Momenty
13. duben 2022

Poslechněte si podcast: Dana Němcová: Bojím se stádnosti

Psycholožka a bývalá disidentka se zamýšlí nad tím, co ji v současné společnosti znepokojuje, v čem vnímá mladé lidi jako naději, i nad tím, že změna je vždycky šance.

12:00

Momenty

Vydává: Český rozhlas

Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi českého kulturního života přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co má v životě smysl, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje. Podcast Českého rozhlasu Vltava vysíláme v odpolední Mozaice.

Web

Před 2 týdny 10:33

Karel Schwarzenberg: Nedělat si iluze

Ve věku 85 let zemřel Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí a kandidát na prezidenta. Na konci října získal nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva za zásluhy o stát v oblasti politiky. V podcastu Momenty vypráví o svém dětství v Čimelicích a na Orlíku, lásce ke koním i odchodu do exilu. Proč je dobré zažít nepřízeň osudu? A kolik „odstínů šedi“ má lidská povaha?

5. říjen 2023 12:01

Rozdělení Československa jsem vnímala jako nesmysl a strašnou nespravedlnost, říká Zuzana Kronerová

Známá herečka popisuje, co pro ni znamenalo rozdělení Československa, mluví o herectví, které podle ní nezná státní hranice a vypráví, jak dodnes rozmlouvá se svými slavnými rodiči.

4. říjen 2023 11:27

Mám rád opravdové sci-fi, ne fantasy – to ani nedovedu číst, natož abych ho psal, říká Ondřej Neff

Český spisovatel science fiction a novinář vypráví nejen o počátcích internetu, mluví o tom, co obnáší literární práce a že nemá smysl příliš se zaobírat malichernostmi a osobními spory.

3. říjen 2023 12:44

Veřejný prostor se začal zaplňovat podivuhodnými výtvory amatérských umělců, říká Čestmír Suška

Sochař a organizátor výstav vypráví, jak podstatný je pro něj vnitřní prostor sochy, že jím založené Studio Bubec funguje na principu setkávání mladých umělců s těmi zkušenějšími a že má rád, když je umění pravdivé.

2. říjen 2023 12:32

V české kinematografii mi chybí tahouni, jakými byli Chytilová nebo Menzel, říká Fero Fenič

Režisér a filmový organizátor vzpomíná na své chudobné dětství na východním Slovensku, na počátky vzniku legendární galerie elity národa GEN a vysvětluje taky, proč nechápe oddělené studium dokumentární a hrané režie.

29. září 2023 12:30

Pečlivá příprava na vysílání pro mě byla vždy zárukou dobrého výsledku, říká Jana Klusáková

Rozhlasová publicistka mluví o přípravě na rozhovory nejen s politiky. Vzpomíná na své cesty za kulturou do Ruska a zamýšlí se nad tím, proč jsou pro ni umění a kultura v životě důležité.

25. září 2023 01:22

Momenty. Mimořádné osobnosti v podcastu Vltavy o tom, co je naplňuje i znepokojuje

Poslouchejte osobnosti českého kulturního života, které hovoří z nadhledu svého věku o tom, co prožily, s čím se vyrovnaly, a o tom, s čím se v dnešním světě těžko smiřují.

18. květen 2023 12:52

Nejkrásnější je, když herec v roli předčí režisérovu představu, říká Markéta Jahodová

Rozhlasová režisérka mluví o tom, proč má ráda nářečí, co jí dávají studenti z Vyšší odborné školy Publicistiky, kde učí. A vzpomíná také na dětství, kdy byl rozhlas jedním z členů jejich domácnosti.

17. květen 2023 12:03

Rozhlas je nenasytné zvíře a novináři mu musí dodávat stravu, říká Pavla Jazairiová

Spisovatelka, cestovatelka a někdejší rozhlasová novinářka vypráví o tom, jak se ve dvaceti letech dostala do rozhlasu díky skvělé francouzštině. Popisuje, že se v životě často cítila jako bílá vrána a mluví také o svém poznání, že lidé jsou všude na světě stejní.

16. květen 2023 13:17

U mikrofonu má člověk pocit, že to je ucho, do kterého něco povídá, říká Hana Kofránková

Rozhlasová režisérka vzpomíná na svoji touhu po rozhlase, na zvukovou jednoduchost v jejich hrách i „na mluvení na vařečku.“