Interview Plus
27. únor 2023

Poslechněte si podcast: Zvěř způsobuje miliardové škody a malí vlastníci můžou být jen pasivními diváky, kritizuje zemědělec

České lesy a pole ničí přemnožená zvěř. Zejména majitelé menších honebních pozemků jsou přesvědčeni, že situace je neudržitelná a vede ke stamilionovým ztrátám i poškozování přírody. „Stavy zvěře jsou takové, že je naše životní prostředí není schopno unést, aniž by vznikaly ekologické a ekonomické škody. A tento problém tu přetrvává desítky let. Vznikl v době socialismu a my s ním i 30 let po revoluci nejsme schopni nic dělat,“ říká soukromý zemědělec a lesník Daniel Pitek.

26:10

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Včera 25:33

Tchajwanci si své obchodní partnery hýčkají. Musí ale navázat osobní vztah, popisuje podnikatel

Předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) doprovázela do Jižní Koreje a na Tchaj-wan i početná skupina podnikatelů, mezi nimi i Lukáš Brchl, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Dronetag: „Tchajwanci nemají ve světě moc přátel, takže jakmile je někde náznak, že by tu měli mít rovnocenného přítele a partnera pro obchod, tak nás vítají s otevřenou náručí.“

Před dvěma dny 25:40

Francie je v krizi a neumí vést dialog. Zákaz kumulace funkcí tam vedl k pohromě, upozorňuje Fischer

Dialog mezi francouzskou vládou a odbory zatím k ničemu nevedl a spor o penzijní reformu se nedaří zažehnat. „Ta země je v krizi. V krizi nejsou její instituce, ale politický personál,“ uvádí bývalý velvyslanec ve Francii a nyní senátor Pavel Fischer.

Před třemi dny 25:53

Živý moderátor je nenahraditelný. Servisní informace ale může prezentovat AI, říká švédský novinář

Umělá inteligence přinese zásadní změny v řadě oblastí našeho života. Výjimkou není ani rozhlasové vysílání, kde se už například začíná využívat syntetický hlas. „Nemůžeme mít moderátora pro každého posluchače, který by říkal: „Dobré ráno, Jane, jak se dnes máte, tady jsou dnešní zprávy“. Syntetické hlasy můžou produkt uzpůsobit tak, že bude působit osobnějším dojmem,“ uvádí jedno z možných využití Olle Zachrison, ředitel zpravodajství Švédského rozhlasu.

Před čtyřmi dny 25:51

Netanjahu si myslel, že radikály zkrotí. Ti ale teď krotí jeho, míní analytik Tureček

Vytrvalé protesty proti justiční reformě přivedly izraelskou vládní koalici na kraj kolapsu. Premiér Benjamin Netanjahu sice v pondělí oznámil její odložení, podle analytika Břetislava Turečka se tak ale jen snaží získat čas: „Ve vládě jsou lidé, kteří čekají, že sice dojde na nějaký dialog, ale bude to jenom formalita a potom si schválí, co chtějí,“ uvádí s tím, že jeden ze sporných návrhů už byl předložen ke druhému čtení v parlamentu.

Před pěti dny 26:04

Jan Špaček: Z Babiše jsem cítil, že už ho dlouho nikdo neobjal. Pavel působil obezřetně

Během kampaně před prezidentskými volbami se kandidáti snažili oslovit voliče i netradičními způsoby. Mimořádnou pozornost přitáhla videa publikovaná pod názvem Fabulace Jana Špačka. Ty přitom více než standardní rozhovor připomínají estrádu či surrealistický kabaret. „Chtěl jsem přijít s něčím novým a ptát se politiků na jiné věci. Nejtěžší otázka, na kterou jsem se kdy zeptal, byla u současného prezidenta Petra Pavla: kolik ve své profesní kariéře zabil lidí.“

Před týdnem 26:20

Balaš: Teď řešíme nedostatek míst na školách. Situace se ale zlomí a o studenty bude velký boj

K jednotným přijímacím zkouškám na střední školy se letos hlásí o 13 procent žáků více než loni. Téměř dvě pětiny z nich chtějí na gymnázia, řada z nich se ale na svoji vysněnou školu nedostane. Podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) je nedostatečná kapacita problémem především Prahy a Středočeského kraje: „Zanedbalo to několik posledních vedení Prahy. 15 let vidíme, jaká je demografická křivka, a tomu měla být přizpůsobena infrastruktura,“ kritizuje.

Před týdnem 25:58

Politici si myslí, že berou málo, ale nemají odvahu se zmrazování platů postavit, soudí Dolejší

Politici opět řeší výši svých platů. Po lednovém rozmrazení se jim totiž zvedly téměř o 13 procent. „Je to automat, dvou a půl násobek průměrné hrubé mzdy, akorát je tam dvouleté zpoždění. Mně přijde, že to není nic tak slavného, pokud od poslanců chceme kvalitní práci a aby nebyli zkorumpovatelní,“ soudí reportér serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší.

Před týdnem 26:06

Vedení se vyhýbá diskusi. V pozadí je spor o nahlížení na dějiny, tvrdí historik z ÚSTRu

Část zaměstnanců Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) si stěžuje na ředitele Ladislava Kudrnu, který vůči nim údajně uplatňuje bossing a cenzuruje jejich práci. „Když nastupoval, tak ve své koncepci naše oddělení velmi chválil. Od Vánoc se ale postoj vedení k naší práci výrazně změnil a začali jsme mít problémy pokračovat ve schválených aktivitách,“ popisuje Václav Sixta, zástupce vedoucího Oddělení vzdělávání.

Před týdnem 25:31

Meteoroložka Míková: V zimním období se oteplování projevuje nejvíc. Čekají nás další teplé zimy

Šestá souhrnná zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) nepřináší nové vědecké poznatky ani zjištění, přesto je její vyznění varovné. Pokud chce lidstvo omezit zahřívání planety a zastavit jeho další růst, má k tomu poslední možnost. „Celý náš klimatický systém může v určitém okamžiku dojít do stadia, kdy se stane něco, co už nemůžeme zvrátit nebo bychom k tomu potřebovali strašně moc energie,“ vysvětluje meteoroložka Taťána Míková.

Před týdnem 26:07

Reforma justice ohrožuje menšiny. Izrael ovládne patriarchální židovská většina, varuje Kalhousová

Statisíce lidí v Izraeli už dva měsíce protestují proti reformě justice prosazované vládou Benjamina Netanjahua. Ten nyní poprvé naznačil možnost ústupků, podle Ireny Kalhousové ale nejde o nic podstatného a snaží se jen uchlácholit veřejnost: „Neřeší to ty zásadní problémy, že by exekutiva, parlament, měl rozhodující slovo pro výběr soudců a že by Kneset mohl přehlasovat jakékoli rozhodnutí Nejvyššího soudu,“ uvádí ředitelka Herzlova centra izraelských studií na UK.