Hudba v miléniu
Epizoda 223. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Daria Klimentová

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu primabalerína a pedagožka Královské akademie v Londýně.

28:45

Hudba v miléniu

Vydává: Classic Praha

O klasice v jednadvacátém století. Přední osobnosti české i zahraniční hudební, divadelní a taneční scény diskutují na Classic Praha s Ondřejem Fischerem o současném kulturním směřování.

Web

Epizoda 69Před pěti dny 26:02

Dirigent Jac van Steen o proměnách svého povolání, o české hudbě i o prosincových koncertech "Vánoce v Paříži"

Jac van Steen je holandským dirigentem mezinárodního renomé, který většinu své kariéry pracoval především v Německu a Velké Británii. Působil například jako šéfdirigent Norimberských symfoniků, Staatskapelle Weimar nebo Dortmundské filharmonie. Vyučuje na Královské konzervatoři v Haagu. V Británii byl například hlavním hostujícím dirigentem Velšského národního orchestru BBC, je čestným hlavním hostujícím dirigentem Ulsterského orchestru v Severním Irsku, se kterým například nedávno nahrál pozoruhodné CD se Symfonií č.2 a také s Houslovým koncertem skladatele Kurta Weilla. Na svém kontě má úctyhodnou diskografií snímků s nejrůznějšími orchestry, které v průběhu let dirigoval.

Epizoda 68Před týdnem 26:49

Dirigentka a sopranistka Michaela Rózsa Růžičková se věnuje široké škále aktivit

Michaela Rózsa Růžičková pochází ze slovenské hudební rodiny a věnuje se široké škále aktivit. Navazuje také na slavnou dirigentskou tradici: její učitel na konzervatoři byl žákem Václava Talicha. Michaela Rózsa Růžičková studovala čtyři roky dirigování a klavír na Bratislavské Konzervatoři u Zdeňka Bílka, posledního žáka slavného českého dirigenta Václava Talicha, a následně deset let na Akademii Múzických Umění v Praze. Titul získala pod vedením profesorů Jiřího Bělohlávka, Tomáše Koutníka, Františka Babického, Jiřího Chvály a dalších významných českých dirigentů a sbormistrů. Poté ještě na akademii absolvovala operní zpěv jako koloraturní sopranistka ze třídy profesorky Magdalény Hajóssyové. Věnuje se orchestrálnímu dirigování, studiovému nahrávání včetně filmové hudby, sbormistrovství, zpěvu i aranžování.

Epizoda 67Před 2 týdny 24:18

Václav Luks o živé nahrávce Mé vlasti, aktuálních koncertech, hudbě k filmu Il Boemo i historických žestích

Hostem pořadu Hudba v miléniu je dirigent a zakladatel orchestru Collegium 1704, cembalista, hornista a odborník na historicky poučenou interpretaci. Václav Luks studoval na Konzervatoři v Plzni a na Akademii múzických umění v Praze lesní roh a cembalo, později starou hudbu na Schole Cantorum Basiliensis ve švýcarské Basileji, během studií též koncertoval jako sólohornista Akademie für Alte Musik Berlin. Barokní orchestr Collegium 1704 a přidružený soubor Collegium Vocale 1704 založil roku 2005 na základě již existujícího komorního orchestru z dob studií na konzervatoři, a to u příležitosti projektu Bach – Praha – 2005.

Epizoda 66Před 3 týdny 22:16

Píše disertaci o spiritualitě v západní hudbě. Nejsem ale duchovní skladatel, říká Jan Ryant Dřízal

Jan Ryant Dřízal v pořadu Hudba v miléniu hovoří o svém skladatelském stylu, postmodernismu, pražských a estonských inspiracích i o spiritualitě v západní hudbě - tématu, o němž aktuálně píše svou disertační práci na HAMU.

Epizoda 6526. říjen 2022 23:31

Muž mnoha aktivit. Klarinetista Irvin Venyš hostem pořadu Hudba v miléniu

Irvin Venyš je jedním z předních českých klarinetistů, pedagogem HAMU, organizátorem Pražských klarinetových dnů a Koncertu proti totalitě a letos nově také ředitelem Nadace Bohuslava Martinů. Interpretuje klasické kusy, soudobou hudbu, crossover na pomezí jazzu a dokonce i folklór.

Epizoda 6419. říjen 2022 27:31

Ředitelka a manažerka orchestru BERG Eva Kesslová představuje nové projekty orchestru

Eva Kesslová vystudovala housle na konzervatoři a posléze hudební management na Hudební akademii múzických umění. Účastnila se i zahraničních studijních pobytů: v roce 2002 na Dartington College of Arts, v letech 2005 - 2006 díky Fulbrightovu stipendiu na New York University a v letech 2007 - 2010 v J.F. Kennedy Center for the Performing Arts ve Washingtonu. V současnosti je doktorandkou na Vysoké škole ekonomické v Praze, katedře takzvaného Arts managementu. Od roku 1999 pracuje jako manažerka orchestru BERG, od roku 2006 pak jako jeho výkonná ředitelka.

Epizoda 6312. říjen 2022 30:29

Jitka Čechová a Jan Páleníček hovoří o hudebním odkazu Josefa Páleníčka a novém CD s jeho skladbami

Album Josef Páleníček - Chamber Works vyšlo nedávno u vydavatelství TRIART recording. Jsou na něm autorovy Chorální variace pro violoncello a klavír (1942), Písně staré číny pro ženský hlas a klavír (1947), Suita piccola in G pro housle a klavír (1958) a Sonáta pro klavír (1935 - 1936). Kromě Jitky Čechové a Jana Páleníčka na nahrávce zpívá ještě mezzosopranistka Jana Hrochová a hraje houslista Jan Talich.

Epizoda 625. říjen 2022 30:50

Slunci a dešti nelze poručit. Nikol Bóková opět na Classic Praha, nejen o novém labelu

Po více než roce je opět hostem pořadu Hudba v miléniu klavíristka a skladatelka Nikol Bóková. Mezitím stihla získat cenu Anděl v jazzové kategorii, vydat nové album Elements, založit si vlastní hudební vydavatelství a mnoho dalšího.

Epizoda 6128. září 2022 32:08

Režisér a dramatik Martin Čičvák hovoří o novém představení Státní opery Praha Ples v hotelu Savoy

Klíčový děj se odehraje na plese: Aristide se na něm chce tajně sejít se svou bývalou milenkou, tanečnicí Tangolitou, aniž tuší, že se to jeho manželka Madeleine dozvěděla a vypravila se na ples tajně také, s pomocí své dávné přítelkyně Daisy. Ta se právě vrátila z Ameriky a nikdo neví, že Daisy je ve skutečnosti veleúspěšný skladatel Pasodoble. Netuší to ani Aristidův přítel, turecký atašé Mustafa Bej, který se do Daisy zamiluje. Madeleine zase okouzlí nesmělého právníka Célestina...

Epizoda 6021. září 2022 44:48

Generální ředitel České filharmonie David Mareček představuje nadcházející sezónu

Svou 127. sezonu odstartuje Česká filharmonie ve velkém stylu. Kromě tradičního zahajovacího koncertu se její příznivci mohou těšit také na vydání očekávaného druhého disku Mahlerova cyklu. Nahrávka Páté symfonie vychází už 14. října. Česká filharmonie uzavřela dlouhodobé partnerství s labelem Pentatone na začátku letošního roku. Prvním společným počinem bylo CD Čtvrté symfonie Gustava Mahlera, které sklidilo mimořádně pochvalné kritiky. Prestižní britský hudební časopis Gramophone díky této nahrávce následně nominoval Českou filharmonii na titul Orchestr roku.