Nedělní káva
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Dagmar Ruščáková: Kus života v kapse

Sedám do auta a provádím obvyklé startovací úkony. Najednou se zarazím - proč vlastně nehraje hudba? Kouknu na informační panel a je to jasné - zařízení nenalezeno! Zašmátrám v kapse kde by měl být, a nic. Vypínám motor a vracím se domů. Bez mobilu do města jet nechci. Nebo nemůžu?

02:33

Nedělní káva

Vydává: Český rozhlas

Každou neděli dopoledne pro vás máme krátkou glosu ke kávě a k zamyšlení.

Web

Před pěti dny 02:38

Vladimír Burjánek: Lovení

Ke každému pořádnému mysliveckému honu patří lovci, zvěř a honci, kteří nadhánějí střílejícím lovcům kořist Na podobném principu je postavena vědomostní televizní soutěž, kterou sleduje, jak jsem se přesvědčil, dost diváků. Možná také díky pohotovému, vtipnému a profesionálnímu počínání herce Ondřeje Sokola.

Před 2 týdny 02:28

Vladimír Burjánek: Míca

Stálí posluchači si možná vzpomenou, když jsem jednu kávu věnoval kočičí bezdomovkyni. Žila v prázdném domě v sousedství ještě s mourovatým kamarádem. Byla velmi plachá, obezřetnost a důvěru k lidem potlačila až v době, kdy čekala koťátka. Krmili jsme ji, ona si postupně na nás zvykala, až nám nakonec přinesla šest svých dětí.

Před 3 týdny 02:39

Dagmar Ruščáková: Dráždit hada bosou nohou

„Víš, když tady je takovej divnej klid,“ svěřila jsem se před časem kamarádce. „Naše fenka Ari je tak hodná a poslušná, že mám obavy, jestli jí něco není. Dobrá, nejde o nemoc, ale smutná je určitě. Potřebujeme štěně!“

26. únor 2023 02:03

Vladimír Burjánek: Tobogán

S našimi malými vnuky jsme v minulosti absolvovali několik dovolenkových cest k moři. Ten nejmenší se nikdy nezajímal o nic jiného, než jestli tam bude, jak on tehdy říkal, togobán. Jízdu na téhle vymoženosti upřednostňoval před čímkoliv. Nenadchlo ho Řecko ani Turecko, kde tobogány nebyly, ale nadšen byl v Bulharsku, kde přímo u pláže byl poměrně vysoký tobogán.

19. únor 2023 02:27

Dagmar Ruščáková: Oběd ve dvanáct

„Upozorňuju tě, že asi za půl hodiny podávám oběd. Tak s tím počítej!“ volám na svého muže a doufám, že mě zaslechne - když pracuje, umí se tak dokonale soustředit, že okolí nevnímá. Hm. Vezmu do ruky mobil - možná mu to ještě napíšu. Je to lepší, než se pak… no… nad stydnoucím jídlem hlasitě nedohodnout.

12. únor 2023 02:05

Vladimír Burjánek: Autobus

Jezdím raději autobusem než vlakem. Dávám přednost čtyřem kolům před drnkáním pražců. Možná i proto, že je to zvyk. Když jsme v naší vesnici dokončili základní vzdělání, do měšťanky jsme už dojížděli necelých pět kilometrů. V čoudící Karose, kde jsme byli přidušeni v okamžicích, kdy se řidič pokoušel topit, bylo dětem vyhrazeno místo úplně vzadu.

5. únor 2023 02:25

Dagmar Ruščáková: Hodinová zima

Ráno jsem vykoukla z okna, a zjistila, že nasněžilo. Nečekala jsem na nic a honem vyrazila ven - odhrnout sníh a vzít psa na vycházku. Kdo ví, jak dlouho to vydrží!

29. leden 2023 02:25

Vladimír Burjánek: Prezidenti

Dnes už víme jméno našeho nového prezidenta. V mém životě je to už devátá hlava státu. Když zemřel ten první, Klement Gottwald, který se rád oblékal do vojenské uniformy, ačkoliv byl truhlář, stáli jsme jako malí hasiči v uniformách čestnou stráž u tryzny na dvoře textilní fabriky. Následovala dvojice Antonínů, nikoliv svatých.

22. leden 2023 02:18

Dagmar Ruščáková: Pozdrav zpoza Duhového mostu

Ospale vycházím z ložnice, když najednou zaváhám. Zdá se mi to, nebo ne? Bosýma nohama na podlaze hledám to místo a snadno ho nacházím. Prkna jsou tam příjemně teplá, zatímco kousek vedle jsou normálně studená. Zmateně se rozhlédnu. Svoji fenku Ari můj muž pustil ven už někdy před půl hodinou, a navíc, ona na tomto kousku chodby, hned u dveří do mé pracovny, nikdy nelehává. Tak proč je tu podlaha tak teplá?