Finančák
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Daňové ráje způsobují nerovnosti mezi firmami a podkopávají důvěru v demokracii, tvrdí ekonom Janský

Pojem daňový ráj evokuje idylické místo s palmami, bílým pískem a průzračnou mořskou vodou. Idylické je ale jenom pro nadnárodní firmy, které sem přesouvají velkou část svých zisků, aby nemusely platit daně v zemích, kde tyto zisky vytvořily. A právě tyto země jsou tak ročně připraveny o miliardy korun.

25:47

Finančák

Vydává: Český rozhlas

Finančák je magazín o všem, co se týká peněz. S lidmi na ulici i odborníky mluvíme o tom, jak ušetřit, naspořit, vydělat nebo do čeho investovat. Zveme si hosty, kteří rozumí financím, a ptáme se jich na konkrétní rady. Pravidelně vyrážíme do ulic a zjišťujeme, jaké mají lidé finanční návyky a jestli mají svoje peníze pod kontrolou. Rozebíráme nejen aktuální témata, ale i nadčasové otázky spojené se správou peněz, dárcovstvím, investicemi, dluhy nebo dědictvím.

Web

Včera 25:39

Příspěvek na bydlení může využít až 20 % domácností, ale využívá ho jen 5 %, říká sociolog Fialík

Některá média i političtí představitelé se nám poslední roky snažili namluvit, že ten, kdo využívá sociální dávky, je parazit či nepřizpůsobivý. Tento narativ se ale postupně mění.

Před 2 týdny 26:25

Generace Z se nebojí zvednout zadek, říká o zoomerech trendspotterka Pavlína Louženská

Ochota riskovat v investicích, vysoké nároky na udržitelnou budoucnost, důraz na duševní zdraví, ale i vůle udělat pro změnu něco konkrétního. Generace Z je někdy označována jako generace sněhových vloček, ale není to přesně naopak?

Před 3 týdny 25:03

Svatba za 50 000? Dá se to, tvrdí event specialistka Stacy Farská

Na otázky Ivy Hadj Moussy a Richarda Vrdlovce tentokrát odpovídala Stacy Farská, která má s organizováním svateb a dalších událostí bohaté zkušenosti. Podle ní lze srazit výdaje i tak, že o spolupráci požádáte své přátele a rodinu. Kamarádka může upéct koláče nebo makronky, které lze pak jako svatební výslužku věnovat hostům. Kamarádi mohou pomoci třeba i s realizací jmenovek nebo pozvánek. Na ty pak rozhodně není třeba používat ten nejluxusnější papír.

1. září 2022 28:28

Firmy chtějí lidem přidat, ale spíše symbolicky, říká analytik Tomáš Ervín Dombrovský

Zatímco do letošního léta české firmy hodně nabíraly, kvůli tlaku zvyšujících se nákladů se předpokládá, že k dalšímu rozšiřování svých řad o nové zaměstnance budou přistupovat spíše opatrně. „Nad podzimem visí obrovský otazník, ale apokalypsu v podobně zhroucení trhu neočekáváme. Předpokládám, ačkoliv firmy šlápnou na brzdu, masivní propouštění nejspíše nenastane,“ mírní ve Finančáku temné vyhlídky analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský.

11. srpen 2022 26:28

Podvod je svým způsobem kouzelnické představení. Opakuje osvědčené triky, říká Janek Rubeš

Publicista Janek Rubeš se už léta intenzivně věnuje odhalování podvodníků nejen v pražských ulicích. „Dobrý” podvod považuje svým způsobem za uměleckou disciplínu a nabádá veřejnost: buďte opatrní, ale ostražitost neznamená, že byste neměli věřit vůbec nikomu.

28. červenec 2022 25:32

Strach Čechů z eura je dán zbabělostí politiků, tvrdí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

Pozvání od Ivy Hadj Moussy a Richarda Vrdlovce do Finančáku tentokrát přijal Tomáš Prouza, který je prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu v České republice. Ten tvrdí, že čeští politici prakticky ze všech stran jsou co se týče eura zbabělí. „Většina politiků si řekne, že s eurem je moc práce. Nejen, že by to museli veřejnosti pořádně vysvětlit, ale museli by konečně provést potřebné reformy, hlavně důchodovou,” říká.

21. červenec 2022 28:33

Máme problémy, ale naši předci se měli nesrovnatelně hůř, říká o recesi ekonom Dominik Stroukal

„Kdyby to bylo ještě horší, tak už je to hodně špatný,“ říká jedna z respondentek Iviny ankety. Je podle hosta aktuálního Finančáku, ekonoma Dominika Stroukala, taková skepse na místě? „Lidé vnímají, že problém už tu je, přestože ekonomové recesi ještě nevyhlásili,” upozorňuje.

14. červenec 2022 27:49

Letní brigáda? Ohlídejte si smlouvu, pojištění a daně, radí ekonomka a lektorka Eva Bartasová

Léto je nejenom obdobím odpočinků, ale i sezónou brigád. Na co si dát při vyjednávání se zaměstnavatelem pozor? Jak se liší dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce? A jak se příjmy z brigád daní?

7. červenec 2022 27:54

V očích veřejnosti procházíme nejhlubší krizí za posledních 30 let, říká sociolog Martin Buchtík

To, že se lidé vzhledem k současné inflaci dívají do budoucna s pesimismem, asi nikoho moc nepřekvapí. Jaké skupiny obyvatel vidí svou ekonomickou situaci úplně nejčerněji? A kdy současná krize skončí? Nejen na to se v novém Finančáku ptali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec svého hosta, sociologa Martina Buchtíka ze společnosti STEM. Ten je spoluautorem velkého reprezentativního výzkumu spokojenosti českých domácností, s jehož výsledky přišel posluchače seznámit.