Portréty
2. březen 2023

Poslechněte si podcast: Dagmar Vaněčkovou vyhnala Státní bezpečnost do Rakouska. Pro disent ale pracovala dál

„V jednom z prvních příspěvků pro Svědectví jsem se vyznala, že osobně pokládám svůj odchod z vlasti za selhání, protože jsem opustila společenství lidí, nejen chartistů, s nimiž jsem sdílela po určitý čas společný osud. Proto jsme s mým mužem považovali za samozřejmé, že exilem účast na tomto společenství nekončí,“ napsala Dagmar Vaněčková v roce 2006.

24:22

Portréty

Vydává: Český rozhlas

Portréty osobností známých i méně známých. Kronika dvacátého století viděná skrz osobní příběhy politiků střední Evropy, ale i lidí politikou zasažených.

Web

Včera 24:14

Ngo Dinh Diem, vietnamský prezident, který vládl téměř proti všem

Jihovietnamský prezident Ngo Dinh Diem mohl uchránit část země před komunismem. Nepodařilo se mu to ani s masivní podporou Američanů. Počínal si jako diktátor a byl ve své zemi krajně neoblíbený, jak v pořadu Portréty připomene historik Jan Adamec.

Před týdnem 23:43

Josef Chvalovský. Na odchod do exilu měl dvě hodiny

Zažít by to chtěl asi málokdo: hrdina prvního a druhého odboje Josef Chvalovský musel v roce 1949 utéct z komunisty ovládaného Československa. Na sbalení měl všeho všudy dvě hodiny. Zapomenutý příběh z minulého století přiblíží historik Michal Louč.

Před 2 týdny 24:19

Vojtěch Jasný natočil prorežimní agitky i legendární Všechny dobré rodáky

Filmy režiséra Vojtěcha Jasného mají silný morální rozměr a výjimečnou vizualitu, důležitou roli v nich hrají barvy. Život Jasného byl dramatický: v 50. letech minulého století budoval socialismus, který později kritizoval tak intenzivně, že musel odejít do exilu. V pořadu Portréty o tom hovoří Martina Sedláková.

Před 3 týdny 24:21

Jaromír Nečas, pěšák Mnichova a tragická oběť loajality

V polovině září 1938, v době vrcholící krize česko-německých vztahů, poslal prezident Edvard Beneš tajně do Francie ministra Jaromíra Nečase, aby Francouzům tlumočil údajnou ochotu české strany odstoupit nacistickému Německu část pohraničí. Benešova intrika za zády vlády i parlamentu nezůstala díky Nečasovi zapomenuta. Jak ale dopadl on sám? V Portrétech o tom pohovoří historik Michal Pehr.

2. listopad 2023 24:20

Vilém Nový. Posloužil komunistické straně v dobrém i ve zlém

Byl šéfredaktorem Rudého práva, rektorem vysoké školy, poslancem, také vězněm a vědeckým pracovníkem Státní knihovny v Praze. Vilém Nový – muž, který rozšířil lživou teorii o smrti Jana Palacha a kvůli politice neváhal nafackovat své čtyřicetileté dceři. V pořadu Portréty o něm hovoří historik Zdeněk Doskočil.

26. říjen 2023 24:21

Kašík, Honzátko a Rošický. Jaký smysl pro odboj mělo zabití tří lidí?

Oldřich Kašík, Jaroslav Honzátko a Josef Rošický. Tři zapomenutá jména, ve skutečnosti oběti činnosti skupiny kolem bratří Mašínových. Proč zemřeli? A měla jejich smrt nějaký smysl pro protikomunistický odboj? Na složitou otázku se pokusí odpovědět pořad Portréty.

24. říjen 2023 50:41

Pokladník Zbyněk Roušar a „český Rambo“ Ota Rambousek. Muži tak či onak propojení s Mašíny

V dokumentu si připomeneme dvě osobnosti tak či onak propojené s odbojovou skupinou bratří Mašínů. Tím prvním je jeden z méně známých členů legendární odbojové skupiny bratří Mašínů Zbyněk Roušar. V letech druhé světové války letec ve Velké Británii, po válce československý diplomat. A ač to zní paradoxně, tak také komunista. Složitý životní příběh, ze kterého stále mnoho neznáme, přiblíží historik Michal Louč.

19. říjen 2023 24:14

Příběh Zbyňka Janaty a Václava Švédy nekončí happyendem, do Berlína nedošli

Zbyněk Janata a Václav Švéda, dva ze členů skupiny bratří Mašínů, kteří nedošli do Západního Berlína a skončili na oprátce. Příběhy nejmladšího a nejstaršího člena odbojové skupiny přiblíží Portréty.

12. říjen 2023 23:59

Bojovali jsme za osvobození od komunismu a lidé pláčou pro šest mrtvých, říkal Milan Paumer

Jediným z odbojové skupiny bratří Mašínů, který se vrátil do České republiky, byl Milan Paumer. Neúnavně jezdil na besedy a seznamoval veřejnost s důvody, které na počátku 50. let vedly jeho přátele k radikálnímu odporu proti komunismu.

5. říjen 2023 24:10

Ctirad Mašín o oprávněnosti zabíjení nikdy nepochyboval

Málokteré téma moderních českých dějin vzbuzuje tolik emocí jako osud skupiny kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce. Pokusili se tak navázat na odbojovou činnost podplukovníka Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty.