klubové scény pro mladé kapely? I o tom si Honza Vedral povídal s dramaturgem Malostranské besedy Martinem "Wóďou" Vodehnalem v dalším pokračování volného podcastového cyklu Pražská hudba II. Řeč byla i o jeho zkušenostech tourmanažera Vypsané fixy a akustických koncertech, za které Wóďa vyměnil hraní s půlpunkovou kapelou Špuntkvaně. "Chodí míň lidí. Víc si rozmýšlí, než na něco přijdou. I u stálic, které měly vyprodáno dopředu, trvá, než se koncert vyprodá. Nalákat lidi, aby přišli, nám dá mnohem větší práci," popisuje Vodehnal realitu pražských hudebních klubů po covidu. "Je těžký lákat lidi někam, kam se jim nechce. Pojďme se na to ale podívat tak, že nějaká zábava být musí, nebo se z toho zblázníme," dívá se ale do budoucnosti pozitivně. V roce 2023 by rád konečně naplnil svoji vizi, aby se z Malostranské besedy stal klub nejen pro generaci rodičů dnešních teenagerů, ale svůj domov tu našly i mladé kapely a scény kolem nich.   Bude se do Besedy jednou chodit i na hip hop? I o tom byla řeč v novém vydání podcastu Headliner CZ.  O podcastové sérii Pražská hudba II Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Sezóna 7Epizoda 724. říjen 2022 01:06:50

Fenomén Ztracený: Zrod, pád a triumf nejúspěšnějšího českého hudebníka

Před patnácti lety živořil jako barový muzikant, dnes Marek Ztracený mění dějiny české populární hudby. Během týdne oznámil tři koncerty v pražském Edenu a lístky na první dva zmizely v řádu hodin. Jak se zrodila hvězda ze Železné Rudy? Na to v podcastu Headliner CZ odpovídají VKV – Vlček, Konáš Vedral.  * Kde a jak se objevil Marek Ztracený? * V čem byla výjimečná skladba Zrácíš? * Proč si všichni mysleli, že z něj bude one hit wonder? * Proč od Ztraceného dával celý showbyznys ruce pryč? * Za co vděčí Richardu Krajčovi? * Co mají společného Marek Ztracený a Michal David? * Jak se Ztracený postavil znovu na nohy? * V čem si prospěli s Hanou Zagorovou a Karlem Gottem? * A co si myslí o výtkách kritiků sám Marek Ztracený? * A co na to Miloš Zeman? Ve speciálu podcastu Headliner CZ probíráme zevrubně celou kariéru nejúspěšnějšího současného českého popového muzikanta. Dojde i na rozhovor s hledačem talentů Martinem Červinkou, který ho kdysi podepsal, a konfrontaci se samotným Markem Ztraceným.  Pokud se vám podcast líbí, budeme rádi, když Headliner podpoříte na www.hithit.cz/headliner [//www.hithit.cz/headliner]

Sezóna 7Epizoda 613. říjen 2022 30:51

Pražská hudba II: Krizi střídá krize. Hrozí konec hudebních klubů?

Klesající návštěvnost. Rostoucí ceny energií. A nepředvídatelné rušení a překládání dlouhou dobu plánovaných koncertů. Nejen v hlavním městě stojí česká klubová scéna na prahu velké proměny. "Covid na nás dopadá teď. Já jsem dva roky přežil bez problému, protože všichni řešili covid, covid covid. Tady máte peníze navíc, tady vám vyjdeme vstříc… A teď? Už je po covidu, už nepotřebujete pomoc," říká ředitel MeetFactory Marek Lakomý v dalším díle volného cyklu podcastů Pražská hudba II. V rozhovoru s Honzou Vedralem hovoří o tom, jak se jeho klub vyrovnával s dopady pandemie, změnou dramaturgie i menší chutí lidí chodit do klubů. "I velká jména, která u nás hrála, měla letos návštěvnost nižší. Do roku 2023 s tím budeme muset začít nějak výrazněji pracovat. Kapely, na které dřív přišlo bez problému 500 nebo 600 lidí dnes mají 400 nebo 200 lidí v sále. Je to opravdu špatný," popisuje Lakomý realitu hudebních klubů, které v dramaturgii nesází jen na mainstreamová jména. A který se netýká zdaleka jen MeetFactory. "V současných rozpočtech na hudební akce figurují naprosto minimální částky. Třeba 50 lidí a 300 korun. Zbytek zaplatíme z dotací a od donátorů," přiznává. * Jak se v pražských klubech změnil systém předprodejů?  * Kdo nese náklady za náhle zrušené koncerty?  * Jak kluby řeší rostoucí ceny energií? * Jaký má inflace a rostoucí ceny služeb dopad na turné kapel a kdo to zaplatí? * Jak fungují dotace a komunikace s úředníky? * A jak reálná je hrozba, že se vrátí na podzim roušky?  "Budeme si muset zvyknout na novou realitu hudby. Jako se dřív říkalo, že galerie a divadla bez dotací nemohou nezávisle fungovat, tak to teď nepůjde ani u té hudby," říká ředitel MeetFactory Marek Lakomý.  O podcastové sérii Pražská hudba II Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Sezóna 7Epizoda 56. říjen 2022 53:21

Pitva Chinaski. Všechno je v hajzlu. Horizontálně i svisle!

Dvanácté album Chinaski dostalo název Frihet a překvapilo energií, návratem k rockovému soundu i cynickými texty. "Láska je na nic" nebo "život je kurva převlečená za kalendář," zpívá na něm Michal Malátný.  "Mám pocit, že jsem se dostal ke svobodě, po které jsem toužil," vysvětluje v podcastu Headliner CZ. "Škoda, že mi to tak dlouho trvalo." Jak vznikaly skladby na albu Frihet? Jaká jsou jeho silná a jeho slabá místa? V novém podcastu Headliner CZ frontman kapely společně s Honzou Vedralem provedl jeho pitvu. "Jsme tak rozjetý a v takovým laufu, že už máme rozdělané nové písničky. Chceme jít v listopdu do studia a zkusit to nahrát. Nevím jestli ty písničky někde vyjdou. Ale chceme využít energie, kterou teď máme," říká v podcastu, který doplňuje titulní rozhovor [https://www.headliner.cz/2022-10/jeste-mam-chut-neco-rict] říjnového vydání časopisu Headliner.  Pokud vás baví číst Headliner, podpořte nás, prosím, na hithit.cz/headliner [https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fhithit.cz%2Fheadliner%3Ffbclid%3DIwAR3z8Dqe14RkfGUoThKsi4zhhW5-DnbAyiGSoRbC5VKTBHS0jgn1vd_tt_Y&h=AT0ICu0GFW6rw85_GqsEHnYnygT75-qKlETGax90T9QdFMlXfWA1TDRNCriDaIs0PMc1RPdUu0EnRi5XPQ-R44LDJFpfI0iR9HqYq1rxgg28C6EmE3Wz7JfIs2eewIgcv3CHE9g&__tn__=-UK-R&c[0]=AT3_vhuBRekkltSvxuoC65iVF379zoF4hdLHogPcdfswasO9eEztMABpA0pxkKFYPW1tOW-aht0wNMlDG1y9_Wl9JYnYTZtdHCQM0Ebd7aF494uSzUe1uy1CE4nINmqmJwvyiLSx7XMzpn09yIORuVey_-a4nf5PO2U7zBQiCT51tLQjLkl7TN5vRJ_melLJ0qGTsPwntZuB] a kupte si nový tištěný Headliner 100.

Sezóna 7Epizoda 419. září 2022 30:26

Jan Bendig: Je neuvěřitelný, když bílý publikum zpívá romsky

Za mikrofon podcastu Headliner CZ tentokrát usedla Liv Boková a jako svého hosta uvítala zpěváka Jana Bendiga.  Po talentové soutěži, kde se ukázal jako patnáctileté ucho, se od něj všichni odvraceli, mnozí nechtěli mít nic společného „s Romákem“. Jednu z prvních šancí mu dala Hana Zagorová, hodně se naučil od milované Věry Bílé. Hudebně se našel ve stylu latino, zpívá česko-romsky, jeho klipy dnes mají miliony zhlédnutí a sledují ho statisíce fanoušků. Nyní otevřeně, s úsměvem a pokorou mluví o cestě, mnohdy trnité, která vedla k současným úspěchům. Probíráme jeho nynější aktivity, nejbližší pracovní plány, včetně muzikálového seriálu pro Romflix a největšího koncertu jeho dosavadní kariéry. Mluvíme o jeho vztahu k Chánovu, pravidelném koncertování v Anglii, spolupracích, které si vysnil už jako malý kluk, a teď se stávají realitou. „Teď když někde zpívám, tak vidím z pódia, jak to bílý publikum zpívá romsky, což je pro mě neuvěřitelný,“ říká o spojování romštiny a češtiny v textech. Češi si prý sami hledají významy jeho písní na internetu. „Co je víc, než spojit více národností a nedělat v tom rozdíly? Na mých koncertech se neřeší, jestli je tam Romák, jestli je tam Vietnamec, jestli je tam černoch…“ vypráví Jan Bendig v podcastu Headliner CZ.  Pokud vás baví číst Headliner, podpořte nás, prosím, na hithit.cz/headliner [http://www.hithit.cz/headliner] a kupte si nový tištěný Headliner 100.

Sezóna 7Epizoda 312. září 2022 01:00:43

Pražská hudba II: Jak Lenny zachytila historii s kytarou v ruce

Nové album Lenny nazvané Heartbreak Culture už sklízí první nadšené reakce kritiků i fanoušků. „Dá se říct, že zachycuje historické okamžiky, kdy se hudba nahrála přes Skype nebo přes Zoom. Je to svým způsobem i záznam covidové doby,“ popisuje jeho vznik sama zpěvačka. Jak se za poslední tři roky změnil život i vkus hudebníků? A kde se objevila vášeň pro elektrické kytary? Svou třetí desku začala Lenny natáčet v Liverpoolu, ale nakonec na ní z velké části pracovala se skvadrou producentů a songwriterů z domova. Z Prahy sledovala i to, jak její skladbu Lithium online produkuje Mike Shinoda z Linkin Park. Krom natáčení se zkomplikovaly i možnosti hraní ve světě, které měla Lenny rozjednané. „Z velké části se koncerty jenom přesunuly. Třeba maďarský festival Sziget držel slovo. Ti nás s kapelou chtěli a úplně bez problému to dva roky počkalo,“ vypráví Lenny.  „Problém je třeba u showcasových festivalů jako Reeprebahn. Ti naplánovaný program přesunuli o rok, ale protože nemohlo vystupovat tolik interpretů, tak je sesekali a ty zbylé odložili o další rok. Reálně máte šanci až za rok, za dva, protože se to celé posunulo.“ Je po takové změně pravidel pro české hudebníky ještě těžší proniknout do zahraničí? „Já vidím cestu v tom pracovat na muzice, protože když se vám něco povede, tak už se dveře otevírají samy. Ale v cizině je samozřejmě ohromná konkurence a není to jednoduché. Musí se to zkrátka potkat,“ vypráví Lenny v rozhovoru s Honzou Vedralem. O podcastové sérii Pražská hudba II Naplnily se vize během krize? V druhé sérii podcastů Pražská hudba se hudební časopis Headliner vrací k reálným dopadům koronavirové krize na hudební branži a dění v Praze. Jak se pražská hudební scéna, její podoba i vnitřní chod proměnily? To se dozvídáme prostřednictvím konkrétních příběhů umělců, promotérů, provozovatelů klubů, zástupců technických profesí či producentů. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Sezóna 7Epizoda 21. září 2022 01:18:20

Ben Cristovao: Věci, co o sobě říkat nechci

„Někdy se potřebuješ z něčeho vypsat. A tohle album takové bylo," říká Ben Cristovao o aktuální nahrávce Protenkontrast, která celé léto bodovala v trendech. „Byl jsem víc upřímnej, než standardně jsem.“ Věci, které o sobě zatím neřekl, vypráví i v otevřeném rozhovoru s Honzou Vedralem. Řeč byla o kráse i nástrahách chaosu, bitkách s rasisty, úspěších jeho sestry Biancy se stand upy v Americe, dětech i tom, že celá Benova pěvecká kariéra je ve skutečnosti následkem dvouměsíční kalby. A samozřejmě i o tom, že 1. října se Ben Cristovao chystá podruhé pokořit O2 arénu. „Když letíš v balónu a jsi vodorovně se zemí, tak jsou v tvým zorným poli jenom lidi. Všude. A všichni koukají jenom na tebe. To nikde jinde nezažiješ,“ vypráví Ben. „Viděl jsem třicet tisíc lidí, který na mě koukaj. Zažil jsem trippy věci, který nezažije nikdo. Miluju to, ale potřebuju to znova a tentokrát to zvládnout líp.“