Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Daňové výnosy jsou neudržitelné. Vláda musí zvýšit daně, vyzývá ekonom Mertlík

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na téměř 190 miliard korun. Je pravděpodobné, že se nepodaří dodržet schválený schodek ve výši 280 miliard. „Je to situace radikální nejistoty, kdy je velmi obtížné prognózovat, kam až ta výše toho deficitu dospěje. A vláda má poměrně omezené možnosti,“ konstatuje ekonom a bývalý ministr financí Pavel Mertlík.

25:44

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Včera 26:05

Marvanová: Dopravní podnik nemůže dál rozhodovat o miliardách. Bez kontroly bují korupce

Opozice na pražském magistrátě se neúspěšně pokusila odvolat primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) kvůli kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku. „Byl to logický návrh, už několikátý ze strany opozice. Já jsem pro něj nehlasovala, protože by to bylo spíš politické gesto. Blíží se volby a voliči by měli rozhodnout, komu dají důvěru,“ konstatuje pražská radní Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu).

Před dvěma dny 26:16

Konec práva na potrat je vítězstvím trumpismu, říká redaktor Anýž

Americký nejvyšší soud zrušil federálně zaručené právo na potrat, které měly ženy ve Spojených státech zaručeno verdiktem Roe vs. Wade z roku 1973. Podobu potratových zákonů teď mají plně v rukou jednotlivé státy. „V devíti státech už jsou interrupce zakázané a v dalších 12 až 13 se to očekává v řádu dnů až měsíců,“ uvádí redaktor Aktuálně.cz Daniel Anýž. Zákazy se prý týkají i případů znásilnění nebo incestu.

Před pěti dny 25:26

Poradce premiéra: Pomoc s cenami energií jde proti snaze stabilizovat rozpočet. Potřeba je ale obojí

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středečním mimořádném projevu slíbil nová opatření na pomoc domácnostem, které se potýkají se zvyšujícími se cenami. Poprvé se také sešla obnovená Národní ekonomická rada vlády, která má přicházet s návrhy kompenzačních opatření a řešení aktuálních otázek v oblasti energetiky a státního rozpočtu. „Jde to trošku proti sobě, protože kompenzační schémata znamenají poměrně velké náklady pro státní rozpočet,“ připouští ekonom David Havlíček.

Před pěti dny 25:27

David Havlíček, ekonom z pojišťovací společnosti EGAP, člen Národní ekonomické rady vlády

Premiér Petr Fiala z ODS slíbil, že stát pomůže občanům i firmám zvládnout cenový šok spojený s rostoucími cenami energií. Podle opozice vláda dělá málo a s nabídkou pomoci přichází pozdě. Bude klíčem ke zvládnutí inflace a podmínkou dalšího hospodářského rozvoje energetika?

Před šesti dny 25:46

Rusové upadli do apatie. Panuje tam atmosféra strachu a udavačství, popisuje bývalá zpravodajka

Tři miliony dolarů vynesla dražba Nobelovy ceny míru, kterou loni získal ruský novinář Dmitrij Muratov. Ten peníze daruje ukrajinským dětem, které musely ze své země utéci před válkou. „Ta zpráva se objevila i v největších ruských médiích. Nebylo možné ji úplně zamlčet. Ale třeba mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to komentoval slovy, že vítá jakoukoliv aktivitu na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, kteří přicházejí do Ruska,“ přibližuje bývalá zpravodajka v Moskvě Ivana Milenkovičová.

Před týdnem 26:22

Hlubuček vstoupil do politiky, aby se obohatil. Na rozdíl od Babiše, srovnává jejich kauzy Vondrák

Premiér Petr Fiala (ODS) nepovažuje kauzu tunelování pražského dopravního podniku za větší důvod k rekonstrukci vlády. Opozice přitom požaduje rezignaci ministra vnitra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana. „Pokud setrvá na postu ministra vnitra, tak hrozí to, co bych nazval systémovou podjatostí. Byť nemá přímý vliv na policii a další instituce, stále stojí v čele resortu a hrozí implicitní ovlivňování,“ upozorňuje poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Před týdnem 25:58

Rusko má dostatek techniky, ale málo vojáků. Ukrajina čeká na zbraně pro ofenzívu, míní politolog

Evropská unie možná tento týden udělí Ukrajině status kandidátské země a podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli tomu Rusko ještě zintenzivní své útoky. „Očekávám, že budeme svědky maximalizace ruského tlaku. Ale postup je zatím minimální, jsou to kilometry a nikoli to, co Rusové očekávali,“ myslí si slovenský politolog Alexander Duleba.

Před týdnem 26:44

Rezignace ministra vnitra? Rakušan nic neovlivňuje a vývoj ukazuje, že policie koná, uvádí Kovářová

Ministr školství a místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík rezignuje na obě své funkce kvůli dlouholetým stykům se zlínským podnikatelem Michalem Redlem, jenž stál podle policie v čele skupiny zaměřené na tunelování pražského Dopravního podniku. „Vysílá tím signál, že v případě jakéhokoli podezření naše hnutí reaguje okamžitě,“ uvádí místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN).

Před týdnem 26:19

Zvýšení rodičovského příspěvku o 100 tisíc korun? Zdroje na to jsou, míní poslanec Juchelka

Vláda chce kvůli zdražování od července zjednodušit přístup k některým sociálním dávkám. Týkat by se to mělo žádosti o příspěvek na bydlení a pravidel pro čerpání rodičovské. Podle opozice to ale v době mimořádného zdražování nestačí a hnutí ANO mimo jiné navrhuje zvýšit rodičovský příspěvek ze 300 na 400 tisíc korun, což by podle Aleše Juchelky (za ANO) mohlo pokrýt inflaci.

Před týdnem 24:21

Rusko je třeba izolovat, a ne si telefonovat s Putinem, míní litevský ministr zahraničí

Litva patří od počátku ruské invaze k největším spojencům Ukrajiny. Vilnius podporuje Kyjev na poli mezinárodní diplomacie i vojensky: „Bereme to tak, a myslím, že Litevci a Češi to chápou stejně, že Ukrajinci bojují také za nás. Když zvítězí, budeme ve větším bezpečí. Když prohrají, je otázkou, kdo bude další na řadě,“ upozorňuje litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.