Nedělní káva
10. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Dagmar Ruščáková: Jak dostat babičku do blázince

Bylo nebylo, naše prvorozené vnouče dostalo k prvním narozeninám takřka geniální hračku. Něco jako malé elektronické piano, ovšem obdařené mnoha dodatečnými funkcemi, včetně nahraných melodií. Dokonce umělo pomocí světelné nápovědy dětem ukázat, jak ony šlágry zahrát.

02:30

Nedělní káva

Vydává: Český rozhlas

Každou neděli dopoledne pro vás máme krátkou glosu ke kávě a k zamyšlení.

Web

Dnes 02:38

Dagmar Ruščáková: V obraze

Myšlenky se mi v hlavě poslušně skládají jedna k druhé a já radostně píšu. A píšu. Potom si to se zadostiučiněním přečtu. Dobré to je! Jenže pak si kliknu na počítání znaků a mám chuť klít. Kruci, copak jsem nemyslela? Je to moc dlouhé, budu muset škrtat. Ale co? Vždyť je tam důležité úplně všechno!

Před týdnem 01:51

Vladimír Burjánek: Plyn

Končí léto, které bylo poněkud zvláštní. Spousta lidí zaháněla i v největších vedrech myšlenku, jak to bude v zimě. Jako mnozí, nechali jsme se před lety přesvědčit k ekologickému naléhání a kotel na uhlí vyměnili za plynový. I topení, vaření a ohřev vody máme na plyn.

Před 2 týdny 02:39

Dagmar Ruščáková: V obraze

Ten obraz mě k sobě přivábil navzdory tomu, že bylo strašné horko a za chvíli mi končilo parkování. Stačilo se na něj podívat a najednou jsem stála na prudkém svahu a nohy se mi bořily do promáčených zbytků loňské trávy. Vzduch byl svěží s ostrou příchutí sněhu, který stále ještě ležel na stinných místech. Jasně jsem slyšela bublat potok, divoký z jarního tání.

Před 3 týdny 02:13

Vladimír Burjánek: Turbína

Vesnice Přepeře leží na západ od Turnova, srdce Českého ráje. V celé staleté historii se na pohlednicích objevovaly nejčastěji dva obrázky. Pozdně gotický chrám svatého Jakuba staršího a pod ním tekoucí řeka Jizera s krásným splavem a vařící se bílou pěnou řeky pod ním. Ráj milovníků koupání, před lety i rybářů.

4. září 2022 02:20

Dagmar Ruščáková: Modřínů háj

„Právě o takovém lese existuje pěkná písnička, kterou měla moc ráda moje maminka…“ Stáli jsme s devítiletým vnukem na mém oblíbeném místě, v čistě modřínovém háji. Chlapec se zadíval na stromy pyšně se tyčící pod modrým letním nebem, aby následovalo nevyhnutelné: „A pustíš mi ji?“

28. srpen 2022 02:22

Vladimír Burjánek: Hřbitovy

Každý hřbitov má svoji atmosféru. Řady hrobů jednoduchých i honosných hrobek, urnové háje i košaté stromoví dávají místům odpočinku určitý řád i důstojnost. A téměř všude najdete zvláštnosti. Na našem hřbitůvku nad vesnicí to byla třeba místo tradičních holoubků bronzová socha ženy v téměř životní velikosti. Krásné umělecké dílo, patřící léta k rodinné hrobce.

21. srpen 2022 02:41

Dagmar Ruščáková: Trollové!

Bylo nebylo, z obce Zálesí na Královédvorsku vedla po hřebeni kopce krásná cesta ke skalním útvarům, nazývaným Čertovy hrady. První část se vinula mezi poli a nabízela nádherný pohled na vrcholy Krkonoš. Druhá půlka cesty pak vedla lesem.

14. srpen 2022 02:00

Vladimír Burjánek: Popletové

Někteří lidé, aby dodali svému já vážnosti, používají s oblibou cizí slova. Malér je ovšem v tom, když přesně neznají jejich pravý význam, nebo si cizí výrazy pletou s podobnými slovy. Jednoho takového znám. Co vím, na pohřbu už gondoloval vdově, načež jsme mu vysvětlili rozdíl mezi kondolencí a gondolou.

7. srpen 2022 02:29

Dagmar Ruščáková: Koně, koníčky, koně…

Stojím vedle koňského boxu a díváme se na sebe. Na jedné straně já, na druhé nádherný bílý hřebec. Kolem nás znějí hlasy komentované prohlídky, ale pro mě se na okamžik zastavil čas. Ozve se zafrkání a velká koňská hlava se skloní k mé připravené ruce.

31. červenec 2022 01:59

Vladimír Burjánek: Domácí práce

Je nepochybně užitečné učit děti pořádku a zapojovat je do práce. Ať už jde a domácí činnosti, práci na zahrádce, nebo postupné získávání zručnosti, vědomostí a šikovnosti u kluků při dílenském počínání i chlapských silových aktivitách. Maminky zase mohou zaměstnat dívky při uklízení a tradiční dámské činnosti.