Nedělní káva
6. březen 2022

Poslechněte si podcast: Dagmar Ruščáková: Radši to odlož!

„Au!“ Špatný krok na schodech vedl k tomu, že jsem se rukou rychle chytla trámu, které primárně není k chytání určen. Pravda, nespadla jsem, ale na vnitřní straně prostředníčku pravé ruky jsem měla zapíchnutou třísku. Co třísku, kláda to byla! Rekordní, skoro centimetr dlouhá tříska…

02:31

Nedělní káva

Vydává: Český rozhlas

Každou neděli dopoledne pro vás máme krátkou glosu ke kávě a k zamyšlení.

Web

Před dvěma dny 02:18

Vladimír Burjánek: Čekárna

Koncem léta jsem seděl v čekárně lékařské pohotovosti. Obvykle je tam ticho, každý spořádaně čeká, až na něho přijde řada. Stane se, že tam zažijete i na první pohled komicky vypadající příhody. Já byl svědkem hned dvou.

Před 2 týdny 02:02

Vladimír Burjánek: Topení

Velice aktuální otázka dneška - jak a čím topit, vás možná vedla také ke vzpomínkovému zamyšlení, jakým vývojem a cestou jsme prošli od dřeva k solárním panelům a čerpadlům všeho druhu. Když jsme jako kluci prolézali selské stodoly a schovávali se tam při hrách, kolem každé byly srovnané otýpky, svázané provázky.

Před 3 týdny 02:34

Dagmar Ruščáková: Výhled

Procházím lesem. Je čerstvě po dešti, a navíc to vypadá, že si zrovna na tomto kopci ustlal veliký šedivý mrak. Konečně se svou fenkou vyjdu na paseku a automaticky zdvihnu oči, abych obdivovala panorama Krkonoš. Jenže přede mnou je jen mlžná stěna. V lese mi to nevadilo, ale tady se najednou cítím stísněně.

6. listopad 2022 01:53

Vladimír Burjánek: Houbaření

To jsme si letos krásně zahoubařili. Ačkoliv se zdálo v suchém a teplém letě, že to na podzim nebude v lesích nic moc, opak byl nakonec pravdou. V našem kraji nabídl podzim milovníkům houbaření delší dobu nevídané a poměrně déle trvající žně.

29. říjen 2022 02:29

Dagmar Ruščáková: Velké cíle

Sálem se rozlehl potlesk, světla se rozsvítila, a já si s úlevou naposledy posunula svoji stále padající paruku. Podívala jsem se po ostatních herečkách svého divadla a zaplavila mě úleva. Za ní následoval pocit štěstí a zadostiučinění - povedlo se to!

23. říjen 2022 02:21

Dagmar Ruščáková: Budoucí nostalgie

Zavrtěla jsem s nevírou hlavou. Proč to ten člověk napsal zrovna takhle? Dívala jsem se na Facebooku na fotku malého krámku z dob minulých. Za pultem prodavačka, vedle stará mechanická váha, před pultem fronta zákazníků. V komentářích pod obrázkem tekla nostalgie proudem.

16. říjen 2022 02:18

Vladimír Burjánek: Lidé

Lidé jsou různé a jiné, říkal obvykle starý mládenec Jiříček, když v naší místní osvěžovně, která byla jeho druhým domovem, konzumoval páté pivo. Byla to jediná souvislá filozofická věta, kterou za celou každodenní pivní směnu pronesl.

9. říjen 2022 02:10

Vladimír Burjánek: Rostík

Rostík je prima kluk. Jezdí dost často k dědovi a babičce, kteří jsou našimi sousedy. Zatím k nim přijížděl jen v doprovodu maminky, někdy obou rodičů a občas i se sestrou. Pokaždé si bere na oblíbenou výpravu do ruksáčku své dvě oblíbené hračky - ovečku a pejska. Kdyby na ně zapomněl, nevím, co by se dělo, říká babička.

2. říjen 2022 02:38

Dagmar Ruščáková: V obraze

Myšlenky se mi v hlavě poslušně skládají jedna k druhé a já radostně píšu. A píšu. Potom si to se zadostiučiněním přečtu. Dobré to je! Jenže pak si kliknu na počítání znaků a mám chuť klít. Kruci, copak jsem nemyslela? Je to moc dlouhé, budu muset škrtat. Ale co? Vždyť je tam důležité úplně všechno!

25. září 2022 01:51

Vladimír Burjánek: Plyn

Končí léto, které bylo poněkud zvláštní. Spousta lidí zaháněla i v největších vedrech myšlenku, jak to bude v zimě. Jako mnozí, nechali jsme se před lety přesvědčit k ekologickému naléhání a kotel na uhlí vyměnili za plynový. I topení, vaření a ohřev vody máme na plyn.