Press klub
12. duben 2023

Poslechněte si podcast: Dana Večeřová: Ceny základních potravin by dál růst neměly. Velký pokles se ale očekávat nedá.

Ceny potravin v supermarketech sice už nerostou takovým tempem jako dříve, i tak ale stojí výrazně více. Mnohdy i několikanásobně. Co stojí za takovým zdražením běžných surovin? Jak by mohla jednat vláda? Na to odpovídala v dnešním Press klubu prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Povídal si s ní Čestmír Strakatý, poslechněte si celý pořad.

18:11

Press klub

Vydává: Frekvence 1

Pořad rádia Frekvence 1

Web

Dnes 17:23

Richard Plavka: Čím víc se staráme o rizikovější děti, tím víc z toho profitují ty méně rizikové

Hostem Press klubu byl perinatolog Richard Plavka. Jeho oborem je zvládání zdravotních problémů matky a plodu před, během a krátce po těhotenství. Ptala se moderátorka Bára Nesvadbová. Celý záznam si můžete poslechnout zde:

Včera 14:31

Vladimír Šmicer: EURO se blíží. Byl bych rád, kdybychom měli nového trenéra co nejrychleji

Fotbalová reprezentace by mohla mít nového trenéra pro blížící se evropský šampionát v Německu už příští týden. Podle zákulisních zpráv všechno směřuje ke jmenování Ivana Haška. Ve hře jsou ale celkem tři adepti, řekl bývalý fotbalista a současný předseda Sportovní rady fotbalové asociace Vladimír Šmicer. Nevylučuje také, že by se k nějaké spolupráci dal zlákat držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd. Poslechněte si celý Press klub.

Před dvěma dny 16:26

Lukáš Kovanda: Lidé za Vánoce utratí asi 65 miliard, dostanou za ně ale méně

Blíží se Vánoce, svátky klidu a míru. Podle obchodníků ale taky každým rokem i konzumu a nákupní horečky. Inflace každopádně neúprosně likviduje úspory, které si lidé na svátky odložili. Průměrná domácnost podle ekonoma Lukáše Kovandy utratí asi 13 tisíc korun. Dostanou za ně ale méně zboží i služeb. Cena na trzích je podle něj přestřelená, lidé jsou ale ochotni za punč zaplatit i 90kč, proto obchodníci šponují cenovky dál nahoru. Poslechněte si celý Press klub.

Před třemi dny 18:04

Vladimír Vlček: Hledáme rezervy, chybí nám tisíc profesionálních hasičů

Vánoční svátky patří mezi období, které zaměstnává víc taky hasiče. Kromě požárů stromků, ale také vždy zabezpečují bezpečný průběh silvestrovských oslav. Pracují ale celoročně a taky jich se dotýká snaha vlády ušetřit státní kase. Jak moc velké problémy to pro Hasičský záchranný sbor znamená? Nejen o tom mluvil jejich generální ředitel Vladimír Vlček v Press klubu. Ptala se ho Romana Navarová.

Před čtyřmi dny 15:44

David Feltl: Platí, že na úkony se bude čekat déle

Ředitel pražské Všeobecné fakultní nemocnice David Feltl hodnotí průběh dohody a shodu ministerstva s Českou lékařskou komorou. Dozvíte se, jak se zvládly úkony bez lékařů, kteří odmítli sloužit přesčasy. I přes dohodu platí, že se na úkony bude i tak čekat déle, akutní léčba ohrožena není.

Před týdnem 16:23

Zdeněk Kosour: Lidé s handicapem můžou mít lepší pracovní výkony než ti zdraví

Hostem Press klubu byl zakladatel Asociace sociálních podniků Zdeněk Kosour. Moderátorce Báře Nesvadbové ke spornému tématu inkluze řekl, že bariéry se mají bortit. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:

Před týdnem 17:08

Martin Engel: Protest lékařů za nás nekončí

Hostem Press klubu Frekvence 1 byl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Podle něj protest lékařů trvá, dokud nevznikne dohoda na tom, že se ruší. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:

Před týdnem 16:07

Ivan Pilný: Ministři by měli bojovat za Česko, třeba i s Evropskou unií

Poslanci opět řeší rozpočet na příští rok. Má schodek přes čtvrt bilionu korun a podle opozičních poslanců poškodí Českou republiku. Podle vlády ale příliš mnoho cest, jak se dostat ze stále vyššího dluhu není. Hostem Press klubu byl bývalý ministr financí Ivan Pilný. S Romanou Navarovou si povídal právě o tom, co se na návrhu rozpočtu nelíbí jemu. Řekl, že jsou i cesty, jak firmám ulevit od vysokých cen energií, jen to znamená jít proti Bruselu. Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 19:22

Marian Jurečka: Musíme dát emoce stranou a najít kompromis

Pondělí 27. listopadu se neslo ve znamení celorepublikové stávky. Odbory požadují změnu konsolidačního balíčku. Pokud projde, bude to podle nich znamenat výrazné zhoršení životní úrovně. Hostem Press klubu byl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Romana Navarová se ho ptala, jak chtějí celou situaci řešit a jestli najdou s nespokojenými lidmi společnou řeč. Poslechněte si celý pořad.

Před týdnem 16:30

Josef Středula: Do protestu se zapojil zhruba milion lidí

Předseda naší největší odborové centrály Josef Středula spočítal v Press klubu účast na dnešním protestním dni. Zastavil se u reakce premiéra Fialy a popsal akci jako výstražnou. V Press klubu se dozvíte proč se zapojili zaměstnanci Škodovky a proč naopak nebyly problémy v dopravě, kde se ke stávce nepřipojili.