Tribuna
1. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Cyklistům znovu začíná Tour de France. Na start slavného závodu ale musí do Dánska

Závod, který je ve skutečnosti mnohem hlubší sportovní událostí a jehož vítěz oblékne žlutý dres, znovu startuje. Tour de France 2022 je na začátku a po následující tři týdny ji budou uhranutě sledovat fanoušci z celého světa. Proč je Tour pořád takovým magnetem a jak to vypadá na prahu letošního ročníku?

22:30

Tribuna

Vydává: Český rozhlas

Sportovní magazín Radia Wave. Vojtěch Jírovec a Martin Vait komentují, jak se sportovní dění odráží ve společnosti – a naopak. Pohledy daleko za branky, body a vteřiny.

Web

Před dvěma dny 38:19

Sparta se po téměř dekádě dočkala titulu. Narodila se dynastie, nebo jde o výstřelek?

Třetí nejdelší čekání v historii na sparťanský titul je u konce. Fotbalisté z Letné po devíti letech ovládli českou nejvyšší soutěž. Co stálo za úspěchem týmu Dána Briana Priskeho a jak je možné, že v Česku konečně uspěl zahraniční trenér?

Před týdnem 27:55

Hostující fanoušek jako nepřítel a riziko? Chování se dramaticky změnilo, ale sektory ne

Byla to pro český fotbal v lecčems průlomová sezona. A možná nejvíc v ohledu práce s fanoušky. I díky tomu Sparta a Slavia překonávají rekord v návštěvnosti samostatné české ligy. Konečně se řeší excesy pořadatelů. A FAČR i LFA s fanoušky vytvořili pracovnî skupinu pro zlepšení podmínek diváků v hostujících sektorech. Asi nejviditelnější aktivitou ze strany žurnalistů byla soukromá iniciativa redaktora Radiožurnálu Sport Jaroslava Plašila, hosta nového dílu Tribuny.

Před 2 týdny 29:31

Pády, povodně, covid. Apokalyptické Giro za časů klimatické změny

Sportovní událost, která bohužel nedominuje českým médiím: cyklistické Giro d’Italia. I kdybychom si však o Giru četli na prvních stránkách novin, nebylo by to příjemné čtení. Peloton projížděl regionem Emilia-Romagna, který postihly ničivé povodně, a zdecimovaly ho i pády a covid.

Před 3 týdny 37:05

MS v hokeji startuje. Proč je v Česku oproti světu fenomén? Národní tým má politický rozměr

Je to tady, začíná v pořadí 87. mistrovství světa v ledním hokeji. Proč je právě tento turnaj v Česku tak populární, že pravidelně dokáže zahanbit i velké fotbalové šampionáty? A na která mistrovství stále vzpomínáme?

5. květen 2023 31:35

Festival bizáru a týrání psů? Finále fotbalového poháru letos ukázalo, že to jde i jinak

Pohárové finále –⁠ ozdoba fotbalové sezony? Historicky šlo spíš karneval bizáru a trápení policejních psů. Jak tomu ale bylo letos, kdy se Sparta proti Slavii v duelu o mistrovský pohár střetly poprvé po jednadvaceti letech? Navíc v situaci, kdy český fotbal provází po celé jaro bouřlivá a plodná diskuse okolo podmínek pro fanoušky na stadionech.

7. duben 2023 26:24

Jako od dlaždiče po 5 pivech. Nejtěžší cyklistický drtikol? Legendární kočičí hlavy na Paříž–Roubaix

Tribuna se po čase vydala na velký sportovní svátek: Vojta Jírovec zamířil na cyklistický závod Kolem Flander. V čem spočívá jeho kouzlo, jak to během něj vypadalo a čím se liší například od jiné slavné klasiky Paříž–Roubaix?

17. březen 2023 34:06

Linekerova kauza odhalila pravý problém s nestranností BBC

Gary Lineker platí ve Velké Británii za fotbalovou ikonu a nejpopulárnějšího komentátora sportovního dění na stanici BBC. Před několika dny ale Lineker nezůstal pouze u fotbalu a ostře se na Twitteru pustil do politiky současné britské vlády. Následná kauza ukázala na vrtkavost veřejnoprávnosti a názorové neutrality na sociálních sítích.

10. březen 2023 21:15

Mussolini měl obrovský vliv na italský fotbal. Pro fašismus je ale sport ošidný, říká spisovatel Lee

Před pár týdny to bylo devadesát let od nástupu nacismu v Německu, na loňský říjen zase připadlo výročí sto let příchodu fašistického režimu Benita Mussoliniho v Itálii. A právě na tento neslavný milník si britský spisovatel a tvůrce blogu a podcastu Outside Write Chris Lee přichystal vydání knihy The Defiant: A History of Football Against Fascism, která mapuje, co v té době znamenal fotbal pro oba totalitární systémy.

17. únor 2023 21:50

Janktův coming out? Vstup do neprobádaného území otestuje povahu maskulinity ve sportu

Jakub Jankto se stal prvním známým českým fotbalistou, který se odhodlal ke coming outu. Že přiznání k vlastní sexuální orientaci není ve sportu běžnou věcí, ukazuje i to, že o Janktovi psala velká světová média a podpory se mu dočkalo například i od hvězdy, jako je Neymar. Jaké jsou domácí reakce a v čem je jeho krok odvážný?

10. únor 2023 21:37

Jizerská padesátka jako jedna z mála českých sportovních akcí roste. A neztrácí kouzlo

Lyžaři pozor, je tu Jizerská padesátka. Už v neděli se tisíce závodníků vydají v Bedřichově znovu do stopy vstříc jizerským hřebenům. V čem tkví kouzlo závodu, kteří zakládali přední čeští horolezci? A proč stojí za to se do Jizerských hor vydat?