Vizitka
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: David Cysař: Přeju si, aby Winternitzova vila připomínala dějiny 20. století

Když se David Cysař prochází mezi návštěvníky jednoho z dobových divadelních představení, uváděných ve funkcionalistické Winternitzově vile, má prý pocit, jako když se prochází mezi předky. Díky práci Cysařova rodinného týmu sem dnes můžeme zajít na koncert či přednášku, o samotné vile a její historii pak vznikne film. David Cysař je totiž profesí kameraman, a i tom, proč se věnuje v podstatě výhradně dokumentu, mluvil ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

46:41

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Včera 35:04

Robert Mikluš: Role v Dukle 61 mě sblížila s tátou. Třicet let pracoval jako horník

Ve filmu Zátopek si Radek Mikluš zahrál komunistu Dostála, v rozhlasové hře Dilema Emila si roli prohodil s Václavem Neužilem a ztvárnil samotného slavného běžce. S Ondřejem Cihlářem ve Vizitce mluvil nejen o natáčení vltavské rozhlasovky, ale také o náklonnosti k Shakespearovi, konzervativním divadelním publiku a natáčení minisérie Dukla 61. Do scénáře tehdy drobně zasahoval i Miklušův otec, který v OKD razil hlavní šachty.

Před týdnem 49:26

Badatelka Karla Hartl: Vítězslava Kaprálová je mojí životní obsesí

„Vítězslavu Kaprálovou bych zařadila nejen do české moderny, ale přímo do české avantgardy. Svou dobu předběhla v řadě hudebních ohledů. Melodie uměla nádherně podtrhnout neotřelými harmoniemi, její hudbu mohu poslouchat i po pětadvaceti letech zas a znova,“ říká o v Brně narozené umělkyni Karla Hartl, zakladatelka torontské The Kapralova Society. Odkaz umělkyně i mýty s ní spojené probrala ve Vizitce s Renátou Spisarovou.

Před týdnem 48:02

Petr Tyc: Studenti konzervatoře Duncan centre jsou osobnosti, zapracovat ale musíme na odvaze

„Mám rád skvělý, čistý tanec. Ze scény se sice vytrácí, ale já to naprosto chápu. Je správné, že v současnosti se tanec propojuje s výtvarným uměním nebo divadlem,” říká ředitel konzervatoře Duncan centre Petr Tyc. Jaká byla jeho cesta do vedení školy, která má kořeny vycházející z jiných principů než je dril, disciplína a dokonalé provedení? I o tom mluvil ve Vizitce s Kristýnou Frankovou.

Před týdnem 49:10

Michal Škoda: Nejsilnější momenty mi přinášejí místa spojená s architekturou

„Poslední tři roky mám v ateliéru zase hlínu. Několikrát jsem se ten materiál pokoušel použít, ale nefunguje mi to,“ říká výtvarník, kurátor a muž celoživotně spjatý s jižními Čechy Michal Škoda. Keramiku vystudoval na střední škole, od poloviny 90. let ale pod vlivem architektury a prostoru pracuje převážně se dřevem, deskami a papírem. Jeho objekty a kresby je možné aktuálně vidět na výstavách v Praze a Hluboké nad Vltavou. Do Vizitky jej pozvala Hana Slívová.

Před týdnem 49:57

Hyperrealista Adam Kašpar: Mojí prací je poznávání krajiny, obrazy jsou jen obal

Do lesa chodil meditovat, ale došlo mu, že je škoda před přírodou zavírat oči. Absolvent AVU Adam Kašpar přírodu studuje, žije a realisticky maluje – ať už na plátno, anebo do deníkových knih. V minulosti se naučil runové písmo, kterým deníkové zápisy šifroval. O svém vztahu k Bohu, k městu i krajině mluvil ve Vizitce, kam ho pozval Aleš Spurný.

Před týdnem 46:20

Jan Vondráček: Kdyby se major Alexejev kál, popřel by celý svůj život

Už od dětství měl Jan Vondráček rád Jiřího Suchého. K přijímačkám na konzervatoř přišel s jeho monologem, který ale také odříkal jeho hlasem. Tato parodie u komise neprošla, divadlo tak Vondráček začal studovat až o několik let později na DAMU. Vojnu, ale i rodinné prostředí, hlasové a herecké dovednosti a také vztah k roli majora Alexejeva, za kterou je letos nominován na Thálii, reflektoval ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.

Před 2 týdny 48:55

Saša Střelcová: Hudební vzdělávání dokáže pohnout s problémy společnosti

Plantlovers: Neviditelná botanika městského prostředí. Tak se jmenuje kniha, kterou své sedmileté bádání v oblasti rostlin a jejich vztahu k člověku a městskému prostoru završilo duo Alexandra Střelcové – Julien Antih alias Haenke.

Před 2 týdny 48:40

David Klimeš: Nejhorších scénářů se můžeme vyvarovat, jen když je známe

„Skládám vedle sebe střípky a ukazuji, jak spolu věci souvisí. Můj úkol je jednou za dva tři dny nabídnout souhrn dění v politice a říct, co by se z toho mohlo vyklubat,“ říká David Klimeš o své pozici komentátora ekonomicko-politického dění. V čem je mu blízká osobnost prezidenta Masaryka a jaké dovednosti by měl mít nový prezident či prezidentka? Proč je pro redakce důležité mít silné editory a jak dnes média vnímají jeho studenti? Mluvil o tom s Markétou Kaňkovou.

Před 2 týdny 44:35

Klára Wang Tylová: V sílu duchů věří na Tchaj-wanu téměř každý

Jsou milí, ale uměření, disciplinovaní, trvdě pracují a nedávají příliš najevo emoce. Tak o Tchaj-wancích mluví novinářka Klára Wang Tylová, která své zkušenosti a pocity ze života na Tchaj-wanu přenesla do knihy Ostrov duchů. V šesti příbězích odlišných hrdinů píše o hledání – a taky o tom, jak v tom lidem mohou pomoci duchové. Do Vizitky ji pozvala Markéta Kaňková a společně mluvily nejen o knížce, ale také o tchaj-wanské kultuře a jazyce.

Před 3 týdny 49:49

Michal Novotný: Národní galerie nemůže dělat výstavy jako v Tate, musí jít vlastní cestou

„Zdá se, že je autentické, ale ono je sestříhané a zinscenované. Takhle dnes funguje intimita,“ říká ředitel Sbírky moderního a současného umění v Národní galerii Michal Novotný o videu na výstavě Intimita jako vzdor. Změny v pojetí intimity, ale i solidarita a umění, na které se nenahlíží pouze přes jeho podobu, ale i kontext vzniku, je jeho dlouhodobým tématem. Ve Vizitce s Markétou Kaňkovou mluvil o vnímání galerie očima veřejnosti a způsobech vystavování moderního umění.