- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Daniel Kroupa: Jen kvalitní jednací řád zajistí věcnou a efektivní demokratickou diskusi
S obstrukcemi v Poslanecké sněmovně již máme zkušenosti dostatečné k tomu, abychom je vyhodnotili a vyvodili z nich závěry pro úpravu zákona o jednacím řádu. Je zajisté v pořádku, pokud má opozice právo dát touto formou veřejnosti najevo, že s nějakým návrhem či rozhodnutím vlády nesouhlasí, pokud však je toto právo tak široké, že znemožňuje vládní většině uskutečňovat svůj program, představuje ohrožení demokracie a musí být zúženo.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Gita Zbavitelová: Izrael – ramadán a hrozba eskalace násilí
Uprostřed protestů statisíců Izraelců proti soudní reformě a nepolevujících palestinských násilností čeká Izrael perný měsíc – ve středu večer začíná muslimský ramadán, který každoročně provází zvýšené napětí, provokace a střety radikálních Arabů s policií.
Robert Schuster: Scholzovo volební inženýrství aneb Když nejde jen o menší parlament
Německý Spolkový sněm patří se svými 736 poslanci k největším demokraticky voleným zákonodárným sborům na světě. Členů Bundestagu je víc než poslanců francouzského Národního shromáždění či britské Dolní sněmovny. Dokonce i miliardová Indie si vystačí s menším parlamentem, než jaký mají v Berlíně.
Jiří Leschtina: Šance na vzkříšení ČSSD ještě doutná
Potřebujeme v Česku novou demokratickou levicovou stranu? O tom, že taková poptávka ve společnosti existuje, svědčí i to, že po silné a moderní levici, která by zapadala do společnosti etablovaných západních levicových stran, volají i leckteří příznivci pravicových uskupení. Což také svědčí o sílící nespokojenosti s tím, že hlavní roli levicové opozice v nynějším parlamentu obsadilo bezbřeze populistické hnutí ANO.
Ondřej Konrád: Nad prezidentovými muži se smráká
Prezidentský majestát je minulostí, ostych před mluvením „na plnou pusu“ možná ještě trochu doznívá, ale je to jen otázka času. V téhle chvíli ne moc dlouhého.
Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem
Prezident Pavel se chystá na obměnu Ústavního soudu. Blažek o abolici. Šance na vzkříšení ČSSD ještě doutná. Scholzovo volební inženýrství aneb Když nejde jen o menší Parlament. Bude i letos období ramadánu provázet násilí? Glosa: Straky, nebo vrabci?
Lukáš Jelínek: Prezident Pavel se chystá na obměnu Ústavního soudu
Spolu se jmenováním guvernéra a členů bankovní rady České národní banky patří výběr ústavních soudců ke klíčovým pravomocem prezidenta republiky. V tomto případě nezáleží jen na něm, ale i na názoru Senátu, který o nominantech definitivně rozhoduje. Přesto dosud prezidenti často přistupovali k tomuto úkolu – řekněme – ledabyle. Do taláru měli tendenci vedle unikátních osobností oblékat i své sympatizanty či kamarády kamarádů.
Karel Hvížďala: Východní Německo, západoněmecký vynález
„Označení východní Němec je domnělá identita. S tímto pojmenováním je spojeno mnoho negativních konotací, jako například: východní Němci jsou líní, hloupí, neschopní, zbabělí, nejsou schopni převzít odpovědnost, špatně se oblékají a neumí pořádně německy.“
Ivan Štern: Kterak se Estonci v posledních volbách opět pochlapili
Není nejmenšího sporu, že politické ovzduší v Estonsku obsahuje i živnou půdu pro ustrašenectví, mnichovanství a podbízivý populismus. Jde přece o zemi, která je první na ráně, pokud se ruská agrese rozhodne táhnout dál na západ. O zemi, která jako mnohé ostatní evropské národy strádá pod vysokými cenami energie a inflací. O zemi, jejíž obtížná hospodářská situace je vydávaná demagogy jako trest za sankce vůči Rusku.
Petr Fischer: V4 překvapivě spojuje „hodnotová politika“
Nový český prezident Petr Pavel projevoval svou nelásku vůči Visegrádské čtyřce už před svým vstupem do úřadu. Na své první cestě do zahraničí, na Slovensku, ji vyjádřil naplno, když označil za pochybné, aby V4 fungovala jako politický vehikl, když jsou v ní tak problematické země jako Maďarsko, které nadbíhá Putinovi a zneužívá unijní pravidla.
Julie Hrstková: Praha potřebuje zpomalit dopravu. A také zrychlit výstavbu okruhů i průjezdů
Protest pořádaný několika desítkami příznivců hnutí Poslední generace už po páté zablokoval magistrálu. Cílem je omezení rychlosti i zavedení rychlostního limitu 30 kilometrů za hodinu v oblastech se zvýšeným výskytem chodců. Výsledkem byl chaos, dopravní zácpa, kolony aut. A samozřejmě zvýšená hladina nervozity nejen u řidičů a doprovodných policistů.